יום ראשון, 19 בספטמבר 2021

תפסיק ללכלך אותי...

מאת: מערכת מנטול
איזה כיף להיות אבא, להחזיק את התינוק הראשון בפעם הראשונה, להריח אותו ולהתמכר למחשבה שזהו זה, עשיתי את זה. אבל רגע... קולות מוזרים נשמעים באופק
פתיחת פה קלה וזרם חמים על כתף ימין. מייד ריח מהביל נידף ממני ואני ממהר להפטר מהטורדן הקטן שעד לפני שניות מעטות היה כל עולמי. ובכן, מי יציל אותי? למה מחמדי פולט עליי כל הזמן?

פליטה ובלועזית רפלוקס קיבתי ושטי היא תופעה מוכרת ונפוצה מאוד. היא נגרמת בתינוקות בעיקר מהסיבה הפשוטה - אוכל. תינוקות הם יצורים שטרם סיימו התפתחותם ולכן בתהליך גידולם אנו צפויים למספר הפתעות. אחת מאותן הפתעות היא הפליטה שמוגדרת כטבעית לגמרי. פליטה נגרמת בשל אי יכולת החזרת המזון העודף מהוושת לקיבה. המזון אשר נדחף בשל הלחץ בבטן, מעלה לוושט, אינו מסוגל (אצל תינוקות) לחזור בחזרה וגם אינו נבלם בשום מקום. תינוק שהתמלא - דינו לפלוט.
אין האמור כמובן בפסקה האחרונה לגרום להורים מיואשים מהלכלוך, להאכיל את התינוק רק "חצי מנה", זה לא יפטור את הבעיה. אל דאגה היא תחלוף לבדה תוך מספר חודשים קטן.
תינוק פולט
למרות זאת, עדיין עשויים להיות מספר סיבוכים הנובעים מהפליטה ועליהם יש לשים לב:
סיבוכים תזונתיים -  מעבר לאי הנעימות שבלכלוך, אנו חייבים למדוד באמצעות העיין ולעקוב אחר הפליטות על מנת לוודא כי הילד עדיין ניזון במהלך היום ולא פולט את כל ארוחותיו.
סיבוכים ריאתיים -  תינוק פולט עדיף שיבצע זאת על כתף אוהדת ובטח לא בשכיבה על גבו. הפליטה שמתבצעת לאחר ארוחה עלולה במידה והתינוק שואף אותה לריאותיו, לגרום לדלקות ריאה, הפסקות נשימה ואף למוות מחנק.
סיבוכים בוושט - גם הפליטה מכילה חומרים חומציים ששורפים את הוושט, פליטה מוגברת עלולה לגרום בנקל לדלקות בוושט ולכאב עז.
אז איך מטפלים?
לפעמים, ובמיוחד אם אין תופעות קליניות חמורות, פשוט עדיף לא לטפל ולספוג את זה (תרתי משמע). במקרים קיצוניים ניתן להעזר ברפואה המודרנית הבאה לעזרתנו גם בתרופות ואף בניתוחים. לאלו שרוצים דווקא הומאופאתי, גם כאן יש פתרון יעיל מאוד והוא נקבע אישית לכל תינוק ע"י המטפל.
איך יודעים כמה זה "מקרה קיצוני"? כמה פעמים זה נורמלי לתינוק לפלוט ביום?
אבא מאושר ומסריח29/01/2009 11:33:39
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / תזונה ודיאטה / תפסיק ללכלך אותי.... !