כתבות עסקים
חיפוש חופשי
מנטול - פורטל איכות חיים
להרשמה בחינם לאינדקס ערוצים נוספים:  |  הסרת שיער  |  רפואת שיניים  |  הסרת משקפיים  |  קורסים  |  פורומים
חיפוש במנטול
איכות חיים    בריאות    מועדים להתמכרות
בחר קטגוריה מבוקשת
בחר תחום מבוקש
בחר איזור
!תנו לנו לעזור לכם
מומלצים
בדיקת שיער
הלגה מרכזים קוסמטיים רפואיים
הסרת משקפיים בלייזר
דיאטה און ליין
הידרותרפיה
פתרון לבעיות עצירות
מומחית לטיפול בדיכאול וחדרה
סיווגים ממוקדים לפי איזור/עיר
גמילה מעישון באזור הצפון
גמילה מעישון באזור חיפה והקריות
גמילה מעישון באזור השרון
גמילה מעישון באזור תל אביב והמרכז
גמילה מעישון באזור השפלה
גמילה מעישון באזור ירושלים והסביבה
גמילה מעישון באזור הדרום
גמילה מעישון בתל אביב
גמילה מעישון בבאר שבע
גמילה מעישון ברעננה
גמילה מעישון בראשון לציון
גמילה מעישון בפתח תקווה
גמילה מעישון בירושלים
גמילה מעישון בחיפה
גמילה מעישון בחולון
גמילה מעישון בחדרה
גמילה מעישון באשדוד
גמילה מעישון במודיעין
גמילה מעישון ברמת גן
גמילה מעישון בנתניה
גמילה מעישון בהוד השרון
גמילה מעישון בהרצליה
גמילה מעישון ברמת השרון
גמילה מעישון בכפר סבא
גמילה מעישון בגבעת שמואל
גמילה מעישון בכפר יונה
בתי העסק בסיווג גמילה מעישון

מועדים להתמכרות

מאת: מערכת מנטול
Share:
הטיפול בהתמכרויות הוא איטי והדרגתי, ומטרתו לעצור את מעגל הקסמים.
פסיכיאטרים מתייחסים להתמכרות, כשם נרדף לפיתוח תלות בגורם ממכר כלשהו, כדוגמת סמים, אלכוהול, ניקוטין, הימורים, צפייה בטלוויזיה או גלישה באינטרנט. כמובן שיש להבדיל בין גורמים ממכרים, אשר יוצרים תלות פיזית של ממש לצד תלות נפשית כמו סמים, אלכוהול או ניקוטין, לבין התמכרות המבוססת על פיתוח תלות נפשית בלבד, כגון התמכרות לשוקולד, לטלוויזיה או לאינטרנט. עם זאת, שתי סוגי ההתמכרויות, מביאות לשינויים התנהגותיים דומים, כאשר מופסקת צריכת הגורם הממכר; התנהגות זו מכונה בשם "תסמונת גמילה".

למי זה קורה?
התמכרות יכולה לקרות לכל אדם, למרות שפסיכולוגים, פסיכיאטרים וסוציולוגים, מצביעים על גורמים אישיותיים שונים המשפיעים על נטייה להתמכרות. הגורמים הללו יכולים להתרחש על רקע של תסמונות אובססיביות מצד אחד ועל רקע של אירועים טראומתיים מהצד השני. פסיכיאטרים רואים לרוב בהתמכרות, כסימפטום המייצג בעיה פסיכיאטרית עמוקה יותר ולאו דווקא כהפרעה פסיכיאטרית בפני עצמה.
התמכרויות, התמכרות
מומלץ להתייעץ עם מספר פסיכיאטרים:
הקריטריונים להתמכרות
התמכרות מוגדרת על-ידי עולם הרפואה וקשורה לרוב לחומרים מזיקים המשפיעים על המוח. על-פי ארגון הבריאות העולמי ניתן להגדיר מצב של התמכרות, בקיומם של לפחות שלושה מתוך שישה קריטריונים:
  1. דחף כפייתי לשימוש בגורם הממכר.
  2. חוסר שליטה על החשיפה והזמן המוקדש לגורם הממכר.
  3. תופעות גמילה - תופעות פיזיולוגיות שונות, המופיעות כאשר המכור אינו נחשף לגורם הממכר.
  4. התפתחות של סבילות לגורם הממכר, המצריכה חשיפה הולכת וגדלה אליו, על-מנת להשיג את אותו האפקט שהיה מתקבל קודם לכן בעקבות חשיפה קצרה יותר.
  5. זניחת פעילויות יומיומיות ותחומי עניין, אשר קודם להתמכרות היוו חלק משגרת היום.
  6. חשיפה תמידית וחוזרת לגורם הממכר, על אף המודעות לנזק הנגרם בעקבות כך.
אם לסכם את מאפייני ההתמכרות, ניתן לומר שמדובר בהתנהגות כפייתית וצריכה חסרת שליטה של גורם ממכר, אשר מביאה לצריכה הולכת וגוברת, תוך זניחת פעילויות אחרות, והפסקתה מאופיינת בתסמיני גמילה. זהו מעגל קסמים אשר קשה להיחלץ ממנו ללא טיפול מתאים בעזרת כלים פסיכיאטרים.
התמכרויות, התמכרות
טיפול בהתמכרויות

