כתבות עסקים
חיפוש חופשי
מנטול - פורטל איכות חיים
להרשמה בחינם לאינדקס ערוצים נוספים:  |  הסרת שיער  |  רפואת שיניים  |  הסרת משקפיים  |  קורסים  |  פורומים
חיפוש במנטול
איכות חיים    לימודים    אמנות מקשקשת
בחר קטגוריה מבוקשת
בחר תחום מבוקש
בחר איזור
!תנו לנו לעזור לכם
מומלצים
בדיקת שיער
הלגה מרכזים קוסמטיים רפואיים
הסרת משקפיים בלייזר
יועצת לימודים

אמנות מקשקשת

מאת: רחלי סלמן מערכת מנטול
Share:
מושגים מופשטים כמו רגש הופכים למוחשיים וכך מטפל באמנות מושפע ומתבונן בעולמו הפנימי של היוצר.
"חדוות היצירה" הוא מושג המביע את אחת מהתחושות שמלוות אותנו בעת יצירה. היצירה נוצרת מתוך דחף פנימי שלא תמיד ניתן להסביר ומפיקה תחושות של מזור, שחרור והנאה. יתרון גדול לחדווה זו הוא בכך שהיא מאפשרת גשר חיובי לתרפיה באמנות. הנאה מיצירה אופייניות לבני האדם בלבד, אין עוד בעל חיים שנהנה מציור. רוסו משייך זאת לצורך בהכרה חברתית, פסיכולוגים משייכים זאת לצורך בהבעה עצמית ותקשורת.

היצירה הפלסטית היא כלי לביטוי ותקשור שאינו מילולי ואינו אינטלקטואלי. כולנו זקוקים לביטוי וקשר אך לא לכולנו יש את היכולות הרגשיות, הורבליות או האינטלקטואליות. בעת יצירה את מקומה של התקשורת המילולית תופסים כלי העבודה- מכחול, עדשה, פלסטלינה, ברזל.
אמנות, יצירה, אומנות
יצירה פלסטית כשפה
היצירה הפלסטית היא שפה ויזואלית המתווכת ומרחיבה את הקשר בין עולמנו הפנימי לבין החוץ. למעשה כל רעיון, רגש, משאלה או פנטזיה מוצאים גילום ויזואלי ביצירה בדרך של השלכה. יצירה מגלה את דרכי ואופני הביטוי השונים, המרתקים והמרגשים של כל יוצר, לכל אחד החומר והדרך אותם בחר ובאמצעותם הוא מוסר עדות אופי, וידוי אישי וחוויה ייחודית משלו. היצירה היא תמיד בחירה חופשית וביטוי אישי של "האני" הפסיכולוגי ברגע מסוים. מושגים מופשטים כמו רגש הופכים למוחשיים וכך מטפל באמנות מושפע ומתבונן בעולמו הפנימי של היוצר.

מחקרים טוענים כי השפה האמנותית עונה על הצורך לשמר ולפתח את הקומוניקציה של החושים, הרגשות והחוויות, הנגרעות בתהליך רכישת שפה. בדומה טוען גם זרם בבודהיזם לפיו רכישת שפה מאלחשת עבורנו חושים אחרים, למשל, כשאנו יודעים מה שמו של הסולם הוא הופך למרכז תשומת הלב שלנו ואיננו מייחסים חשיבות שוב לרווח שבין שלבי הסולם.
חוקרי אמנות מזרמים שונים טוענים כי הכושר היצירתי לא קשור דווקא לאינטליגנציה גבוה אלא לתהליכים ראשוניים אינסטינקטיביים של תבונה פנימית, יש שיאמרו מיסטית. המרכיבים היצירתיים הם רבים: עיבוד העולם הפנימי, זיכרונות, אסוציאציות, אינטואיציה, דמיון, הנאה ועוד.

היצירה נעשית בדרך של התרכזות בה ואף התעלות. מספיק לצפות אקראית בילד מצייר בנחישות וסיפוק כדי להבחין במצב מזכך זה. דניאל גולמן בספר "אינטליגנציה רגשית" מגדיר מצב זה כ"זרימה", לדבריו, היכולת להיכנס לזרימה היא האינטליגנציה הרגשית במיטבה. החוויה הזו כולה זהר, תחושה של עונג ספונטאני ואפילו התרוממות רוח. מאידך, קיים גם ערך פסיכולוגי לצפייה באמנות. התבוננות ביצירות אמנות מאפשרת לצופה לחוות, להרגיש, לחשוב, וליצור לעצמו הקשרים וחיבורים מתוך עולמו.

אחרי הכל,מדובר בקריירה שלכם ובלא מעט זמן וכסף .
רוצים לדעת עוד ? רוצים שמוסדות הלימוד יצרו עמכם קשר ?
אנחנו הכתובת ! השאירו לנו פרטים .

הירשמו חינם לניוזלטר של מנטול ותהנו ממאמרים והטבות שישפרו לכם את איכות החיים
הירשם/י
אני מאשר קבלת ניוזלטר שבועי למייל שלי מאתר מנטול - הפורטל לאיכות חיים
...התגובות בטעינה
צור קשר    הצטרפות לאינדקס    פרסם אצלנו    אודות מנטול    שלח לחבר    מפת אתר    תנאי שימוש    מדיניות מנטול    כניסה לשותפים