שבת, 18 בספטמבר 2021

לימודי ליצנות רפואית

מאת: מערכת מנטול
הצחוק מביא לשחרור אנדורפינים, המעודדים את פעילותה של מערכת החיסון, מרפה שרירים, גורם לעליה בקצב הלב ומעלה את צריכת החמצן.
ליצנות רפואית היא דרך טיפולית, הרותמת את ההומור ככלי טיפולי להשגת שיפור באיכות חייהם של החולים, בתפקודם ובמצבם הבריאותי. ניתן לשייך את התרפיה באמצעות הומור המבוצעת על-ידי ליצנים רפואיים, לתחום הרפואה המשלימה, ולראותה ככלי משלים ומסייע לטיפול הרפואי בבתי החולים. הליצנות הרפואית תופסת מקום של כבוד בשנים האחרונות, למרות היחס החשדני שאליו זכתה מהמערכת הרפואית בתחילת דרכה. כיום מתקיימים לימודי ליצנות רפואית במסגרות רבות, וליצנים רפואיים משתלבים בבתי-חולים רבים ומסייעים רבות למטופלים כחלק מהצוותים הרפואיים.

תפקידם של הליצנים הרפואיים הוא שימוש בכישורים המלווים את מקצוע הליצנות, כגון בלונאות, פנטומימה, לבוש, סיפורים, שירים וקסמים, על-מנת לבדר את החולים המאושפזים במוסדות הרפואיים ובכך להביא לשיפור במצב רוחם ובהרגשתם, ולהפגת המתח בו מצויים החולים. התרוממות הרוח שהם גורמים בקרב החולים, מסייעת להצלחת הטיפול ומשפרת את מצבם הנפשי של המטופלים. בנוסף, מפיגה פעילות זו את השעמום והתחושות הדכאוניות הנלוות פעמים רבות לאשפוז ממושך, ומשיגה תוצאות מצוינות. באופן טבעי, השימוש בליצנות רפואית נרחב הרבה יותר בקרב מחלקות הילדים ופחות בקרב מבוגרים.
לימודי ליצנות רפואית, ליצן רפואי
ההיסטוריה של ליצנות רפואית
אחת הדמויות הבולטות בהתפתחות הליצנות הרפואית, היא האנטר (פאץ') אדאמס, אשר סיפורו מתואר בסרט הנקרא על שמו, שראה אור בשנת 1998 בכיכובו של רובין ויליאמס. אדאמס הוא רופא במקצועו וממייסדי מוסד "גזונטהייט" בוירג'יניה. המוסד, אשר סיפק את שירותיו לחולים ללא תמורה כספית, ייצג את גישתו המתקדמת של אדאמס, המשלבת רפואה מסורתית ביחד עם שיטות מתחום הרפואה המשלימה, כגון אקופונקטורה או הומיאופתיה, וגורסת כי בריאותו של החולה אינה יכולה להיות מופרדת מבריאות המשפחה, הקהילה והעולם כולו.

דמות בולטת אחרת בהתפתחות הליצנות הרפואית היא ד"ר ויליאם פריי, "רופא ההומור", אשר הקדיש את חייו המקצועיים לחקירת פוטנציאל הריפוי הטמון בהומור ובצחוק. פריי טוען כי הצחוק מביא לשחרור אנדורפינים, המעודדים את פעילותה של מערכת החיסון, וכן מביא לעלייה בהתרבות התאים החיסוניים. בנוסף, הצחוק מפעיל שרירים רבים בגוף ומרפה שרירים אחרים, גורם לעליה בקצב הלב ומעלה את צריכת החמצן. ליצנים רפואיים החלו לעבוד לראשונה בבתי חולים בארה"ב באמצע שנות השמונים, וכיום השימוש בהם נפוץ במרבית בתי החולים בעולם המערבי, כמו גם בישראל.
לימודי ליצנות רפואית
לימודי ליצנות רפואית מתקיימים במסגרות רבות ברחבי הארץ. אלה הם לימודים חוויתיים, המשלבים לימודי אומנויות ותרפיה באומנות, לצד לימודים תיאורטיים העוסקים בריפוי באמצעות הומור, ריפוי באמצעות אומנויות ומקומה של הליצנות הרפואית במערכת הבריאות. עם סיום הלימודים, מצטרפים הבוגרים לסטאז' קצר במחלקות הרפואיות השונות, ולומדים הלכה למעשה את המקצוע על דקויותיו, ואת השימוש בליצנות רפואית בקרב סוגים שונים של חולים. לימודי ליצנות רפואית מתאימים במיוחד לאנשים בעלי כשרון משחק ויכולות בימתיות, בעלי רגישות גבוהה, אהבה רבה לילדים ויכולות תקשורת גבוהות.

הליצנות הרפואית כמקצוע
ליצנות רפואית הוא מקצוע מרתק, המקנה תחושת שליחות אמיתית ועבודת קודש של ממש. האהבה הרבה לה זוכים הליצנים הרפואיים, חיוכי הילדים החולים והוקרת המשפחות שלהם, מהווים גמול חסר תקדים, והפידבק היומיומי המתקבל מהחולים, מאפשר כל העת ללמוד ולהתפתח במקצוע. לימודי ליצנות רפואית, מקנים את הכלים הבסיסיים לעיסוק בתחום, ופותחים פתח לעולם תוכן עשיר, המלווה בשמחה והתרגשות רבה ויומיומית. הליצן הרפואי משתלב בצוות הרפואי, ואחראי למעשה על ליווי החולים והנעמת זמנם הפנוי בין הטיפולים, כאשר הוא משמש כמעין חבר קרוב של החולים, ומסייע בידיהם לקבל את העובר עליהם בדרך חיובית ובריאה יותר.
אחרי הכל,מדובר בקריירה שלכם ובלא מעט זמן וכסף .
רוצים לדעת עוד ? רוצים שמוסדות הלימוד יצרו עמכם קשר ?
אנחנו הכתובת ! השאירו לנו פרטים .

צוות מנטול - הפורטל לאיכות חיים, מקווים שנהנית מהמאמר אודות לימודי ליצנות רפואית. אנו נשמח להציע לך מגוון בתי עסקים שישפרו את איכות חייכם ויתנו לך ייעוץ בחינם בתחום לימודי ליצנות רפואית.
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / לימודים / לימודי ליצנות רפואית. !