יום שישי, 30 ביולי 2021

איך לבחור מוסד ללימודי רפואה משלימה?

מאת: מערכת מנטול
בחירה בלימודי רפואה משלימה אינה בחירה של תחום לימודים או מקצוע בלבד, אלא של דרך חיים ייחודית ומאתגרת.
"רפואה משלימה" או "רפואה אלטרנטיבית", היא שם כולל למגוון שיטות הטיפול בגוף ובנפש אשר אינן משתייכות למדע הרפואה הקונבציונאלי. ההבדל המשמעותי ביותר בין הרפואה המשלימה לרפואה הקונבנציונאלית הוא בכך שבעוד הרפואה הקונבנציונאלית מטפלת במחלות ובמצבים פתולוגיים, הרפואה המשלימה מטפלת בחולה כמכלול של גוף ונפש. על-פי הרפואה המשלימה, המצב הבריאותי אינו אלא ביטוי לבעיות עמוקות יותר באיזון הנפשי או הגופני או במצב הנפשי והרגשי.

שיטות הרפואה המשלימה שונות מהותית זו מזו ולכל אחת מהן היסטוריה ארוכת שנים. ניתן לחלק את ענפי הרפואה המשלימה ל-2 קטגוריות עיקריות- רפואה משלימה הנשענת על שיטות מזרחיות עתיקות, כגון- רפואה סינית, שיאצו, איורוודה ושיטות אחרות ורפואה משלימה הנשענת על שיטות מערביות חדשות יחסית, כגון- פילאטיס או פלדנקרייז.
לימודים רפואה משלימה
בחירה בלימודי רפואה משלימה אינה בחירה של תחום לימודים או מקצוע בלבד, אלא של דרך חיים ייחודית ומאתגרת. ישנן מכללות רבות בישראל להכשרת מטפלים ברפואה משלימה, אשר בכל אחת מהן ניתן למצוא תחומי לימוד שונים. לימודי רפואה משלימה מתקיימים לרוב במסלולים של ארבע שנות לימוד ואופיים שונה מלימודים אקדמיים אחרים. לימודי רפואה משלימה כוללים הן לימודים אקדמיים בתחומי האנטומיה והפיזיולוגיה, פילוסופיה מזרחית ועוד והן לימודים רוחניים, המתבטאים בעיצוב הסגנון ואורח החיים של המטפל. שילוב תחומים זה, לצד הנסיון המעשי הרב הנרכש במהלך הלימודים, יוצרים חווית לימודים ייחודית המאפשרת צמיחה אישית ומקצועית.

תחומי הלימוד של רפואה משלימה הם רבים ומגוונים. חלק מתחומי הלימוד נפוצים יותר מאחרים, אך את כולם ניתן למצוא במכללות לרפואה משלימה הפזורות ברחבי הארץ.

להלן פירוט חלק ממסלולי הלימוד העיקריים:
  • רפואה סינית - הרפואה הסינית היא תורה עתיקת יומין, הנשענת על פילוסופיה של איזון גוף ונפש וכוללת שיטות טיפול רבות ובהן טיפול תזונתי, דיקור סיני, צמחי מרפא, מוקסה ועוד.
  • הומיאופתיה - הומיאופתיה היא תורת ריפוי המתבססת על תרופות מדוללות מהחי והצומח, אשר מעוררות את הסימפטומים הדומים לאלו של המחלה. העיקרון של תורה זו הוא ריפוי באמצעות טיפול אשר היה מעורר אצל אדם בריא את הסימפטומים של החולה, אך במינון אפסי.
  • רייקי - הרייקי הינה טכניקת טיפול טיבטית עתיקה, בה משמש המטפל ככלי להעברת אנגיות קוסמיות למטופל, במטרה לתעל את האנרגיות ולשחרר את המטופל מלחצים ומאנרגיות שליליות.
  • פרחי באך - טיפול בפרחי באך הינה תורה אשר בבסיסה ההנחה כי מחלות הן השתקפות של מצב הרוח. השיטה, אשר פותחה ע"י ד"ר באך, כוללת 38 תמציות שונות של פרחי באך, שמתאים המטפל לבעייתו ולצרכיו של המטופל.
לימודים רפואה אלטרנטיבית
בבחירת מוסד ללימודי רפואה משלימה חשוב להקפיד על מספר עקרונות:
  1. יש לבדוק את הוותק של המוסד, האישורים שלו, תוכנית הלימודים וסגל המרצים
  2. מומלץ לשוחח עם בוגרי המסלול אליו אתם מעוניינים להירשם ולהתרשם באמצעותם מחווית הלימודים
  3. מומלץ לבחור במכללות ובמסלולי לימוד המוכרים על-ידי האיגודים המקצועיים המקומיים והעולמיים בתחום הלימוד.
  4. מומלץ לבקר במוסד ולהתרשם מתנאי הלימודים, מחדרי הטיפולים ומהאווירה הכללית.
  5. אם מעניין אתכם ללמוד את רזי המקצוע של טיפול בדיקור סיני חשוב מאד לבדוק מי המטפלים בדיקור סיני שאחראים על תכנית הלימודים.


אחרי הכל,מדובר בקריירה שלכם ובלא מעט זמן וכסף .
רוצים לדעת עוד ? רוצים שמוסדות הלימוד יצרו עמכם קשר ?
אנחנו הכתובת ! השאירו לנו פרטים .

מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / לימודים / איך לבחור מוסד ללימודי רפואה משלימה?. !