יום שישי, 25 ביוני 2021

עגבת - מסקס לשיתוק ועיוורון

מאת: רחלי סלמן מערכת מנטול
העגבת מועברת בכל סוג של מגע מיני ולעתים גם על-ידי רוק. ההדבקה נעשית על-ידי החיידקים הנמצאים בנגעים העוריים המאפיינים את השלב הראשון והשני של המחלה.
העגבת (סיפיליס) היא מחלת מין מידבקת הנגרמת על ידי החיידק Treponema pallidum ומועברת במגע מיני, במגע של עור בעור. העגבת יכולה להופיע  בשני המינים  ועלולה  לעבור  מאם הנושאת את החיידק לעובר. לאחר תקופת דגירה ממוצעת של כשלושה שבועות התפרצות המחלה מחולקת לשלושה שלבים. חוסר טיפול יוביל לשלב השלישי והמסוכן!

שלב ראשון: כשבועיים עד 4 שבועות לאחר ההדבקות מופיע פצע אדום ובולט בפין, פי הטבעת, רקטום, פות, וצוואר הרחם לעיתים נדירות יופיע גם במקומות אחרים בגוף כבכפות הידיים. הפצע הופך תהליך של התכייבות וריפוי גם ללא טיפול תרופתי. בשלב זה יעיל טיפול אנטיביוטי בלעדיו המחלה עוברת לשלב הבא.
עגבת ומחלות מין
(מוטב שלא יהיה)
שלב שני: שלב זה מתאפיין בעיקר בהגדלת בלוטות לימפה ברחבי הגוף ובפריחות שונות המופיעות על פני העור בעיקר בקפלי עור שם יש הצטברות חיידקים והאזור מדבק מאוד. הפריחה מופיעה בדרכים שונות, למשל, שלפוחיות או נגעים, אך לרוב הפריחה אדומה/ורודה  ואינה מגרדת. בשלב זה מופיע גם חום, חולשה כללית, כאבי ראש, אנמיה, צהבת, דלקת קרום המוח. הנגעים בעור יכולים להופיע לאורך שנתיים ולאחר מכן המחלה הופכת לסמויה.

שלב שלישי: שלב זה אינו מדבק ויכול להשפיע על העור, הלב וכלי הדם ועל מערכת העצבים המרכזית. ייתכנו נגעים בעור, בחיך, בגרון ובאף עם נמק או קשקשים. ייתכנו היצרות או הרחבות של כלי דם. תיתכן פגיעה במערכת העצבים המרכזית הגורמת לדלקת קרום המוח, בלבול, פרכוסים, עיוורון, שיתוק שרירים בגפיים הפרעה בהליכה, הנעלות מפרקים ועוד.

העגבת מועברת בכל סוג של מגע מיני ולעתים גם על-ידי רוק. ההדבקה נעשית על-ידי החיידקים הנמצאים בנגעים העוריים המאפיינים את השלב הראשון והשני של המחלה. יש לציין כי אדם שחלה בעבר בעגבת והבריא עלול להידבק שוב במחלה.

בשני השלבים הראשונים של המחלה ניתן לאבחן על ידי התבוננות בנוזל מהנגעים באמצעות מיקרוסקופ. כמו כן, בכל השלבים ניתן לאבחן עגבת על ידי "בדיקת נוגדן VDRL" - בדיקת דם המחפשת נוגדנים שהגוף ייצר עבור המחלה. אולם, ייתכן וימצאו אצל אדם נוגדנים אך אינו נשא של המחלה או שהוא נשא של מחלה אחרת. לכן, במידה ונראו נוגדנים אלו בבדיקה הראשונית יש לבצע בדיקות דם ספציפיות יותר.

הטיפול בעגבת הוא על-ידי פניצילין, במקרה שהחולה אלרגי לפניצילין ישנן תרופות אנטיביוטיות חלופיות. תגובה שכיחה ולא מסוכנת לטיפול מכונה "ג'ריש רקשהיימר" ומתאפיינת בחום, כאב-ראש, הזעה וצמרמורת. הטיפול בעגבת מחייב מעקב הדוק ולאורך זמן אחר הנוגדנים ובהתאם לתוצאות טיפול אנטיביוטי. אדם במהלכו של טיפול בעגבת מדבק ועליו להימנע מקיום יחסי מין.
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / סקסולוגיה / עגבת - מסקס לשיתוק ועיוורון. !