שבת, 18 בספטמבר 2021

אמנות מקשקשת

מאת: רחלי סלמן מערכת מנטול
מושגים מופשטים כמו רגש הופכים למוחשיים וכך מטפל באמנות מושפע ומתבונן בעולמו הפנימי של היוצר.
"חדוות היצירה" הוא מושג המביע את אחת מהתחושות שמלוות אותנו בעת יצירה. היצירה נוצרת מתוך דחף פנימי שלא תמיד ניתן להסביר ומפיקה תחושות של מזור, שחרור והנאה. יתרון גדול לחדווה זו הוא בכך שהיא מאפשרת גשר חיובי לתרפיה באמנות. הנאה מיצירה אופייניות לבני האדם בלבד, אין עוד בעל חיים שנהנה מציור. רוסו משייך זאת לצורך בהכרה חברתית, פסיכולוגים משייכים זאת לצורך בהבעה עצמית ותקשורת.

היצירה הפלסטית היא כלי לביטוי ותקשור שאינו מילולי ואינו אינטלקטואלי. כולנו זקוקים לביטוי וקשר אך לא לכולנו יש את היכולות הרגשיות, הורבליות או האינטלקטואליות. בעת יצירה את מקומה של התקשורת המילולית תופסים כלי העבודה- מכחול, עדשה, פלסטלינה, ברזל.
אמנות, יצירה, אומנות
יצירה פלסטית כשפה
היצירה הפלסטית היא שפה ויזואלית המתווכת ומרחיבה את הקשר בין עולמנו הפנימי לבין החוץ. למעשה כל רעיון, רגש, משאלה או פנטזיה מוצאים גילום ויזואלי ביצירה בדרך של השלכה. יצירה מגלה את דרכי ואופני הביטוי השונים, המרתקים והמרגשים של כל יוצר, לכל אחד החומר והדרך אותם בחר ובאמצעותם הוא מוסר עדות אופי, וידוי אישי וחוויה ייחודית משלו. היצירה היא תמיד בחירה חופשית וביטוי אישי של "האני" הפסיכולוגי ברגע מסוים. מושגים מופשטים כמו רגש הופכים למוחשיים וכך מטפל באמנות מושפע ומתבונן בעולמו הפנימי של היוצר.

מחקרים טוענים כי השפה האמנותית עונה על הצורך לשמר ולפתח את הקומוניקציה של החושים, הרגשות והחוויות, הנגרעות בתהליך רכישת שפה. בדומה טוען גם זרם בבודהיזם לפיו רכישת שפה מאלחשת עבורנו חושים אחרים, למשל, כשאנו יודעים מה שמו של הסולם הוא הופך למרכז תשומת הלב שלנו ואיננו מייחסים חשיבות שוב לרווח שבין שלבי הסולם.
חוקרי אמנות מזרמים שונים טוענים כי הכושר היצירתי לא קשור דווקא לאינטליגנציה גבוה אלא לתהליכים ראשוניים אינסטינקטיביים של תבונה פנימית, יש שיאמרו מיסטית. המרכיבים היצירתיים הם רבים: עיבוד העולם הפנימי, זיכרונות, אסוציאציות, אינטואיציה, דמיון, הנאה ועוד.

היצירה נעשית בדרך של התרכזות בה ואף התעלות. מספיק לצפות אקראית בילד מצייר בנחישות וסיפוק כדי להבחין במצב מזכך זה. דניאל גולמן בספר "אינטליגנציה רגשית" מגדיר מצב זה כ"זרימה", לדבריו, היכולת להיכנס לזרימה היא האינטליגנציה הרגשית במיטבה. החוויה הזו כולה זהר, תחושה של עונג ספונטאני ואפילו התרוממות רוח. מאידך, קיים גם ערך פסיכולוגי לצפייה באמנות. התבוננות ביצירות אמנות מאפשרת לצופה לחוות, להרגיש, לחשוב, וליצור לעצמו הקשרים וחיבורים מתוך עולמו.

אחרי הכל,מדובר בקריירה שלכם ובלא מעט זמן וכסף .
רוצים לדעת עוד ? רוצים שמוסדות הלימוד יצרו עמכם קשר ?
אנחנו הכתובת ! השאירו לנו פרטים .

מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / לימודים / אמנות מקשקשת. !