שבת, 18 בספטמבר 2021

פחדים של מבוגרים – גם לנו מותר לפעמים

מאת: מערכת מנטול
כמבוגרים, אנו ממשיכים לחוות פחדים מסוג שונה: פחד מקשיים כלכליים, מלאבד אדם יקר, מחלות קשות ושאר מרעין בישין.
אנו חווים פחדים מרגע היוולדנו. בינקותנו אנו מפחדים להיעזב על ידי הורינו, בגיל מאוחר יותר מופיעים פחדים שכיחים אחרים כמו פחד מחושך ומחלומות רעים. פחדים הינם חלק בלתי נפרד מההוויה הילדותית. אך בתהליך גדילה נורמאלי, לומדים הילדים להתגבר אט-אט על פחדיהם באמצעות שיחה, הסברים ותמיכה של הוריהם.

כמבוגרים, אנו ממשיכים לחוות פחדים מסוג שונה: פחד מקשיים כלכליים, מלאבד אדם יקר, מחלות קשות ושאר מרעין בישין. במהלך אורח חיים נורמטיבי ותקין לא מקבלים הפחדים שלנו מקום גדול בחיי היום יום. לעומת זאת, הם מקבלים מקום גדול מכפי שמובן לנו לעתים - בחלומות שאנו חולמים. פחדים בלתי נשלטים עשויים ליצור מצב של חרדה, המתבטאת במצוקה נפשית וגופנית כאחד. מבוגרים רבים מתמודדים כיום בהצלחה עם חרדותיהם וזאת כתוצאה מטיפולים שונים, החל מטיפולים כימיים (תרופות פסיכיאטריות) דרך טיפולים פסיכולוגיים וכלה בטיפולים אלטרנטיביים אשר יש בהם להפיג מתחים ועל ידי כך לאפשר לגוף מעט מנוחה ושקט.
פחדים ובעיות נפשיות
בעקרון, עלינו להבין כי פחדים של מבוגרים שקולים ואף לעיתים מסוכנים הרבה יותר מפחדים של ילדים. ניתן, באופן עקרוני, לחלק את הפחדים למספר קבוצות ותתי קבוצות, רוב רובם של הפחדים הינם גורמים זוטרים המפריעים באופן עקיף לשגרת חייו של האדם. פחדים כגון אגרופוביה (פחד ממיים), קלסטרופוביה ועוד, הם פחדים נקודתיים אשר בנקל ניתן להתגבר עליהם באמצעות התערבות פסיכולוגית או אימון אישי. אך ישנם פחדים מסוג שונה. פחדים המביאים את האדם למצבי קיצון המסכנים אותו ואף את הסובבים אותו.

פחדים הנובעים מתגובת קרב, הם מהפחדים המסוכנים ביותר, לעיתים פחדים אלו, למרות שמם, נוצרים בעקבות אירוע טראומתי שאינו קשור בהכרח למלחמה אלא לחוויה רעה אחרת. מרבית הפחדים הללו מתחילים כאשר נגמר האירוע המפחיד, הפחדים באים לכדי ביטוי דווקא בתקופת הזמן הרחוקה. אז לכל רחש, תמונה, ריח או מראה, משמש כמתג הפעלה המחזיר אותנו אחורה למקומות רעים. כיום ניתן לסייע לסובלים מחרדות ופחדים בעקבות אירועים טראומתיים. ראשית חשוב להתייצב לטיפול, חשוב שהמערכת הלאומית תכיר בך כסובל ממחלה ולא כפחדן ללא סיבה הגיונית. הטיפול הינו ארוך טווח וכולל בעיקרו שיחזור של האירוע המכונן וגם שילוב של תרופות במידת הצורך.
הטיפול בפחדים שלמבוגרים הינו מורכב ולעיתים מסובך, אך הוא מתחיל קודם כל בהכרה של הסובל מהפחדים בכך שקיימת לו בעיה שיש לטפל בה...
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / גוף ונפש / פחדים של מבוגרים – גם לנו מותר לפעמים. !