יום ראשון, 19 בספטמבר 2021

הרפס - מי רוצה נשיקה?

מאת: רחלי סלמן מערכת מנטול
נגיף ההרפס מועבר במגע עורי, מיני הכולל מין אוראלי או שימוש בחפץ משותף (שפתון או צעצועי מין).
ההרפס מופיע בעיקר על השפתיים, מקום בולט למדיי ומביך. זוגות רבים סובלים משום חשש של אחד מבני הזוג למגע, ועוגמת נפש אצל הנשא. ייתכן ויקל לדעת שבמחקרים מן העולם המערבי עולה כי רבע מאוכלוסיית העולם נושאת את נגיף ההרפס. שכיחות מחלת ההרפס משתנה בין תרבויות ואוכלוסיות שונות, על פי רמת הפעילות המינית ואופייה. בישראל לא נערכו מחקרים סטטיסטיים בנושא.

ההרפס היא מחלה נגיפית (ויראלית) שצורתה שלפוחיות קטנות המלאות בנוזל שקוף באזור הפה ודרכי הנשימה או באיברי המין ופי הטבעת. ההרפס הוא למעשה תוצר של שמונה נגיפים שגורמים גם למחלות שונות, הנפוצים ביותר הם הרפס 1 (HSV1) המופיע בשפתיים והרפס 2 (HSV2) המופיע באיברי המין. לאחרונה ניתן לראות את שני הנגיפים בשני האזורים ייתכן בשל הפופולאריות הגדלה של המין האוראלי.
הרפס, נשיקה, מחלות מין
הדבקות, סיבוכים וטיפול
טרם הופעת השלפוחיות קיימת אי נעימות באזור הנגוע ייתכנו גם כאבי ראש, חום וחולשה. לאחר מספר שעות ועד שבוע  יופיע כאב חד ולאחריו הפצע. התפרצות זו היא הראשונה ותימשך כשלושה שבועות, לאחריה הנגיף רדום בשורשי העצבים לצמיתות. ההרפס מתפרץ פעם לפעם בחומרה נמוכה מההתפרצות הראשונה ובתדירות משתנה בין אנשים שונים. ההרפס מתפרץ כאשר המערכת החיסונית של הגוף מוחלשת למשל בעת מחלות, שינוי הורמונלי, מתח נפשי ועוד.

נגיף ההרפס מועבר במגע עורי, מיני הכולל מין אוראלי או שימוש בחפץ משותף (שפתון או צעצועי מין). הסיכון הגבוה ביותר להידבקות הוא בזמן ההתפרצות הראשונה של המחלה, לאחריו הסיכון הוא בהופעה החוזרת. בניגוד לדעה הרווחת גם ללא הופעת השלפוחיות ניתן להידבק אולם באחוז הידבקות נמוך יחסית של כ 10%.

סיבוכי המחלה מהווים סכנה בעיקר בקרב תינוקות, כמו כן, יילוד יכול להידבק במחלה מאימו בעת הלידה. לרוב אין זה מסוכן משום שהאם מעבירה ליילוד גם נוגדנים שפיתחה, אולם, במידה וההידבקות התרחשה בסמוך ללידה הסכנה גדלה. הרפס ביילוד יכול ליצור פיגור בגדילה, הפרעה במערכת העצבית, צהבת, בעיות עיניים ועוד.
עבור בוגרים המחלה לרוב אינה מסוכנת ובעיקרה כאבים בעת המגע המיני. הסכנה היא עבור אנשים שהמערכת החיסונית שלהם פגומה כחולי איידס. במקרים נדירים המחלה עלולה לפגוע במערכת העצבים המרכזית או לחדור למוח ואז נוצרים תופעות קשות ומסוכנות.

זיהום הרפס יכול להופיע בפי הטבעת והרקטום או בצינור השופכה ולעיתים ללא הופעת שלפוחיות. באזור פי הטבעת עלולים להופיע כיבים ושלפוחיות, הפרשות ריריות ומוגלתיות, בלוטות מוגדלות וכאבי אגן עמומים. בצינור השופכה הביטוי הוא בצריבה בעת מתן שתן, הופעת בלוטות מפשעתיות והפרשה דמית או מוגלתית מהשופכה.

נכון להיום, לא קיים טיפול מונע או מכחיד אלא רק טיפול בסימפטומים. לטיפול בזמן ההתפרצות ולפניו משתמשים בתרופות הבאות: אציקלוביר (Acyclovir), ואלציקלוביר (Valacyclovir), פמציקלוביר (famcyclovir). שימוש המניעה לפני ההתפרצות מיועד לאנשים הסובלים מהתפרצויות מרובות. קונדום מומלץ להפחתת הסכנה אך הוא עשוי שלא לכסות את המקום הנגוע ולכן לא מספק הגנה מלאה.
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / סקסולוגיה / הרפס - מי רוצה נשיקה?. !