כתבות עסקים
חיפוש חופשי
מנטול - פורטל איכות חיים
להרשמה בחינם לאינדקס ערוצים נוספים:  |  הסרת שיער  |  רפואת שיניים  |  הסרת משקפיים  |  קורסים  |  פורומים
חיפוש במנטול
איכות חיים    לימודים    פסיכולוג תעסוקתי – כלי מסייע בתהליך בחירת מקצוע
בחר קטגוריה מבוקשת
בחר תחום מבוקש
בחר איזור
!תנו לנו לעזור לכם
מומלצים
בדיקת שיער
הלגה מרכזים קוסמטיים רפואיים
הסרת משקפיים בלייזר
יועצת לימודים
סיווגים ממוקדים לפי איזור/עיר
פסיכולוגים באזור הצפון
פסיכולוגים באזור חיפה והקריות
פסיכולוגים באזור השרון
פסיכולוגים באזור תל אביב והמרכז
פסיכולוגים באזור השפלה
פסיכולוגים באזור ירושלים והסביבה
פסיכולוגים באזור הדרום
פסיכולוגים בתל אביב
פסיכולוגים ברעננה
פסיכולוגים בראשון לציון
פסיכולוגים בקרית אונו
פסיכולוגים בירושלים
פסיכולוגים בחיפה
פסיכולוגים בגבעתיים
פסיכולוגים באשקלון
פסיכולוגים במודיעין
פסיכולוגים ברמת גן
פסיכולוגים בהרצליה
פסיכולוגים ברמת השרון
בתי העסק בסיווג פסיכולוגים

פסיכולוג תעסוקתי – כלי מסייע בתהליך בחירת מקצוע

מאת: מערכת מנטול
Share:
תהליך הייעוץ התעסוקתי הוא קצר יחסית וממוקד מטרה, הכולל מספר שלבים. כיצד מתבצע התהליך?
מגוון המקצועות ואפיקי התעסוקה בימינו, רחב בהרבה מבעבר, ובחירת מקצוע אינה עוד החלטה חד-פעמית ופשוטה. מקצועות רבים שהיו נפוצים בעבר כמעט ואינם קיימים היום, בעוד שהחידושים הטכנולוגיים והתפתחות האנושות, הביאו ליצירת שלל מקצועות חדשים. אנשים רבים מוצאים את עצמם מתלבטים בבחירת קריירה, פעמים רבות במהלך החיים, וגם לאחר שבחרו תחום לימודים, הם מגלים כי מגוון האפשרויות גדול מכפי ששיערו בתחילת התהליך.

אחד הכלים המשמעותיים והיעילים ביותר לבחירת מקצוע, הוא הסתייעות באנשי מקצוע, המתמחים בייעוץ תעסוקתי, ולשם כך נועדו פסיכולוגים תעסוקתיים. פסיכולוגים אלה הם בוגרי תואר ראשון בפסיכולוגיה, אשר בחרו להתמחות בתואר השני בפסיכולוגיה תעסוקתית. מטרתם של פסיכולוגים אלה, היא לאבחן את הנטייה המקצועית של מטופליהם ולסייע להם באמצעים פסיכולוגיים שונים בבחירת המקצוע המתאים. בנוסף, עוסקים פסיכולוגים תעסוקתיים בטיפול בשינויים בתעסוקה בעקבות שינויים במצב הבריאותי או הנפשי, וכן הם מצויים במכוני אבחון ובמחלקות משאבי האנוש של חברות גדולות, כחלק מהצוות הבוחן את התאמתם של עובדים חדשים למקום העבודה.
פסיכולוגים, פסיכולוג תעסוקתי
פסיכולוג תעסוקתי - עבור מי ולמה
מי צריך פסיכולוג תעסוקתי?
מרבית הפונים לקבלת יעוץ מטעם פסיכולוגים תעסוקתיים, משתייכים לאחת מארבע הקבוצות הבאות:
  • 1. אנשים בתחילת דרכם המקצועית, לרוב לאחר שחרורם מהצבא או לאחר לימודי תואר ראשון כללי שאינו ממוקד לתחום תעסוקה ספציפי.
  • 2. אנשים אשר איבדו עניין בקריירה בה הם עוסקים בשנים האחרונות, ומעוניינים בייעוץ לקראת ביצוע הסבה מקצועית ובעקבותיה שינוי בקריירה.
  • 3. אנשים שפוטרו מעבודתם ואינם מצליחים למצוא בקלות עבודה חדשה בתחומם.
  • 4. אנשים שבעקבות שינויים בריאותיים או משפחתיים, מוצאים כי המקצוע בו בחרו בעבר אינו מתאים להם עוד והם חשים בצורך לבצע שינוי בקריירה.

