יום ראשון, 19 בספטמבר 2021

קח שליטה על הטסטוסטרון שלך

מאת: ד"ר זילבר
עבור נשים גיל המעבר מתחיל בסימן ברור- הפסקת הוסת, אולם, עבור גברים אין סימן חיצוני ובאופן יחסי התסמינים אינם חדים.
אם אתה גבר בסביבות גיל החמישים שלו ומעלה סביר להניח שתזדהה עם התרחיש הבא: דמה אל מול ענייך גבר המגיע לסביבות גיל החמישים שלו, האופי והמראה שלו משתנים ובעיקר תחושותיו ותפקודיו. אותו גבר לפתע מדוכדך, עייף וחסר אנרגיה, עצבני ורגזן, החשק והתפקוד המיני שלו בירידה, הוא סובל מהפרעות שינה, הסיבולת הגופנית יורדת, שיערו מתמעט, הוא סובל גם מגלי חום ואף הזעות. הבריאות, גם היא כבר לא כשהייתה- מסת השרירים וצפיפות העצם בירידה, מחלות לב וכלי דם בפתח...

גברים רבים סובלים מתופעות אלו (מחלקם או מכולם) אך הם נוטים לזקוף זאת לזכות הפחד מהזקנה ואיבוד הגבריות. גברים אלו רוכשים מכוניות אדומות, צובעים שערם, נוסעים לטיול ארוך ועוד. משמח להודיע כי לתופעה יש לא רק שם - אנדרופאוזה, אלא גם טיפול רפואי.

אנדרופאוזה הוא השם המקצועי לגיל המעבר בקרב גברים ובמרכזו ירידה ברמת הטסטוסטרון. עבור נשים גיל המעבר מתחיל בסימן ברור- הפסקת הוסת, אולם, עבור גברים אין סימן חיצוני ובאופן יחסי התסמינים אינם חדים.  חשוב לדעת שהמצב הפיך וניתן לטפל בו אך יש לעשות זאת בסיוע אנדוקרינולוג או אורולוג מומחה. שיתוף האורולוג חשוב עבור אבחנה מדויקת, מעקב, שלילת מחלות אחרות והתאמת טיפול.
בעיות בתפקוד המיני
לדבריו של ד"ר נחום זילבר, אורולוג בכיר ומנהל רשת מרפאות און "הטסטוסטרון הוא הורמון גברי המופרש מהאשכים ומבלוטות יותרת הכליה. הוא אחראי לייצור תאי הזרע, לשמירה על החשק והתפקוד המיני ולהגדלת מסת השריר. בנוסף, הוא תורם למצב רוח טוב, מרץ ואנרגיה. מחקרים רפואיים מורים כי החל מגיל 50 יורדת רמת הטסטוסטרון אצל הגבר ב- 1% כל שנה. 20% מהגברים אשר עברו את גיל 60 סובלים מירידה חדה אל מתחת לנורמה ואילו בקרב 60% מקבוצת גילאים זו נפגע התפקוד המיני".

האבחון הוא פשוט, באמצעות כמה בדיקות ומענה למספר שאלות אצל רופא מומחה לבעיות בתפקוד המיני, ובסיוע של בדיקת דם פשוטה תוכל לאבחן את עצמך ולהתחיל בחיפוש אחר פתרונות. הטיפול נחלק לשניים: מתן תוספות טסטוסטרון באמצעים שונים המותאמים אישית,  ותזונה נכונה.

מתן תוספת טסטוסטרון חייב להיעשות רק באמצעות רופא משום ההשלכות הרפואיות. את התוספות הללו ניתן לקחת באמצעים שונים בהתאם להעדפות, תגובת הגוף וכדומה. האפשרויות העומדות בפנייך הן: ג'ל למריחה, טבליות- חסרונם הוא שלטווח הרחוק תיתכן פגיעה בערמונית ובכבד, זריקות לשריר- החיסרון הוא ירידה בתפקוד עד לזריקה הבאה, טיפול במדבקות. בהתייעצות עם רופא מומחה ניתן גם לשלב חלק מן הטיפולים עבור מקרים מורכבים יותר. חשוב לציין כי טיפול תומך ומומלץ יכול להיות שיחות אצל פסיכולוג או סקסולוג .

הקפדה על תזונה בריאה ומותאמת לגיל המעבר יכולה לסייע בהפחתת התופעות. יש להימנע מצריכה של קופאין, סיגריות ואלכוהול. להקפיד על שתייה מרובה ולכלול בתפריט מזון המסייע לנטרול רעלים בגוף, מזון המכיל ליקופן, תוספי תזונה, צמחי מרפא, אומגה ועוד.
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / סקסולוגיה / קח שליטה על הטסטוסטרון שלך. !