יום ראשון, 17 באוקטובר 2021

רעלת הריון

מאת: מערכת מנטול
לבדיקת PP13 חשיבות משמעותית בחיזוי מוקדם של רעלת הריון, היות והבדיקה מאפשרת זיהוי של 80% מהנשים שאצלן יופיעו הסיבוכים
זיהוי מוקדם של רעלת הריון:

מחקר מדעי חדש שנערך בישראל, בדק את יכולת החיזוי המוקדם של רעלת הריון באמצעות חלבון בדם האישה, המכונה .PP13 המחקר ותוצאותיו קיבלו הכרה על ידי עורך ראשי של כתב עת יוקרתי למיילדות וגניקולוגיה בבריטניה, פרופ' פיליפ סטיר, שטען כי "נתוני המחקר מוכיחים שלבדיקת PP13 חשיבות משמעותית בחיזוי מוקדם של רעלת הריון, היות והבדיקה מאפשרת זיהוי של 80 מהנשים שאצלן יופיעו הסיבוכים". גאווה מציפה אותנו כאשר מחקר ישראלי מקבל הערכה בינלאומית, אך חשובה יותר העובדה שכשהמחקר ישראלי יישומו זמין עבור ישראלים מהר יותר. מה היא רעלת ההיריון? כיצד ניתן לנבא אותה? איך ואיפה נבדקים?
רעלת הריון
חלבון PP13
רעלת הריון מופיעה בדרך כלל לקראת סוף ההריון, אך שורשיה נעוצים בחודשי ההיריון הראשונים, במועד בו מתרחש תהליך השרשת השליה ברחם האם. רעלת הריון מתפתחת בכ- 5 מההריונות ומהווה סיבוך קשה, המסכן את בריאות האם והעובר. סימני המחלה מתבטאים בלחץ דם גבוה, הפרשה מוגברת של חלבון בשתן ולעיתים גם פגיעה בתפקוד הכבד, הכליות ומערכת הקרישה. בנוסף, עלולה להיות הפרעה בתפקוד השליה, מצב שעשוי לפגוע בגדילת העובר והתפתחותו ועלול להביא למצוקה עוברית, לידת תינוקות במשקל נמוך ופגות, על כל הסיכונים והסיבוכים הנובעים מכך.

כאשר הסיבוך מופיע בסוף ההריון והעובר כבר בשל לחיים מחוץ לרחם לידה מוקדמת מהווה פתרון טוב, אך היא עלולה לסכן את בריאות התינוק ואפילו לגרום למותו. זיהוי מוקדם יאפשר להפנות נשים בסיכון גבוה למרפאות הריון לצורך מעקב קפדני וטיפול אופטימאלי, להציע לאותן נשים טיפול מונע באספירין במינון נמוך, תוספי סידן וחומצה פולית, אמצעים שמחקרים מדעיים הוכיחו שיש ביכולתם להקטין את שיעור המחלה ולהפחית מחומרתה.
רעלת הריון
כיצד ניתן לזהות סיכון גבוה לרעלת הריון?

במחקר, שנערך על ידי צוות חוקרים, מהמרכז הרפואי בני ציון והפקולטה לרפואה של הטכניון וחברת הסטארט אפ דיאגנוסטיק טכנולוג'יס ביוקנעם ושנמשך כשנתיים, לקחו חלק למעלה מ- 1,200 נשים הרות שטופלו במסגרת מכבי שירותי בריאות ברחבי מדינת ישראל. המחקר בדק את יכולת החיזוי המוקדם של רעלת הריון באמצעות חלבון בדם האישה, המכונה .PP13 חלבון זה הוא ייחודי לשלייה ומגיע אל דמה של האם ההרה באמצעות מחזור הדם. נמצא כי אצל נשים שלא פיתחו רעלת הריון, רמת חלבון PP13 נשארה נמוכה גם בשליש השני להריון ואילו אצל נשים שפיתחו את המחלה בהמשך, רמת חלבון PP13 הולכת וגדלה מהשליש הראשון לשני ולשלישי. חשוב לציין כי זהו האמצעי המוקדם ביותר הקיים כיום לחיזוי מוקדם של רעלת הריון.

איך עושים את הבדיקה ואיפה?

פרופ' רון גונן, מנהל אגף יולדות וחדרי לידה המשמש גם כיועץ לדיאגנוסטיק טכנולוג'יס, מוסר כי תוצאות המחקר מספקות קווים מנחים לביצוע הבדיקה בישראל. נשים הרות יכולות לבצע בדיקת דם ל- PP13 בשבוע 6-10 (חודש שני) של ההיריון באחד מסניפי מעבדות זר ברחבי הארץ.

במהלך כל תקופת ההריון את מוזמנת להנות ממחשבון הריון אשר יסייע לך לגלות מהו תאריך הלידה הצפוי לתינוקך, כמו כן בינתיים את יכולה לחפש שמות לילדים במאגר השמות הגדול ביותר.
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / הריון ולידה / רעלת הריון. !