יום שלישי, 27 ביולי 2021

מהלול למגרש המשחקים

מאת: רחלי סלמן מערכת מנטול
בשלב האחרון של התפתחות ההליכה אצל הילד הוא ינסה לטפס על ספה, כיסא, מגלשה או סולם ופארק המשחקים השכונתי כבר לא יהיה קל כל כך עבורכם.
הורים רבים משתמשים בפארק המשחקים השכונתי כמעבדה בה הם בוחנים את התפתחות הילד שלהם. הורים יושבים ושואלים את האחרים בן כמה ילדם ומה הוא יודע לעשות כבר. התנהגויות אלו הם לאו דווקא ממקום תחרותי, הן יכולות להיות מבע של דאגה כנה שילדם מתפתח בהתאם לגילו. עם זאת, חשוב להבין כי קצב התפתחותו של פעוט משתנה מאחד לשני ולכן אין מקום להשוואה גורפת בגן המשחקים. פער בין ילד אחד למשנהו יכול להיות איחור התפתחותי שייסגר במהרה. אולם, במידה ואתם חשים שהפערים גדולים בין ילדכם לבין האחרים התייעצו עם רופא המשפחה ואחות טיפת חלב. המדד הבולט ביותר לקצב התפתחות הילד הוא בתחום המוטוריקה הגסה ובתוכה ההליכה שאת שלביה נתאר בהמשך.
התפתחות התינוק
ההליכה:
בשלב הראשון בהתפתחות הילד (0-3 חודשים) הפעוט מחזק את שריריו ולומד שליטה על ידיו. תחילה, שרירי הצוואר והכתפיים שלו חלשים ויש להעניק לו תמיכה, אולם בתום תקופה זו הפעוט מסוגל לשכב על בטנו ולהרים את ראשו לשניות ספורות. בשלב זה הפעוט למד להכיר את ידיו, תחילה הוא רואה בהם גירוי אקראי ומשחק בהם, לאחר מכן, הוא מבין שיש לו שליטה עליהם ותוך משחק של ניסוי וטעייה (בהם האחיזה) הוא מפתח גם את תיאום הקשר עין יד שלו.

בשלב שני בהתפתחות ההליכה בקרב ילדים (3-5 חודשים) ניתן להבחין בפעילות הרגליים ובהתהפכויות. הפעוט משחק ברגליו ונהנה מהפעילות הממריצה, הוא מסוגל להביא את רגליו אל פיו כשהוא שוכב על הגב. בגילאים אלו סביר שילמד הפעוט להתהפך, תחילה מהבטן אל הגב ולאחר מכן מהגב אל הבטן.

שלב חשוב בתהליך זה הוא הלמידה של התינוק לשבת לבד. בגיל 5-6 חודשים שרירי הגב והכתפיים מתחזקים והפעוט מסוגל לשבת בתמיכה. לאחר שהתינוק מתאמן ומתחזק הוא נעשה יציב יותר אך הוא לא יצליח להתיישב לבד. ניתן להבחין בגיל 7-8 חודשים ביציבה טובה יותר. בגיל 9 חודשים התינוק מסוגל כבר להתיישב לבדו למספר דקות אך הוא עדיין נוטה לנפילות.

השלב הבא יהיה הזחילה (מגיל 6 עד 9 חודשים) וגם היא מורכבת מתתי שלבים בהתפתחות הילד. אצל חלק מן התינוקות תתבצע קודם לכל זחילה על הגחון. אחר כך ילמד התינוק להגיע לתנוחה של זחילה, כלומר, עמידה על ששת גפיו (מתבצע בד"כ בגיל 6-7 חודשים). משום שזרועות התינוק חזקות מרגליו יזחל קודם כל לאחור ולאחר מכן יזחל קדימה. במקביל או לאחר מכן התינוק יתיישב עצמאית.
התפתחות התינוק
שלב העמידה גם הוא הדרגתי בהתפתחות הילד. בגיל 9-11 חודשים התינוק למד לעמוד לבדו כשהוא אוחז בחפצים. בשלב זה הוא מתקשה להתיישב בחזרה והוא מתיישב בנפילה. לאט הוא למד להתיישב לבדו ובכך צובר בטחון.

שלב נוסף בהתפתחות הליכה בקרב תינוקות הוא הליכה סביב חפצים (13-15 חודשים). שלב זה יכול להימשך גם כשנראית מסוגלות להליכה. בתחילה התינוק יתרומם כשהוא אוחז בחפצים ואף הליכתו תתמקד מחפץ לחפץ. בשלב זה מסוגל התינוק להתרכז רק בהליכה אולם לאחר חודשים ספורים הוא זונח חפצים וגם מפנה מבט, מרים חפצים ונעמד באמצע ההליכה.

בשלב האחרון של התפתחות ההליכה אצל הילד הוא ינסה לטפס על ספה, כיסא, מגלשה או סולם ופארק המשחקים השכונתי כבר לא יהיה קל כל כך עבורכם. בתוך חודשים ספורים גם תאלצו לרדוף אחריו משום שהילד מסוגל בשלב זה גם לרוץ ולקפוץ, ללכת לאחור ולטפס במדרגות. זה גם השלב שבו אפשר להתחיל לחשוב על מיטת מעבר עבור הילד, כי מיטת התינוק עשויה להיות כבר קצת מסוכנת מאחר שהילד יכול לנסות לטפס על המעקה.
אין ספק שישנה קפיצת מדרגה גדולה מרגע קבלת המתנה ללידה ועד לשלב שבו הם מקפצים, משתוללים ואיך נקרא לזה - פשוט נהנים!
איזה מתוק
yaron08/03/2012 17:10:20
הבת שלי בת שנה וחצי ועדיין לא הולכת בלי להחזיק במשהו. האם עליי לפנות לרופאים? אולי פסיכולוגים? אני מקווה שיש מי שיעזור לי פה כי אני לא ישנה טוב בגגלל זה. אני רואה ילדים אחרים שכן הולכים לבד.
מודאגת27/01/2009 12:51:42
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / הריון ולידה / מהלול למגרש המשחקים. !