יום ראשון, 1 באוגוסט 2021

מושיקו מפוטר - עצות למשפחה במשבר כלכלי

מאת: ת.ל.מ - מרכז השתלמויות
כמה עצות עבור משפחה במשבר כלכלי: שוחחו שיחת עומק פתוחה, החליטו לעבור זאת יחד, הקפידו על בילוי משותף ועוד...
מושיקו ראה את המשבר הכלכלי מאיים בפתח, אנשים סביבו כבר הושפעו בפנסיה ובפיטורין. התקשורת והאינטרנט הכניסו את המשבר לביתו עוד לפני שהגיע לארץ. הוא גלש באינטרנט בכל הזדמנות וזה עזר לו לתחושת הקהילה, לכידות סביב גורל משותף. ההרגשה הזו של השייכות למשהו גדול עוררה בו צורך להתנדב ואכן כך עשה לשבוע....לאחר שבוע פיטרו אותו.

בתחילה הוא ניסה להסתיר אבל המועקה העמיסה עליו וגם החשדות של אשתו. אז הוא סיפר לה... אבל כמו ברוב המשפחות הם לא דיברו על כך והוא חש טרוד, בודד וכל אחד מהם הסתגר. פעם הם נהגו לדבר על הכול אך כעת זה נחשב לנושא רגיש ואך אחד לא "נוגע" בזה.
דיכאונות ומשבר במשפחה
כרוניקה של פיטורין במשפחה
מושיקו ואשתו ידעו שהזוגיות שלהם במבחן. הפנטזיה שלהם שאחרי 25 שנות נישואים יקנו בית חדש מתנפצת למולם. השותפות שידעו עד עכשיו נבחנת, כל אחד מהם ניסה למצוא דרכים להראות מחויבות ונאמנות לתא המשפחתי שלהם. יחד עם זאת, הוא ידע שיש להם משבר סמוי, כזה שלא דיברו עליו עד כה. לדעתו, גיל המעבר שלו לא הקל על החיבה של אשתו אליו. אשתו כבר הציעה טיפול משפחתי כדי להגיע ביחד להחלטות. זה כמובן גרם לויכוח, הוא טען שזו הוצאה מיותרת כרגע, מישהו הרי צריך להיות ראלי. עכשיו הם בקושי מחליפים מילה.

בשלב ראשון מושיקו היה בהלם וחדל מעשייה, הוא פשוט ישב בגינה כל היום בוהה בעיתון. הוא הסתגר והתנתק כל כך שאשתו חששה שירד עליו דיכאון. ראיונות עבודה כושלים לא עזרו לו. הוא שמר על סודיות בכל הנוגע למצבם הכלכלי האמיתי כמו גם לחרדות שלו. הוא העדיף כך מאשר ויכוחים שבמצב זה עלולים להגיע לתוקפנות והאשמות. לילדים הם לא סיפרו וזה גרם להם להוציא אנרגיות רבות על הסתרה, ילדיו לא הבינו את התנהגותו החדשה, ובטח שלא הבינו את ביטול הטיול השנתי שלהם לאילת. גם זה גרם לויכוח, "הערכים שלך ירדו לטמיון" טענה אשתו, שוכחת שהוא צריך להיות ראלי.

הוא לא היה מסוגל לספר לחברים. הערך העצמי והזהות העצמית שלו גם כך הידרדרו והוא לא בטח בעצמו שוב. כמובן שזה השפיע על מבטה של אשתו עליו, הוא לא רצה שאחרים ובהם ילדיו יביטו בו כך. למרות, הוא חשב, שאם היו לו הכוחות המתאימים היה מנצל את המצב לשינוי תעסוקתי, כזה שתמיד רצה בו.

לבסוף, חש שאין ברירה וסיפר להוריו שסייעו כלכלית. כמובן שנטר להוריי אשתו שלא עזרו, למרות שידע שאין באפשרותם, גם הפנסיה שלהם נפגעה. מבנו הבכור לא העז לבקש כסף, הוא חש שילדים לא צריכים לתמוך בהוריהם, ולא רצה לעורר ריבים בין הילדים. הוא כבר שמע על משפחות התפרקו בעקבות ריבים תחת הכותרת "מי יממן את ההורים". במקרה כזה לא יהיו לו אפילו ארוחות השישי המשותפות, וזה מה שמחזיק את ראשו למעלה.
דיכאונות ומשבר במשפחה
כמה טיפים עבור משפחה במשבר כלכלי: 

שוחחו שיחת עומק - פתיחות רגשית מקלה, משחררת, ויוצרת שותפות. שוחחו באופן יום יומי על בסיס שוויוני ולא שופט. הציגו ציפיות זה לזה. בשיחה תנו עדיפות רגשית לצד השני. גלו הבנה כשהצד השני קצת מרוחק ומתקשה לשוחח, זהו צורך לגיטימי וזמני. במידה ויש משברים סמויים המשבר הכלכלי יכול להיות גשר שיעזור לשוחח על כך ולפתור אותו.

החליטו לעבור תקופה זו יחד - בצעו הערכה רצינית ומושכלת של המצב ובנו תוכניות לטווח קצר וארוך. גלו גמישות בחלוקת התפקידים הן ברמה של פריסת האחריות המשפחתית לפרנסה והן ברמה של תכנון ההוצאות.

בילוי משותף - אל תזנחו את העיסוקים המשותפים שלכם לתחזוק הזוגיות, זמן איכות שלכם יחד. משבר כלכלי יכול גם לחזק ולהדק את הקשר שלכם.

שוחחו עם חברים - התמורה תהיה עצות מניסיון, הזדמנות למינוף קשרים ותחושת אחווה וסולידריות. ראו במצב הזדמנות להתחדשות ושינוי לטובה. ילדיכם הרואה שלמרות הקושי משפחתו ממשיכה לקיים שיגרה, אהבה  ועשייה, לומד להתגבר על קשיים ושינויים עתידיים בעצמו.

שוחחו עם ילדיכם והפעילו אותם - חשוב ביותר לאפשר לילדים לקחת חלק, להרגיש שגם הם תורמים, ולאפשר להם לבחור באיזו דרך ברצונם להיות שותפים למאמץ לשמירה על האיזון הכלכלי, עד כמה שניתן. התלכדו לפתרון המשבר, משפחה בה רמת הלכידות גבוהה מתגברת על משברים טוב יותר.
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / גוף ונפש / מושיקו מפוטר - עצות למשפחה במשבר כלכלי. !