יום ראשון, 17 באוקטובר 2021

איכות חיים

מאת: מערכת מנטול
מחקרים חדשים מראים כי אנשים בוחנים את איכות חייהם בדרך של השוואה בין חשיבותו של מדד מסוים בחייהם לבין שביעות רצונם ממנו.
איכות חיים היא מושג סובייקטיבי והיא מוערכת על-ידי אנשים שונים באופן שונה התלוי במשתנים רבים. מדידת איכות חיים על-ידי ארגוני הכלכלה העולמיים מתייחסת בעיקר למשתנים אובייקטיביים מדידים ונפרדים כגון רמת ההכנסה, תוחלת החיים, תל"ג, ביטחון אישי, מידת אי-השוויון בחברה, מדדי בריאות שונים וכד'. תפיסה זו לגבי איכות חיים הנה תפיסה מיושנת במעט אשר נשענת בעיקר על הצורך לקבוע רמת איכות חיים באופן אובייקטיבי וכוללני המאפשר השוואה בין אוכלוסיות שונות. עם זאת, התיאוריה ההוליסטית המייחסת קשר לגוף ולנפש ומתייחסת אליהם כמכלול שלם משנה תפיסה זו. על-פי התפיסה ההוליסטית איכות החיים מורכבת מרמת הרווחה במכלול תחומי החיים- הרווחה הפיזית, החומרית, החברתית, הרגשית והאישית. כלומר, הערכת איכות חיים של אדם באופן סובייקטיבי מתבססת על שביעות הרצון שלו מתחומים שונים בחייו על פי סדרי העדיפויות האישיים שלו.

מכך ניתן להסיק כי יתכן ואדם אשר איכות חייו על-פי המדדים האובייקטיביים נמוכה יכולה באופן סובייקטיבי להיות גבוהה. מחקרים חדשים מראים כי אנשים בוחנים את איכות חייהם בדרך של השוואה בין חשיבותו של מדד מסוים בחייהם לבין שביעות רצונם ממנו. לדוגמא, אדם אשר מייחס חשיבות גבוהה לאיכות חיי המין בתפיסת איכות החיים הכוללת שלו יגדיר עצמו כבעל איכות חיים נמוכה אם אינו שבע רצון מחיי המין שלו, למרות שהמדדים האובייקטיביים עבורו (שכר, רמת בריאות, תזונה וכד') עשויים להיות גבוהים.
איכות חיים ותוחלת חיים
אז מהי איכות חיים?
אם כך, הדרך לשיפור איכות חיים שונה עבור כל אדם וראשיתה בהגדרת מערך המדדים הרלוונטיים עבורו והחשיבות של כל אחד מהם.  לפניכם קוים מנחים לתהליך של חשיבה עצמית במטרה לאתר את מרכיבי איכות החיים והצעדים הנדרשים להשגת שיפור באיכות החיים-
  1. מהי איכות חיים עבורי - קחו לכם דף ועט והתחילו בתהליך חשיבה אישי במטרה להגדיר מהם מכלול המרכיבים המהווים עבורכם איכות חיים תוך התייחסות למספר מישורים:
  • א. המישור הפיזי - בריאות, כושר, תזונה וכד'
  • ב. המישור הרגשי - תחושות ורגשות
  • ג. מישור ההתפתחות האישית - התפתחות אישית במגוון תחומי החיים- לימודים, קריירה, הורות, התפתחות רוחנית וכד'
  • ד. המישור החומרי - כסף, מגורים וסביבת מגורים, רכב ומוצרים נוספים המשפיעים על איכות החיים
  • ה. המישור החברתי - התקשורת ומערכות היחסים עם הסובבים- בני הזוג, החברים, העמיתים לעבודה וכד'
  1. איתור הפערים - משהגדרנו את מרכיביה של איכות חיים נעניק לכל אחד מהפריטים ברשימה שני ציונים - האחד לחשיבותו של המדד בתפיסת איכות החיים האישית הכוללת והאחר לשביעות הרצון ממנו. פריטים אשר חשיבותם גבוהה ושביעות הרצון מהם נמוכה הם הגורמים המעכבים המשמעותיים ביותר להשגת שיפור באיכות החיים.
  2. כעת יש בידינו רשימה של הגורמים אשר מונעים מאיתנו להשיג איכות חיים גבוהה יותר והגיעה העת להכין תוכנית פעולה לשיפורם- נתחיל בפריטים שחשיבותם רבה ודרך ביצועם קלה ונסיים באלו שחשיבותם פחותה ודרך ביצועם קשה. ניתן להיעזר במיקום הפריטים על גבי גרף שצירו האחד קל - קשה וצירו השני חשוב - לא חשוב. עבור כל אחד מהפריטים נגדיר מהו היעד אשר יביא אותנו לשביעות רצון ממנו. את היעד מומלץ להגדיר באופן כמותי וברור כך שכאשר נגשים אותו נדע זאת בוודאות.
  3. יוצאים לדרך - המסקנות מהתהליך סוכמו לתוכנית פעולה וכעת יש לגשת לביצוע קפדני של כלל המרכיבים תוך ביצוע משוב עצמי תקופתי. יש לזכור כי איכות חיים היא תפיסה סובייקטיבית דינאמית אשר משתנה במהלך החיים ולכן חשוב לחזור על התהליך מפעם לפעם, בכל פעם לקחת דף נקי ולהתחיל מהתחלה.
רכב ומגורים זה נוחות לא איכות חיים

חרטא13/06/2009 22:05:06
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / גוף ונפש / איכות חיים. !