החשש העיקרי של פסיכיאטרים בבואם לטפל במכורים, הוא גמילה מהתמכרות לגורם אחד, אשר תוחלף בהתמכרות לגורם אחר. לפיכך, הטיפול בהתמכרויות הוא איטי והדרגתי, ומטרתו להביא להפסקה מוחלטת של החשיפה לגורם הממכר, לגמול את המטופל מהצורך לשוב ולהיחשף לגורם, ובכך לעצור את מעגל הקסמים. פסיכיאטרים מזהים שלוש גישות לטיפול בהתמכרויות: הגישה הראשונה היא הגישה הקוגניטיבית, המתמקדת בשינוי התנהגותי ושינויי חשיבה, במטרה ללמד את המטופל לשלוט בדחפים המביאים אותו לשימוש בגורם הממכר. הגישה עשניה היא הגישה הפסיכודינאמית, אשר מתמקדת בזיהוי הגורמים להתמכרות וטיפול בהם בעזרת כלים פסיכיאטרים, המאפשרים למטופל להעלות מעל פני השטח את גורמי הדחק, ולטפל בהם באופן ישיר בדרך של פסיכותרפיה. הגישה השלישית היא הגישה ההומניסטית, אשר נוקטת בפיתוח תחושת האחריות של המטופל, ועל-ידי כך החזרת השליטה, החופש והבחירה לחייו, באופן שיקטין את הצורך בחשיפה לגורמים הממכרים.

הטיפול הפסיכולוגי, באחת מהגישות שתוארו להלן, יכול להיות מלווה בטיפול תרופתי, אשר מטרתו היא הפחתת התלות הפיזית, והקלה על תסמיני הגמילה. עם זאת, פסיכיאטרים רבים מעדיפים שלא לשלב טיפול תרופתי, על-מנת שלא לפתח גם בו תלות בעלת מאפיינים התמכרותיים. כיום ישנן מקומות רבים לטיפול בהתמכרויות - החל מבתי-חולים פסיכיאטרים ומחלקות פסיכיאטריות בבתי-חולים, וכלה במרכזי גמילה וכפרי גמילה, המייצגים שיטות שונות לטיפול בהתמכרויות ספציפיות, ומציעים טיפול בסביבה "סטרילית", תוך ניתוק המטופל מסביבתו הטבעית. מומלץ להתייעץ עם מספר פסיכיאטרים, על-מנת לקבוע מהי הדרך המתאימה ביותר לטיפול בהתמכרות הספציפית ממנה סובל המטופל.
הירשמו חינם לניוזלטר של מנטול ותהנו ממאמרים והטבות שישפרו לכם את איכות החיים
הירשם/י
אני מאשר קבלת ניוזלטר שבועי למייל שלי מאתר מנטול - הפורטל לאיכות חיים
...התגובות בטעינה
צוות מנטול - הפורטל לאיכות חיים, מקווים שנהנית מהמאמר אודות מועדים להתמכרות. אנו נשמח להציע לך מגוון בתי עסקים שישפרו את איכות חייכם ויתנו לך ייעוץ בחינם בתחום גמילה מעישון.
צור קשר    הצטרפות לאינדקס    פרסם אצלנו    אודות מנטול    שלח לחבר    מפת אתר    תנאי שימוש    מדיניות מנטול    כניסה לשותפים