יום ראשון, 17 באוקטובר 2021

ביוץ - אמצעי זיהוי

מאת: רחלי סלמן מערכת מנטול
זיהוי חלון הפוריות לעיתים הכרחי לשם התעברות, אספנו עבורכם דרכים שונות הקיימות לזיהוי יום הביוץ וחלון הפוריות.
ההחלטה להרות מרגשת עבור זוג, יחד עם זאת עולים סביבה לחצים רבים. החשש מחוסר פוריות מקנן עבור רובנו בפינה חשוכה בלב ועימות עם חשש זה אינו פשוט. יש לזכור כי לרוב אין אמת בחשש זה, ומרבית הנשים מתעברות רק לאחר כשנה של ניסיונות. השאלות איך מתחילים ומה יש לעשות לשם כך לא נלמדות בבית הספר. לפניכם ידע בסיסי בתהליך הביוץ המקל עבורנו את תהליך ההתעברות ואת החרדות שסביבו.

בתהליך הביוץ יוצאת הביצית מן השחלה דרך החצוצרה אל הרחם, במידה שהיא פוגשת זרע שמפרה אותה נוצרת התעברות, במידה ולא הביצית מושלת מן הגוף ביחד עם רקמות ודם- זהו הוסת. ביצית ברחם מסוגלת להשתתף בתהליך ההפריה רק 12 עד 24 שעות, לעומת הזרע שיכול להמתין ברחם עד 72 שעות. יממה זו מכונה חלון פוריות, משום שרק אז יכולה להתרחש הפריה. חלון הפוריות מתרחש אחת לחודש ובדרך כלל 14 יום לפני הוסת הבאה. משך החיים של הביצית ברחם מתקצר ככל שהאישה מתבגרת ומקשה על ההפריה.
בדיקות ביוץ
דרכים לזיהוי חלון הפוריות
זיהוי חלון הפוריות לעיתים הכרחי לשם התעברות. קיימות דרכים שונות לזיהוי יום זה, האחד סטטיסטי, השני בדיקת חום הגוף, בדיקת שתן, בדיקת רוק הפה ובדיקת אולטראסאונד. לנוחיותכם, אספנו מעט מידע על כל אחת מהדרכים יתרונותיה וחסרונותיה.

מחשבון הריון - זהו חישוב סטטיסטי של הביוץ הנסמך על מחקרים מדעיים. חישוב של משך המחזור מול תאריך המחזור האחרון מסייע במציאת יום הביוץ. שיטה זו אינה רלוונטית עבור נשים שהמחזור שלהן אינו סדיר. יתרונו בשיעור זמן אמין אך אובייקטיבי ומאפשר תכנון הריון וצפי משוער של תאריך לידה.

"חום השחר" ביום הביוץ , מיד לאחר היקיצה חום הגוף עולה בחצי מעלה. השוואה בחום הגוף מחייבת מדידת חום הגוף בכל בוקר. שיטה זו אינה מדויקת מכיוון שהיא עלולה לפספס את זיהוי הביוץ ביומיים. אולם, שיטה זו יכולה להיות תומכת לשיטות האחרות.

ערכות לבדיקת שתן - בדיקה ביתית המודדת את רמת הפרשת הורמון הביוץ. הורמון זה מכונה LH או פרוגסטרון והוא מגיע לשיאו מבחינה כמותית יום או יומיים טרם ליציאת הביצית. הבדיקה באופן יחסי פשוטה ומצריכה זרם שתן על מקלון ואף נחשבת אמינה למדיי.
בדיקת רוק - בדיקה פשוטה למדיי שבודקת רוק מחלל הפה ומודדת את רמת האסטרוגן. טרם הביוץ רמת האסטרוגן צפויה להיות בשיאה. מומחים מייחסים גם לגבי בדיקה זו אמינות.

אולטראסאונד אצל רופא -  זיהוי מועד הביוץ יכול להתבצע גם באמצעי זה הנחשב בחוגים המקצועיים לאמין ביותר.

זיהוי מועד הביוץ וחלון הפוריות אינו מדויק, עלולים לפספס אותו בכל דרך של בדיקה בסיכון של יומיים בייחוד אם המחזור אינו סדיר. לכן, ממליצים מומחים לפוריות אחת ליומיים לקיים יחסי מין בכל מקרה. עבור זוגות שהקפידו על קיום יחסי מין סביב מועד הביוץ, או אחת ליומיים ולא הרו לאחר חצי שנה ממליצים המומחים לפנות לקליניקות לפוריות.

תכנסו לקרוא מידע נוסף על מחשבון הביוץ ובין היתר תוכלו לחשב את תאריכי הביוץ הקרבים.
צוות מנטול - הפורטל לאיכות חיים, מקווים שנהנית מהמאמר אודות ביוץ - אמצעי זיהוי. אנו נשמח להציע לך מגוון בתי עסקים שישפרו את איכות חייכם ויתנו לך ייעוץ בחינם בתחום בדיקות ביוץ.
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / הריון ולידה / ביוץ - אמצעי זיהוי. !