יום ראשון, 1 באוגוסט 2021

מגיע לי לקנות פיצוי

מאת: רחלי סלמן מערכת מנטול
בעלי עסקים אוהבים אותי ואת שכמותי. לעומתם, פסיכולוגים מכנים אותי צרכנית אימפולסיבית.
אתמול אחרי העבודה נכנסתי לסופר בכוונה מלאה לקנות לחם וחלב. הגעתי לקופה ונדהמתי לגלות שקניתי בסכום של 220 ₪. עבורי זהו לא סכום גבוה במיוחד, אבל בהשוואה לצורך שלי לרכוש בסכום של 20 ₪ הגזמתי לכל הדעות. ניסיתי לשחזר מה קרה בדרך שהגדיל את הקנייה שלי פי עשר ויותר...

בעלי עסקים אוהבים אותי ואת שכמותי. לעומתם, פסיכולוגים מכנים אותי צרכנית אימפולסיבית. הם מפרידים ביני לבין אלו שחוויה כזו מתרחשת בחייהם באופן קבוע. מקרים קיצונים מבחינת תדירות וכמויות נחשבים ברפואה כמחלה של התמכרות כפייתית ופוגעת. החוקרים מגדירים צרכן חכם ככזה שרוכש קנייה פונקציונאלית. קנייה פונקציונאלית משמעותה - לקנות רק את מה שצריך, בהתאם לצרכים הבסיסיים שלנו. למה אנו רוכשים מעבר לצרכים הבסיסיים שלנו? למשל... רכישת תמונה גנובה, או חמישה עשר מבשמיי אסלה.
פסיכולוגים, בעיה פסיכולוגית
זול לקנות בזול?
מחקרים מראים שמוצרים זולים יותר נרכשים יותר בקנייה אימפולסיבית, בייחוד מבצעים. לעומת זאת, מוצרים יקרים נרכשים לאחר מחקר שוק. הסיבה היא שרכישה זולה דורשת מערכת שיקולים קטנה יותר מאשר רכישות גדולות כמו מכונית. נשים רוכשות יותר מוצרים זולים ועל כן מועדות יותר לקנייה אימפולסיבית.

עבורי זו עסקה טובה - אתם תורידו מחירים ואני אדאג לרכוש!

ההחלטה על רכישה וביצועה נמצאים במקום ללא חשיבה על התוצאות. הרכישה עונה על רגשות של הערכה, כבוד ומימוש עצמי. בזמן רכישה אנו מפעילים את מנגנון ההתקה לפיו קנייה מפצה ומעבירה את מילוי הצורך שלנו בהערכה להערכה של "בגד יפה". כמו כן, בקניית מוצרים חדשים קיים סיפוק עבור הצורך לגוון ותחושת שחרור.
בתהליך הרכישה מובילה תחושת הרכושנות. אחדים ירגישו הישג כשיהיה בבעלותם מוצר יקר שמשויך לסטאטוס חברתי מסוים, אחרים יחושו הישג אם הצליחו להשיג דבר מה "בזול", צרכנים אלו מרגישים כסוחרים ממולחים. עובדה מפתיעה שעולה ממחקרים היא שבשעת משבר כלכלי אנשים לא קונים מה שהם לא צריכים. הצפי הוא שבתקופה כזו צרכנות הראווה תרד.

מאחוריי האווירה שיוצרים בקניונים, בשוק, או במרכול עומדת תורה שלמה גם בסידור צורת התצוגה. עיצוב המוצר והתצוגה באים לגרום לנו לרכוש אימפולסיבית. לא בכדי הפרסום פונה לרגשות ואנו קונים ומרגישים יותר טוב. רק שלאחר רכישה רגשית אנו מתמלאים תחושה של ריקנות ועולה צורך לרכוש שוב.

במחשבה שנייה: עבורי עסקה טובה היא- אתם תורידו מחירים ואני אדאג לרכוש רק את מה שאני צריכה!
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / גוף ונפש / מגיע לי לקנות פיצוי. !