יום ראשון, 17 באוקטובר 2021

הצד שלו והצד שלה

מאת: רחלי סלמן מערכת מנטול
חמש נשים אמיצות ומרכז אחד של ויצו בירושלים מושיטים לידנו חוברת להכוונה עבור נשים בסיכון "זוגיות במלכוד".
הצד שלו:
"כבר בדרך לבית הכנסת ידעתי שהיא לא תכבד אותי. כבר אז עלתה לי המחשבה שהשבת לא יהיה קידוש בבית. כשאחי רב עם אשתו היא לא הכינה לו יותר ארוחות, לי לא יעשו כך! היא בטח לא הכינה שולחן והילדים יסבלו בגללה. המחשבה הטרידה אותי כל התפילה ומתישהו בדרך הביתה החלטתי שהפעם לא אוותר לה. כבר ידעתי היטב מה אעשה- אדפוק בחוזקה על השולחן! אדרוש ארוחת שבת! פתחתי את הדלת בחוזקה, וכבר לא שינה לי כלום,  הרבצתי בשולחן חזק כך שכל המטעמים עפו לרצפה. רק אז הבנתי שהשולחן היה ערוך לכבוד השבת אבל כבר היה אבוד.. הייתי במהלכו של התקף זעם."

הצד שלה:
"חשבתי מה לעשות כדי שהשבת יהיה שקט בבית, פחדתי. הילד נראה עייף השבוע ויש לו מבחן חשוב, הוא ביקש ממני שלא נריב השבת. יצאתי מוקדם מהבית כדי לעשות קניות וכדי לא להפריע לו בעיניים, שלא אעשה משהו שיעצבן אותו. כשהוא חזר מהעבודה הבית היה כבר נקי. לא הבטתי לו בעיניים וישר יצאתי לשכנה כדי שלא נריב. הכנתי את כל המאכלים שהוא אוהב וסידרתי בדיוק כמו שהוא תמיד מבקש ממני. קיוויתי שזה ירגיע אותו למשך כל השבת. כשהוא היה בבית הכנסת לא נשמתי, חיכיתי בסבלנות ששלוש השעות הבאות שאנחנו נהיה בבית ביחד וערים לא יפריעו לילד. הוא חזר מבית הכנסת ומיד כשפתח את הדלת הכה בשולחן והעיף את כל האוכל".
נשים מוכות, אשה מוכה, נשים בסיכון
מהצד:
עכשיו מהצד, חמש נשים אמיצות ומרכז אחד של ויצו בירושלים מושיטים לידנו חוברת להכוונה עבור נשים בסיכון "זוגיות במלכוד". הפעם, שלא כמו מרבית החוברות שותפו בתהליך נשים שלצערן מוטלת עליהן התווית "מוכות". המציאות של הנשים הללו ממחישה את אותו עולם זר לחלקנו - אלימות. אך לחלקנו מאפשרת לזהות עצמן, ללמוד מניסיונן של אחרות, להבין שתחושותיהן נורמאליות ולשאוב אומץ. החוברת מופצת חינם ברחבי ירושלים ומצורף בתוכה שאלון שמטרתו העלאת מודעות בקרב נשים אשר חיות במסגרת אלימה, אך אינן מזהות זאת ולעיתים מכחישות.

תופעת האלימות במשפחה רחבת היקף וקיימת בכל שכבות האוכלוסייה. ההערכה היא שבישראל סובלות כ200 אלף נשים מאלימות בזוגיות. אלימות מוגדרת ככל פגיעה מכוונת בזולת- בגופו, בנפשו, במצבו החברתי או הכלכלי. אלימות במשפחה היא לא רק פיזית- היא יכולה להיות גם מינית, רגשית, כלכלית, מילולית, פגיעה בחופש הניידות במרחב, פגיעה בקשרים חברתיים, התפרצויות כעס והפחדה. אחת הנשים מספרת בחוברת שבעלה נהג להעיר אותה בלילות עד לאפיסת כוחותיה ואשפוזה.

אלימות בין בני זוג גם לא חייבת להתרחש בכל יום ובעוצמה זהה בכדי להיחשב חמורה. תרחיש מעגל האלימות מוכר על ידי הספרות המקצועית  וכולל בתוכו צבירת כעס, התעוררות הכעס, הסלמה- התפרצות, רגיעה הדרגתית, חרטה פיוס וחוזר חלילה (walker, 1979). כמו כן, תדירות האלימות מוכחת כגדלה עם הזמן וסוג האלימות משתנה (למשל ממילולית לפיזית).

הנפגע חווה תחושות רבות בהן חזרה על החוויה במחשבה, בלבול, קשיי ריכוז, סיוטים, פאסיביות- ירידה בתפקוד, פסימיות- תחושה ומחשבות שליליות, הפרעות בשינה, הפרעות באכילה, עצבנות יתר, מחושים ללא הסבר, הימנעות מקשרים והסתגרות, תחושות של אכזבה וכעס על בן הזוג, בושה, פחד שהמצב יחמיר, פחד להיפרד, אשמה, חוסר אונים. מנגנונים פסיכולוגיים נוספים מקבעים את המצב אך טבעיים והכרחיים להישרדות במצב זה: הכחשת המציאות, שכחה, מציאת צידוקים, הפחתה עוצמת ותדירות האלימות.

