יום ראשון, 1 באוגוסט 2021

אבא הלך לעבודה, וגם אימא

מאת: ת.ל.מ - מרכז השתלמויות
אמות המידה של חברה תחרותיות מעלות בנו דילמות ואחת מהן היא האם להיות הורים נוכחים או מממנים.
בכל תא משפחתי יש שלושה משפיעים עיקריים: הורים, ילדים ו.. שכנים. החברה התחרותית וההישגית בה אנו חיים משפיעה על סוג ההורים והילדים שאנו. אמות המידה של חברה תחרותיות מעלות בנו דילמות ואחת מהן היא האם להיות הורים נוכחים או מממנים.

מצד אחד החברה דורשת מילדינו כישורים כאלו שמצריכים חוגים וכלים אחרים שהם יקרים, מצד שני - החברה מצפה מאיתנו להיות נוכחים לצד ילדינו. אותה דילמה קיימת מול הציפייה לממש את עצמנו כגילום אינדיבידואל טוב ודוגמא טובה לילדנו, מצד שני החברה מקדשת ערכים מסורתיים של משפחה.

ההורים מבחינתם צריכים למלא ציפיות של החברה ושל ילדיהם. החברה דורשת מהם להגיע למעמד כלכלי וחברתי כבעלי קריירה מצליחה. חשיבות לקריירה היא גם עבור רווחת הילדים משום הציפייה ליצור לילדים סביבה מורכבת שתתמוך ברב גוניות של חייהם. כמו כן, הורים רוצים בהצלחת ילדיהם ומבקשים לספק להם את הכלים לשם כך ובחברה תחרותית הדרישות לכך גבוהות.
גידול ילדים, חינוך ילדים
אמות המידה של חברה תחרותיות מעלות בנו דילמות ואחת מהן היא האם להיות הורים נוכחים או מממנים.
בתהליך החלטה זה חשוב להבין את עולמם של ילדינו. הציפיות עבור הילדים היום גבוהות מאוד, הם צריכים להתנהל כמבוגרים, לעמוד במשימות מורכבות ודינאמיות ועוד. בעידן הפוסט מודרני הידע כבר לא אבסולוטי ובידיי ההורה והמורה, לילדים היכולת לדעת  יותר מהוריו בלחיצת כפתור. עקב כך נוצרות בעיות סמכות חדשות שדורות קודמים לא חוו.

גם הילד חווה דילמות בהם הדיכוטומיה שבין רצון לעצמאות שתאפשר לו לפתח זהות משלו, לעומת הצורך בהגנה. דילמה שיש לה השלכות פסיכולוגיות עבור ילד היא שמצד אחד הוא זקוק לנוכחות הוריו, ומצד שני הוא זקוק להורה שמקובל מבחינת מעמדו החברתי, או הורה פעיל שחייו לא סובבים סביבו. ילד חווה מטענים שונים מול הוריו בנושא זה- האחד הוא דרישה לאיכות חיים גבוהה ומולה האשמות על חוסר נוכחות ההורים.

בגיל ההתבגרות הילד עובר תהליך פרידה מההורים שמשמעותה שחרור שליטה מההורים ולקיחת שליטה מצד הילד. בנושא משפיעים רבים כגון מוכנות הילד, תקשורת בונה בבית, תרבות סובבת ועוד. מחקרים מראים שתמיכת ההורים בתהליך זה משפרת משמעותית את תפקודיו כבוגר ומסתכמת בעידוד עצמאותו. ההחלטה על סוג ההורות שלנו צריכה להתחשב בכך.
גידול ילדים, חינוך ילדים
דילמת ההורות הנוכחות מול המממנת ממילא מקריבה משהו, הישארות בבית תשפיע על המצב הכלכלי ויציאה לעבודה תקטין מהנוכחות של ההורה בבית. ובכל מקרה- בלתי אפשרי להיות גם נוכחים וגם מממנים- המשאבים הפיזיים, הרגשיים והאובייקטיבים שלנו מוגבלים וצריך לקבל החלטה.

כיצד מגיעים להחלטה?

בת.ל.מ., רשת ארצית לטיפול פסיכולוגי, מייעצים לנו כי הבחירה מוטב שתהיה משותפת ומשתפת עבור כלל המשפחה. הניחו לרגע את הסביבה בצד ושקלו יחד את מרכיבי האישיות של כל אחד מכם, את מצבכם הכלכלי וכל גורם שעלול להשפיע על ההחלטה. יחד עם זאת, זכרו כי אתם ההורים ולכם התפקיד המשמעותי ביותר בבניית היסודות.

פתחו עבור ילדכם מרחב לשיח ברוח של הכלה, רגישות, הערכה, הכרה, התייחסות לצרכים והבנה. שימו לב כי תקשורת מזיקה עם מאפיינים הפוכים תהיה דחייה, חוסר רגישות, חוסר הערכה והכרה, התעלמות מצרכי הילד וחוסר הבנה.
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / גוף ונפש / אבא הלך לעבודה, וגם אימא. !