יום שישי, 30 ביולי 2021

אלכוהול - נוזל מסיר תחתונים

מאת: רחלי סלמן מערכת מנטול
בשאלון שחולק בקרב סטודנטיות בשנות העשרים המוקדמות לחייהן נחשפת השקפתן כנשים לגביי אלכוהול.
באחד הסרטים שראיתי בעבר תיארו אלכוהול כ"נוזל מסיר תחתונים", אינני זוכרת מאיזה סרט אבל המסר ברור. אין ספק שאלכוהול נתפס כמשחרר מעצורים ברמה זו או אחרת. האלכוהול הוא חלק משמעותי בחיים החברתיים (פאב, ארוחה רומנטית, ארוחת חג ועוד). גם נשים שאינן שותות מגלות סקרנות כלפי אלכוהול. בשאלון שחולק בקרב סטודנטיות בשנות העשרים המוקדמות לחייהן נחשפת השקפתן כנשים לגביי אלכוהול.

צריכת האלכוהול משתנה בהתאם לגיל, צורך בשליטה, חוויות אישיות, חוויות של הסובבים להם אנו עדים, מין, מגדר, אמונות של המשפחה הפרטית, ותפיסות לגביי בריאות. כמו כן, ההתנסות הראשונה בצריכת אלכוהול בדרך כלל תשפיע על הרגלי הצריכה.
אלכוהול ויחסי מין
למה יש אנשים ששותים יותר?
בשאלון שחולק נמצא כי מרבית צורכות האלכוהול מעידות על רצון לשליטה בעת צריכת אלכוהול, הן כדי לחוש עצמאיות והן בכדי לא להיות תלויות בחסדם של אחרים. כמו כן, כולן מסכימות שצריכת אלכוהול בכמות גדולה אינה בריאה.

בקרב רוב המשפחות צריכת אלכוהול נהוגה בעיקר בחגים ומועדים, או במקרים של אירוח. רוב הסטודנטיות חשו שלהוריהן אין התנגדות לכך שבנותיהן צורכות אלכוהול. יש ביניהן שהוסיפו שזאת במידה והן לא מגזימות. אולם הן מעידות שהשיקול "מה משפחתי תחוש" עלה בראשן בשלב זה או אחר.

השונות בהרגלי הצריכה כגון תדירות מושפעת מתפיסות עולם כגון שמרנות לעומת ליברליות. יחד עם זאת, הסטודנטיות חשות שהחברה לא שופטת לטובה או לרעה נשים שצורכות אלכוהול. לטעמן החברה שיפוטית כלפי חריגות: שתייה מרובה מדיי או לחילופין נשים שאינן שותות כלל. אולם, העמדה של המרואיינות כלפי אחרות בחברה ביקורתית, בעיקר כלפי נשים שהשתכרו. ישנו גיוון בסיבות שלדעתן נשים צורכות אלכוהול: משיכת תשומת לב, הנאה, יצירת אווירה, לגיטימציה להתנהג בחופשיות, לחץ חברתי ועוד.
אלכוהול וסקס
המקום (בית, פאב, דיסקוטק וכדומה), הזמן (יום ולילה) והנוכחים (זרים, משפחה חברים וכדומה) ישפיעו על צריכת האלכוהול שלהן. המרואיינות צורכות אלכוהול רק במקומות שם יחושו בטוחות מפניי הנוכחים. הן מדגישות את הצורך לשתות בקרב אנשים, ובפרט גברים, שהן סומכות עליהם שלא ינצלו מצבן. הניצול יכול להיות מיני, שימתן ללעג ועוד.

כאשר נוצר מפגש בו הגבר מזמין את האישה למשקה ברור למרואיינות מראש שזו דרך אינטימית להתקרב אליהן. כאשר יש להן עניין בבחור דרך זו לגיטימית וכאשר אין עניין בבחור המעשה נתפס כסוג של הפעלת לחץ.

מדברי המרואיינות עלה כי קיים קשר בין מין לאלכוהול. הן מציינות כי הקשר בא לידי ביטוי: בביצוע המיני וכאלמנט המאפשר מפגש מיני אם בהסכמה ואם תוך ניצול של אחד הצדדים. מבחינה פיזיולוגית לא נמצא קשר בין שיפור תפקוד מיני ואלכוהול, להיפך, אלכוהול מכהה חושים. ניתן לנתח את דבריהן ולשער שאלכוהול מהווה עבור בני הזוג לגיטימציה להתנהגות מינית חופשית יותר ומכאן תחושה של ביצועים טובים יותר.

הדעה בהקשר של תפקידו המגדרי של אלכוהול חלוקה: יש הסוברות שאין הבדל מגדרי. לעומתן יש הסוברות שלגברים אלכוהול מתפקד כהוכחה למידת הגבריות ואילו אצל הנשים כלגיטימציה להתנהגות חופשייה ממוסכמות חברתיות. גם בהקשר של סוג משקה הדעות חלוקות. יש הטוענות שאין הבדל מגדרי בימנו. לעומתן, יש הטוענות שישנם משקאות חזקים יותר שנשים לא תצרכנה. יש שטוענות כי גם צורת ומבנה הכוס משתייכת למגדר, לדעתן, נשים נוטות לשתות בכוס צרה יותר וגבוהה.
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / סקסולוגיה / אלכוהול - נוזל מסיר תחתונים. !