שבת, 18 בספטמבר 2021

ילד של ממתקים

מאת: מערכת מנטול
כל הורה מכיר את השלב המפתה כל כך שמגיע לרוב אחר בכיות ממושכות מפי הילדים
הידיעה כי ישנו דבר אחד, רק דבר אחד שיגרום להרגעת הרוחות, שייבש את נחילי הדמעות או ישתיק ולו לשעה קלה את הטרוניות: ממתקים.

בעיתות משבר שכאלו, קשה מאוד לעמוד בפיתוי ולמנוע מהילדים את הסוכרייה, החטיף, או פרוסת העוגה המיוחלים. למעשה, אין כל רע באכילת ממתקים כל עוד היא מבוקרת, ואינה מהווה תחליף לתפריט מאוזן המכיל את אבות המזון. אבות המזון הם שומנים, חלבונים, פחממות, ויטמינים ומינרלים. יסודות אלו מצויים בכל סוגי המזון החל מירקות ופירות ועד לבשר ודגנים.

ממתקים, מכילים לרוב ריכוזי פחממות גבוהים מאד, ואכילת יתר שלהם עשויה לגרום להצטברות סוכרים עודפים בגוף, והפיכתם לשומן. הרגלי אכילה לקויים וחוסר איזון בין אבות המזון הכלולים בתפריט היומי הם הגורם השכיח ביותר להשמנת יתר בקרב ילדים ומבוגרים גם יחד.
דיאטה, ממתקים, מתוקים
אם כן, מה הם אותם הרגלי אכילה נכונים?
בניגוד למבוגרים, נעדרים הילדים משמעת עצמית וכוח רצון, ובנוסף הם נעדרים את הידע והתובנות לגבי אבות המזון והסכנה הבריאותית שבהשמנה. הרגלי אכילה נכונים, כאלה המשלבים את כל אבות המזון בצורה נכונה ומאוזנת, ניתן וחשוב להקנות לילדים מגיל צעיר.

אם כן, מה הם אותם הרגלי אכילה נכונים? השלב הראשון - להפסיק לעשן! זלילה בלתי פוסקת בין הארוחות מרגילה את הגוף לאכילת מזון מרובה יותר מכפי הצורך. והרגלים, במקרה זה, הם מילת המפתח. זלילה של ממתקים בין הארוחות רק מגבירה את תחושת הרעב, בניגוד לפרוסת לחם מלא או ירקות חיים היוצרים תחושת שובע לזמן ממושך.
חלוקה לארוחות גדולות ובזמנים קבועים יצרו אצל הילדים הרגלי צריכת מזון מבוקרים. ניתן לשלב ממתקים כחלק קבוע ומכמות מהתפריט היומי אין כל רע בקוביית שוקולד לאחר הארוחה או חטיף בריאות בין לבין, אך מומלץ למשטר את צריכת הממתקים על מנת שלא יהיו זמינים לילדים ברגעי שעמום.

הארוחה עצמה צריכה לכלול את כל אבות המזון, ועל מנת לבנות תפריט מזין ונכון, לכם ולילדכם גם יחד, מומלץ להיעזר בדיאטניות הנמצאות בקופת החולים שלכם.
יש לי מתכונים מדליקים לדברים מתוקים ובריאים לילדים.. אני אוציא פעם ספר!
מורן 1109/02/2009 17:20:19
הרצון של הילדים למתוקים יכול לכלול גם ערכים תזונתיים.. סבא שלי היה מכין לי אגוז בתמר וזו הייתה חגיגה, גם ההכנה כשני יושבת על ברכיו.
ליאת09/02/2009 17:18:18
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / תזונה ודיאטה / ילד של ממתקים. !