יום שישי, 25 ביוני 2021

מה הקשר בירה - אושר?

מאת: רחלי סלמן מערכת מנטול
מחקרים חדשים מצביעים כי לבירה לבנה תכונות בריאותיות במידה וצורכים אותה באופן מתון ועל בסיס קבוע, אה.. ומומלץ לצד פעילות ספורטיבית.
משחר ההיסטוריה, עוד במצרים העתיקה, בירה לבנה נחשבה כסגולה לבריאות והוגשה לאלופים ומלכים. בתרבות המודרנית קיים חשש ממשקאות אלכוהוליים בתוכם בירה לבנה, אולם, מחקרים חמים מהתנור מחזירים עטרה ליושנה. מחקרים אלו מצביעים כי לבירה לבנה תכונות בריאותיות במידה וצורכים אותה באופן מתון ועל בסיס קבוע, אה.. ומומלץ לצד פעילות ספורטיבית. קיבצנו כמה מסקנות ממחקרים חמים וחדשים בסיועה של התזונאית הקלינית, לימור בן חיים. לחיינו!

ראשית לכל, יש להבין כי בירה לבנה היא משקה טבעי וכיצד מגדירים כמות מתונה. המשקה מיוצר מגרעיני שעורה, מצמח הכישות, ממים ושמרים. בירה מכילה אלכוהול, פחמימות, ויטמיני B ורכיבים צמחיים, שמקורם בחומרי הגלם. מחקרים מגדירים באופן שונה כמות מתונה אך הכמות המקסימאלית המומלצת היא לגברים 660 ליטר, ואילו עבור נשים 330 ליטר. חשוב לציין- צריכה מתונה מורידה משמעותית את הסיכון למחלות ומסייעת במניעתן, אולם צריכה מוגברת מבטלת השפעה זו ואף מסוכנת.
בירה לבנה
בירה לבנה טובה ללב, לכבד, לסרטן, סוכרת, מערכת חיסונית, ספיגת נוזלים, מצב רוח וזיכרון?!?!?
מחלות לב -  שתייה מתונה של בירה מורידה את הסיכון למחלות לב. נמנעים משתיית אלכוהול? מחקרים מראים שאם תצרכו בירה לבנה באופן מתון לצד פעילות גופנית קבועה הסיכון שלכם לחלות במחלות לב יקטן במחצית. מקפידים על פעילות גופנית ללא צריכת בירה לבנה? מחקרים מראים שאם תוסיפו לתפריט שתיית בירה לבנה תורידו בכ-70% את הסיכון במחלות לב. לעומת זאת, שתייה מופרזת לצד פעילות גופנית מאומצת מעלה את הסיכוי למחלות לב. (מתוך: Circulation ).

כבד שומני- בניגוד לסברה הרווחת מחקרים מראים שצריכה מתונה של כוס אחת ביום של משקאות כמו יין ובירה לבנה אינה גורמת כלל לכבד שומני ומאפשרת המשך צריכה בטוחה. המסקנה היא כי הסיכון טמון בשתיית בירה לבנה בכמות מופרזת. (מתוך: Heapology ).

סרטן הכליה -  שתייה מתונה וקבועה של בירה מפחיתה באופן משמעותי את הסיכון לחלות בסרטן הכליה בשל רכיבים פנוליים המצויים בה. כמו כן, משפיע האלכוהול בבירה על שיפור הרגישות לאינסולין, שהינו גורם סיכון ידוע, המגביר חלוקת תאים סרטניים. (מתוך:British Journal of Cancer).
בירה לבנה
סוכרת - צריכה מתונה של בירה מגינה מפני סוכרת בהיותה מפחיתה את הרגישות לאינסולין, החוקרים קבעו כי צריכת אלכוהול יומית של 30 גרם, הינה בעלת ההשפעה המגנה ביותר מפני סוכרת.( מתוך: ( Diabetologia.

מערכת חיסונית - ששתייה מתונה וקבועה של בירה מסייעת לחיזוק המערכת החיסונית ובמיוחד בקרב נשים ויכולה להסביר את השפעת הבירה במלחמתו של הגוף במחלות שונות ובמניעתן. (מתוך:Annals of Nutrition and Metabolism ).

החזרת וספיגת נוזלים בגוף - מחקר נוסף מצביע כי בירה מנצחת את המים בהחזרת נוזלים לגוף ובספיגתם לאחר ביצוע פעילות ספורטיבית מאומצת. הרכב הגזים, הסוכר והמלחים שמכילה הבירה עוזרים לספיגה מהירה יותר של נוזלים בגוף. ההסבר המדעי לכך הוא שהפחמן הדו חמצני, שבבירה המוגזת, עוזר להרוות את הצמא מהר יותר, הסוכר שבבירה מחזיר את הגלוקוז הנדרש בדם לאחר פעילות מאומצת כזו וכן המלחים בבירה מאזנים את השינויים שהתרחשו בדם במהלך הפעילות הספורטיבית. ההמלצה של החוקרים עבור ספורטאים ואתלטים לאחר פעילות ספורטיבית, היא לצרוך באופן מתון בירה של עד כחצי ליטר ליום לגברים וכרבע ליטר ליום לאישה. (מתוך: כתב העת המדעי האירופי לבריאות הלב, אוקספורד, אנגליה, 2008).

שיפור קוגניטיבי - אנו נוטים לייחס לשתייני הבירה הלבנה תכונות של דיכאון וזיכרון לקוי. נתון מפתיע הוא ששתייה מתונה וקבועה של בירה משפרת את התפקוד הקוגניטיבי, מסייעת לזיכרון ותורמת למצב הרוח. (מתוך: כתב העת המדעי האירופי לבריאות הלב, אוקספורד, אנגליה, 2008).
תאמינו או לא!
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / בריאות / מה הקשר בירה - אושר?. !