יום רביעי, 28 ביולי 2021

התמודדות יצוקה

מאת: רחלי סלמן מערכת מנטול
התגובות בתהליך ההתמודדות שלאחר הטראומה (פוסט טראומה) משתנים מאדם לאדם בהתאם למרכיבי אישיותו, והמשאבים העומדים לרשותו.
בימות המלחמה שעברו עלינו צה"ל פעל בעזה במבצע "עופרת יצוקה" ותושבי הדרום התמודדו מול התקפת טילים בכל יום ובכל שעה. התמודדות זו עיקרה באיום ממשי על חיים, שלמות גופנית ומפגש אישי וקרוב עם אלימות ומוות. למרות יכולתנו לשרוד, טראומה יכולה לשנות את שיווי המשקל הפסיכולוגי, ביולוגי וחברתי שלנו. מחקרים מראים כי במצבים אלו עולות תחושות קיצוניות של חוסר ישע ופחד שעלולים למוטט את מערכות ההתמודדות הרגילות של האדם. הפגיעה יכולה להיות עד כדי שתשפיע ותצבע את תפיסתנו ואת שאר חוויותינו. תחושות אלו לא מסתיימות עם סיום הלחימה ועלינו לדעת כיצד להתמודד איתם גם עכשיו.

אירוע טראומטי מוגדר על ידי הספרות המקצועית ככזה שמעמיד בספק יחסי אנוש בסיסיים. הוא קורע קרע בקשרי המשפחה, החברות, האהבה והקהילה. אירועים אלו משפיעים על העצמי הפסיכולוגי ואף מערערים אמונות. אירועים טראומטיים עלולים להביא למשבר קיומי ומכך משפיעים על מערכות קשר ומשמעות הקושרות את היחיד אל הקהילה.
טראומה ובעיות פסיכולוגיות
כל דרך התמודדות עם טראומה היא לגיטימית ונורמאלית.
התגובות בתהליך ההתמודדות שלאחר הטראומה (פוסט טראומה) משתנים מאדם לאדם בהתאם למרכיבי אישיותו, והמשאבים העומדים לרשותו. חשוב לדעת כי כל דרך התמודדות היא לגיטימית ונורמאלית.

Plutchik למשל טען שאנשים לאחר טראומה נוהגים באחד מהדרכים הבאות: הדחקה והימנעות מעיסוק בנושא, חיפוש אחר עזרה מקרובים ומהקהילה במינונים שונים ומשתנים, עיסוק בעשייה חיצונית לבעיה כגון ספורט, האשמה של אחרים בבעיה, עיסוק בפעולה עקיפה לפתרון הבעיה כגון השתתפות בהפגנה, איסוף מידע ועיסוק באלטרנטיבות ובתוצאות, התנהגות הפוכה להרגשה כעליזות קיצונית, התעלמות או הקטנת הבעיה.

אנשי מקצוע ומחקרים ממליצים להישען על הקהילה, משפחה, חברים ובעלי מקצוע. שיתוף אחרים בחוויה הטראומטית ותמיכה הכרחיים להתאוששות. השתתפות בפורומים שונים יכולה להוות כלי עזר מצוין לתקופה קשה זו.
המלצה נוספת מהמחקרים היא כי שחזור הסיפור הכרחי להחלמה. הוא מאפשר לחולל תמורות בזיכרון הטראומטי ולמזגו מחדש בסיפור חיי הנפגע. שחזור האירוע וסיפורו הוא ניסיון לשיקום ההרס שנגרם לאישיות ולתפיסות עולם בניסיון לחזור אל הנורמאליות. ספרו או כתבו סיפורכם כך שיכלול משמעות האירועים לכם ולקרובים לכם, הביעו ערכים ואמונות, עובדות ורגש.

במלחמה, כאשר קבוצת אנשים תחת איום, טראומה יכולה להיות גם קבוצתית. האיום במצב זה נתפס כמכוון לכל פרט ויחד עם זאת כלפי קבוצה כישות. השנה נערך מחקר בעירק בקרב חיילים ואזרחים שחיים באווירה חברתית של מתח מתמשך, באווירת מלחמה.  למרביתם נמצאו הפרעות נפשיות כולל PTSD (הפרעה פוסט טראומטית). הנחקרים דיווחו על מתח, חרדה ודיכאון. עוד נמצא במחקר כי עוצמת התופעות משתנה בהתאם למיקום, כלומר, בהתאם למרחק מאירועים מלחמתיים שמסכנים, החל מנוכחות בשדה הקרב והלאה.

בהתמודדות של קבוצה יש חשיבות מכרעת למנהיגות, ללכידות ולתמיכה חברתית. תחילה עולה הצורך בהכרה ציבורית, לאחר מכן, בפעולה קהילתית, ולבסוף, לקיחת אחריות קהילתית על הפגיעה ותיקונה. ככל שגורמים ממשלתיים יוכיחו מנהיגותם ומסירותם כך ההשלכות של המלחמה על בריאותנו הנפשית יקטנו.
עוד יש קטיושות
המלחמה לא נגמרה!02/02/2009 11:24:44
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / גוף ונפש / התמודדות יצוקה. !