כיום, קיים ומתאסף ידע מחקרי למניעה וטיפול של אלימות בין בני זוג. אלימות לא ניתן לנבא אך השאלון המצורף של ויצו יסייע לך להבין האם את בזוגיות עם סיכון לאלימות. ובכל מקרה שימי לב- אם בזוגיות שלך הייתה אלימות היא לא תעלם מעצמה. זכרי, כל צעד לכיוון החופש שלך עלול להביא להחרפה ולכן חשוב להתכונן מראש לפתרונות ואפשרויות הגנה עם גורמי מקצוע.
אלימות במשפחה, נשים בסיכון
שאלון סימני אזהרה במערכת יחסים
* האם הוא מתקשר מספר פעמים ביום- כל יום?
* האם הוא בוחר את סוג הבילויים והחברים שלכם?
* האם הוא שופט את המראה שלך יתר על המידה?
* האם את מרגישה לעיתים קרובות עצבנית או חסרת שקט בסביבתו?
* האם את צריכה להיות זהירה ולשלוט בהתנהגותך כדי להימנע מהכעס שלו?
* האם את מרגישה שהוא מפעיל עליך לחץ בנוגע לקיום יחסי מין?
* האם את מפחדת לא להסכים איתו?
* האם הוא מותח עלייך ביקורת / משפיל אותך בנוכחות אנשים אחרים?
* האם הוא בודק תמיד או שואל אותך לגבי עיסוקייך כשאינך עימו?
* האם הוא חוזר ומאשים אותך, ללא הצדקה, שאת נפגשת עם גברים אחרים?
* האם הוא אומר לך שאם תשתקי/ תצייתי לו הוא לא יפגע בך?
* האם הקנאה שהוא מפגין כלפייך מונעת ממך להיפגש עם חברות ובני משפחה?
* האם הוא גורם לך להרגיש טיפשה/ לא שווה?
* האם אי פעם הוא הפחיד אותך באלימות או התנהגות מאיימת?
* האם לעיתים קרובות את עושה דברים בניגוד לרצונך כדי להשביע את רצונו?
* האם הוא מונע ממך לצאת או לעשות דברים שאת רוצה?
* האם את מרגישה שאיתו כל דבר שאת עושה אינו מספיק טוב?
* האם הוא אומר שיתאבד או יפגע בעצמו אם תיפרדי ממנו?
* האם הוא אומר שאין לך שום סיכוי להיפרד ממנו?
* האם הוא מתרץ את התנהגותו האלימה ואומר שזה בגלל שהוא לא יכול לשלוט בעצמו?
* האם את חוששת משינויים קיצוניים במצב רוחו?
* האם הוא טוען שרק את אשמה במצב ביניכם?

אם ענית כן על חלק מהשאלות, ונראה לך ש"זה לא כל כך נורא" - טעות בידיך! חשוב לדעת ולזכור, אלימות במערכת זוגית נוטה להחריף עם הזמן, ואיננה נרגעת אם מתעלמים מבן הזוג האלים או מצייתים לו!

קו חירום ארצי בשיתוף משרד הרווחה וויצו 1-800-22-0000

מרכז לטיפול ומניעת אלימות במשפחה 02-6551145
זה בדיוק השם. כי לפעמים הוא נחמד אבל שאת לא מסכימה איתו או לא מרוצה ממשהו או לא מגיבה כמו שהוא מצפה שתמיד תפרגני לו ותעריצי אותו אולך ואבוי לך -כל ההשפלות שבעולם כשרות.
נמאס לי
דנה24/12/2014 22:05:15
יש מקלטים לנשים שסובלות מאלימות שאליהם תוכלי להגיע יחד עם ילדיך. המקלט מספק את כל הצרכים, אוכל, בגדים, לימודים לילדים. הכל. במקלט יסייעו לך לחשוב מה היית רוצה לעשות הלאה ואיך לבנות את חייך מחדש - איתו או בלעדיו. כשתצאי מהמקלט גם תקבלי סיוע בשכר דירה שיסייע לך במידה ותחליטי להמשיך לגור בנפרד מבעלך. יש פתרון, לא צריך להמשיך לסבול, את יכולה לשנות את חייך (!!) ואת חיי ילדייך שחשופים לאלימות בביתם.
אני אני08/12/2013 20:58:06
אין לאן לברוח עם 2 ילדים קטנים, אבל הבעייה הגדולה ביותר זה איך אני אתפרנס עם 2 ילדים קטנים???? אין לי משפחה, ונמאס לי שכל פעם שאני מדברת על פרידה הוא מאיים להרוג אותי.. אינ צריכה עזרה.. הדבר היחיד שאיכשהו מחזיק אותי זה שהוא לא עושה כלום לילדים והוא אוהב אותם ומתנהג בחיבה אליהם ולפעמים גם אליי אבל אני לא יכולה ללכת על ביצים לידו, לא יכולה לצאת מבלי לצאת עם הילדים, לא יכולה שהאוטובוס יאחר ואגיע הבייתה עשר דקות באיחור כי ישר אני "זונה ששוכבת עם אחרים", שירביץ לי בראש כי שם זה לא משאיר סימן... אני צריכה עזרה אבל למי אפשר לפנות???
אני25/11/2012 11:21:32
הוא ימצא אותי בכל מקום, איך אני יתחיל חיים חדשים עם 2 ילדים קטנים?
06/11/2012 19:41:24
המאמר והשאלון בתוכו נסמכים על מחקרים, ידע של אנשי מקצוע ותיקים מויצו וגם ניסיון אישי של נשים.
אחת שיודעת25/02/2009 12:47:38
זה שאלון מדעי?
אחת25/02/2009 12:39:35
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / גוף ונפש / הצד שלו והצד שלה. !