יום רביעי, 29 בספטמבר 2021

לחסן או לא לחסן זו השאלה

מאת: רחלי סלמן מערכת מנטול
בשנה הראשונה תינוק מקבל למעלה מ - 25 חיסונים שהם למעשה נגיפי מחלה.
נטייתנו הטבעית היא לבצע את המלצות משרד הבריאות והרופאים כלשונם משום שאנו תופסים אותם כבעלי הידע והסמכות. לאחרונה עלו שאלות וספקות תחת השאלה האם לחסן את ילדך. בדקנו עם mamay, מרכז פרטי לרפואת ילדים משולבת, מה דעתם בנושא כדי לצפות בנושא מזווית שמרביתנו עוד לא פגשנו. חיסונים- בעד או נגד?

ראשית, יש לציין כי הדעות כולן סוברות שיש צורך לחסן שהרי החיסון מייצר נוגדנים כנגד מחלות. הויכוח הוא סביב הדרך בה ניתנים החיסונים. המתנגדים לשיטה הקיימת טוענים שיש לבחון מחדש את העיתוי, הסיכונים, וההכרח בהתאם לכל הורה וילד.
חיסון תינוקות, הריון ולידה
למה לא? ו-מה כן?
בשנה הראשונה תינוק מקבל למעלה מ25 חיסונים שהם למעשה נגיפי מחלה. גופו של התינוק אינו בשל בשלב זה ויש לו קושי להתמודד עם הנגיפים. מערכת העצבים והעיכול עדיין לא בשלים וכך גם מערכת החיסון עליה מעמיסים בשנה זו. על פי תפיסה זו החיסון הוא פעולה טראומתית שעלולה לפגוע במערכת העצבים או במערכת החיסון שרק מתפתחות. סיכונים שייתכנו כתוצאה מחיסון הם מצב חיסוני ירוד והמון תחלואה, ולעיתים נדירות גם בפגיעה נוירולוגית. כמו כן, השיטה סוברת שישנם חיסונים שניתנים עבור מחלות שתינוק לא בא איתם במגע.

Mamay ממליצים על "מתן חיסונים בצורה עדינה ללא לקיחת סיכונים". לפי שיטה זו את החיסון שניתן לדחות דוחים, חיסון שניתן לפצל מפצלים ועקב כך גם ניתן לתת פחות חיסונים. ההמלצה הכללית הינה לנסות לדחות את מתן החיסונים לאחר השנה הראשונה וגם אז לבנות תוכנית הדרגתית הנפרשת על פני תקופה ארוכה יותר המאפשרת לגוף להתמודד עם כל חיסון בנפרד.

גם לגביי חיסון השפעת לילדים הדעות חלוקות. משרד הבריאות ממליץ לחסן תינוקות וילדים החל מגיל שישה חודשים ועד גיל חמש. לטענת משרד הבריאות חיסון אוכלוסיית הסיכון טרם עונת השפעת הוא האמצעי החשוב ביותר למניעת המחלה. משרד הבריאות מונה בקבוצת הסיכון הגבוהה תינוקות וילדים עם מחלות ממושכות, ילדים בריאים מגיל חצי שנה עד 59 חודשים, וילדים בגיל 6 חודשים ועד 18שנים המקבלים טיפול ארוך טווח באספירין.  
הריון ולידה, חיסון לתינוק
Mamay מפרידים את סוגי האוכלוסייה בטרם נתנו תשובה. תחילה, הם מדגישים שהשפעת אינה מחלה קטלנית עבור אנשים וילדים בריאים, ומאפשרת לרענן את מערכת החיסון מדיי כמה שנים. כמו כן, חיסון השפעת למעשה מורכב לאחר ניבוי לגביי זנים של השפעת שעלולים להגיע לארץ וכידוע ניבוי עלול להחטיא. בנוסף, לא כל סימפטום הדומה לשפעת הוא שפעת, ייתכן ומדובר בוירוסים שונים.

ההמלצה היא לחסן כנגד השפעת בוגרים, בייחוד עבור אלו הסובלים ממחלות ריאה כרוניות או מצב של חולשת המערכת החיסונית, עבורם המחלה עלולה להיות קשה מאוד ואף מסוכנת. Mamay טוענים כך- "לפי גישתנו, יש לשמור מתן חיסונים רק כנגד מחלות קטלניות, כששפעת איננה בקטגוריה הזו". אין צורך לחסן ילדים לשפעת, בייחוד כאשר ידוע, שחיסון איננו פעולה תמימה ואצל אנשים מסוימים, שאין לזהותם מראש, עלול אף להזיק".
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / הריון ולידה / לחסן או לא לחסן זו השאלה. !