    כיצד מתבצע התהליך?
    תהליך הייעוץ התעסוקתי הוא קצר יחסית וממוקד מטרה, הכולל מספר שלבים: תחילתו של התהליך באבחון תעסוקתי, הכולל מבחני כישורים ויכולות, שאלונים להערכת האינטליגנציה והכישורים הקוגניטיביים וכן מבחני אישיות פסיכולוגיים שונים, במטרה לקבוע אובייקטיבית מהם מאפייני הקריירה המתאימים. בשלב הבא, בוחן היועץ את הנטיות הסובייקטיביות של האדם שמולו באשר לבחירת קריירה - מהם תחומי העניין שלו, נטיות הלב, התחביבים וכדומה. לאחר גמר האבחון, פורש הפסיכולוג קשת של תחומים אפשריים, וביחד עם המטופל הוא מגדיר את התהליך המתאים ביותר מבחינת כלל המאפיינים. הייעוץ התעסוקתי מתפרש לרוב על פני שתיים או שלוש פגישות, כאשר לאחריהן, יוצא המטופל לדרכו המקצועית החדשה ובמידת הצורך, חוזר לקבלת יעוץ במהלך הדרך.
מה ניתן להפיק מהתהליך?
ישנם אנשים אשר נוטים לקריירה מסוימת באופן טבעי, ורואים בה את ייעודם בחיים, בעוד רבים אחרים מתלבטים בין מספר תחומי עניין, ואינם יודעים להגדיר במדויק מהו התחום המושך אותם ביותר וכיצד הם יוכלו לבטא את עצמם ולהגשים את עצמם בצורה הטובה ביותר. עבור אלה, פניה לייעוץ על-ידי פסיכולוגים תעסוקתיים, יכולה להשיג תוצאות מרחיקות לכת. תוצאות אלו כוללות הבנה מעמיקה של המניעים, המחסומים ותפיסות העולם של המטופל לגבי קריירה, הגדרת הפרמטרים לבחירת מקום העבודה, תכנון התהליך באופן שקול ומוסדר, התאמת הציפיות לגבי תנאים ושכר במסלול המקצועי הנבחר, והשגת ביטחון ושקט נפשי באשר לבחירת הקריירה.

הקריירה היא אחד הגורמים המשפיעים ביותר על אישיותו של האדם, ופעמים רבות, היא המגדירה אותו בעיני הסובבים אותו. מעבר לכך, בחירת קריירה היא אחת הבחירות המשמעותיות ביותר בחיים. לכן מומלץ שלא להקל ראש בתהליך, ולגשת אליו באופן חיובי ושקול, תוך הסתייעות באנשי המקצוע הטובים ביותר, הן בתחילת הדרך המקצועית והן במצבים בהם היא דורשת שינוי.

אחרי הכל,מדובר בקריירה שלכם ובלא מעט זמן וכסף .
רוצים לדעת עוד ? רוצים שמוסדות הלימוד יצרו עמכם קשר ?
אנחנו הכתובת ! השאירו לנו פרטים .
הירשמו חינם לניוזלטר של מנטול ותהנו ממאמרים והטבות שישפרו לכם את איכות החיים
הירשם/י
אני מאשר קבלת ניוזלטר שבועי למייל שלי מאתר מנטול - הפורטל לאיכות חיים
...התגובות בטעינה
צוות מנטול - הפורטל לאיכות חיים, מקווים שנהנית מהמאמר אודות פסיכולוג תעסוקתי – כלי מסייע בתהליך בחירת מקצוע. אנו נשמח להציע לך מגוון בתי עסקים שישפרו את איכות חייכם ויתנו לך ייעוץ בחינם בתחום פסיכולוגים.
צור קשר    הצטרפות לאינדקס    פרסם אצלנו    אודות מנטול    שלח לחבר    מפת אתר    תנאי שימוש    מדיניות מנטול    כניסה לשותפים