יום רביעי, 28 ביולי 2021

האכל אותי, נקה אותי

מאת: רחלי סלמן מערכת מנטול
הרשו לי להציע לכם כמה טיפים בנוגע לשאלה - איך ללמד את הילד להתקלח בכוחות עצמו.
הורים לילדים לעיתים חשים מותשים בסופו של יום. הצורך לטפל בילדך לאחר יום עבודה קשה מהווה עבודה נוספת שלא משלמים עבורה שעות נוספות. תפקיד ההורה כולל תחומי אחריות רבים וההורה מתפקד כמבשל, מנקה, אחות רפואית, פסיכולוג, מורה ועוד. רבים יסכימו כי תפקידו העיקרי של ההורה ללמד את ילדו עצמאות ולהכינו לחיים פוריים. חלק מהמטלות של הורה הן להעביר לילדו אחריות על ההיגיינה האישית שלו. בתוך כך, גם רווחת ההורה חשובה ובהחלט יקל עליו אם הילד יצחצח שיניים בעצמו, יתקלח בעצמו ועוד. אולם, אף אחד לא מלמד אותנו איך עושים זאת.
ילד מתקלח
כמה דברים שיש לדעת לפני שמתחילים
הרשו לי להציע לכם כמה טיפים בנוגע לשאלה- איך ללמד את הילד להתקלח בכוחות עצמו.  לפי שמחליטים ללמד את הילד להתקלח בכוחות עצמו יש לברר איתו האם הוא חש שהוא מסוגל לכך. תפיסת המסוגלות של הילד חשובה, ילד שתינתן לו משימה גבוהה מדיי לתחושת המסוגלות שלו עלולה לגרום לו לתסכול, זעם ונטישת המשימה. מצד שני, משימה שמתחת לתחושת המסוגלות של הילד עלולה לגרום לו לשעמום וחוסר שיתוף פעולה.

בכל תהליך חינוכי חשובה שאלת המוכנות. למידה אפשרית רק כאשר ילדך מוכן לכך. ילדים מפתחים יכולות שונות במהלך השנים. בכדי לעמוד בדרישות סביב הממקלחת שלכאורה נראות פשוטות יש לדעת ולהבין מושגים רבים כגון: חזק/ חלש, למעלה/ למטה, איברי גוף, סיבה/ תוצאה (אם אכוון למים חמים אכווה), ועוד. בכדי להחליט האם ילדכם מוכן ללמידה זו עימדו על יכולות ילדכם בנושאים כגון: שפה (דיווח על רצון וצורך), ריכוז לטווח ארוך יחסית, חיקוי, מוטוריקה גסה (ישיבה יציבה), מוטוריקה עדינה (סיבוב ידית, כפתור, אחיזה), התפתחות רגשית חברתית (אינטרקציה שבבסיסה הדדיות ושיח על רגשות, גם של אחרים).

במידה והחלטתם שילדכם מוכן ללמידת מיומנות מורכבת זו , מקלחת, הכינו ספוג, סבון נוזלי, שמפו, קונדישנר וסבלנות. וודאו שאזור הרחצה בטוח וילדכם יחוש בה בטחון לבצע משימות. תאונות רבות מתרחשות במקלחת, לכן ראו בנוכחותכם ראשונה במעלה.

במהלך כל התהליך יש לזכור לחזק את ההתנהגויות והפעולות הרצויות ולהשתדל להימנע מלהגיב להתנהגויות שליליות. חיזוק חיובי בעל ערך גדול הוא - מילה טובה. הבעת עידוד, מילת אהדה, ומילות גאווה הם היעילים ביותר ולא מרגילים את הילד לפרסים חומריים. החליטו מראש על משפטים מעודדים כדי שבמצב אמת לא תתקשו למצוא אותם "כל הכבוד", "אני גאה בך", "אתה לומד טוב" ועוד.
תינוק מתקלח
יחד עם זאת, אין חסר במתנה קטנה אך זו צריכה להיות מותנית אך ורק בביצוע משימה מסוימת. במידה והחלטתם על פרס חומרי הקפידו להעניק אותו בכל פעם שילדכם עושה את הפעולה אותה החלטתם לסמן כחיובית, ורק אותה. כמו כן, הקפידו לא להעניק אותה בכל פעם שהוא לא עושה את הפעולה. והכי חשוב- המנעו מענישה שעלולה לגרום לכעסים ומרד כנגד תהליך הלמידה.

חלקו את הלמידה לשלבים קטנים וקבועים בסדר הבא: מלמעלה למטה, מאחור לקדימה. למשל, פנים, צוואר מאחור, צוואר מקדימה, יד ימין מאחור מלמעלה עד למטה, יד ימין מקדימה מלמעלה עד למטה, אותו דבר ביד שמאל, בית שחי ימין, בית שחי שמאל, גב למעלה, גב למטה, חזה, בטן וכן הלאה.

דרך למידה שמתאימה למרבית הגלאים היא החיקוי, עימדו מול ילדכם והדגימו על גופכם את תהליך הרחצה. בתחילה הדגימו את כל השלבים כשילדכם עושה כמותכם ואחר כך בקשו מממנו להדגים לכם חלק מהשלבים. באופן הדרגתי ובהתאם להצלחות של ילדכם בקשו ממנו להדגים יותר שלבים עד שלבסוף יעשה את כל השלבים לבדו.

דרך התנסות יעילה ומהנה היא רחצה של בובה או צעצועים למינהם, עשו לכם פעילות פנאי משותפת בהם תנחו את ילדיכם לרחוץ בובה לפי השלבים שקבעתם. להתנסות זו יתרון משום שהיא מספקת לילד עוד דרך לחיקוי, תוכלו לבחון דרכה את התקדמותו או לחילופין קשייו, ללמד את ילדכם את עוצמת הסיבון (חזק, חלש) ותוך כך לפתח אצל ילדכם יכולות אמפתיה.  
דרך צלחה!
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / הריון ולידה / האכל אותי, נקה אותי. !