יום ראשון, 17 באוקטובר 2021

מדריך לנפתולי היוגה

מאת: חוה רשף, מערכת מנטול
בשנים האחרונות נהיה ממש קשה לשלוף איזו חברה להצגה יומית או לקפה השכונתי. כל טלפון: אימא בבית? לא, היא ביוגה. את באה לקפה ג'ו? אני רצה ליוגה. המדריך ליוגה...
שתי ברירות מוצגות עתה בפניכן: או שאתן נותרות בבדידותכן ומתחברות לרוחות הטובות שלכן בשתיקת ויפאסאנה מאונס, או שאתן מקבלות המלצה איפה קונים בגדי אימון במבצע. וכך, לאחר שהכרעתן לטובת אפשרות ב' אתן מוצאות עצמכן בתנוחת סימן השאלה - איזה סוג יוגה מתאים לאני העליון ולגב התחתון המיוסר שלכן?

מפגש עם אני עליון וחלק תחתון

היוגה צברה פופולאריות רבה עם הנהירה העכשווית אל סודות הניו אייג'. לרבים מסוגי היוגה העכשווית אין הרבה קשר ליוגה המקורית שפירושה בסנסקריט (הודית עתיקה) "איחוד" ומטרתה, בעזרת התנוחות הקלאסיות (אסאנות) להפגיש אותנו עם האני העליון שלנו.

כדי לתפור לנו נוסחה מתאימה, כדאי לערוך שיעור ניסיון בכל שיטה, לברר מראש מה מחיר המינוי, מהו לוח השעות, מה גודל האולם, וכמה תלמידים בכל שיעור  - כדי להימנע ממפגש עם חלקו התחתון של הכורע לפנינו באסאנת הכלב.

בגדול - ההבדלים העיקריים בין השיטות הם האינטנסיביות של התרגולים. חשובה במיוחד היא הכימיה עם המורה, האמור להכניס אתכן להבנת היוגה בתיאוריה הפילוסופית שלה, ולברר לעצמכן האם הוא הדמות שתתן לכן כתף תומכת בזמן שנקעתן כמעט את שלכן ותוליך אתכן בנפתולי היוגה.

כדי לחסוך לכן שיטוטים מיותרים, לפניכן מדריך לשיטות הנפוצות ביותר:

תנו כבוד לטחול

איינגר יוגה נקראת על שם מפתח השיטה, סרי איינגר, המתגורר עד היום בפונה שבהודו. מילת המפתח ביוגה זו היא דיוק. התרגול מחולק לפי נושאים המקיפים את כל חלקי הגוף ונותן כבוד לאנטומיה שלו. גם אם תרגישו שאתן לא מסוגלות לגרד את האוזן בבוהן שמאל תוכלו להשתמש בעזרים ואביזרים שיעזרו לכן להגיע לדיוק הרצוי, אבל תדרשו כאן להמון משמעת עצמית. במרכזים מתקיימות גם כיתות שיקומיות וטיפוליות.
עוצמה - אינטנסיבית אך לא דינמית.

אשטאנגה ויניאסה יוגה - פותחה על ידי קרישמנצ'ריה. מהודו.  שיטה המדגישה את העלאת חום הגוף בזמן התרגול. תרגול שהוא דינמי ואינטנסיבי מאוד, המזכיר משהו תרגול אירובי. השיטה מקפידה על תיאום תנועתיות עם נשימה ומשלבת כמה מרכיבי טכניקה יוגיים בו זמנית. בגלל שהכל מתרחש בקצב רצחני, נשאר זמן למדיטציה בצד.

ביקראם יוגה פותחה על ידי הודי בשם ביקראם צ'ודהורי, אשף מנהל עסקים שעשה ממנה הון דווקא במקום מושבו - הוליווד. זו שיטה המזכירה שיעור אירובי והיא פופולארית במיוחד בארה"ב. התרגול, המורכב מסדר קבוע של אסאנות, נעשה בחדר מחומם מאוד, מזיעים, מאבדים קלוריות ונעשים סלחניים לחמסין בדרך לגלידרייה הקרובה.

ויניאסה יוגה (תקראו לה ויני) אינה קשורה לאשטנגה ויניאסה והיא יוגה פופולארית מאוד ברחבי העולם. השיטה מבוססת על התאמת התרגול לתקופות השונות בחיי האדם והתחשבות במצבו ויכולתו האנרגטית, ומתאימה לאלה הנמנעים מתרגולים אינטנסיביים. כאן נדרש קשר הדוק בין המורה לתלמיד, ואגב שירת מנטרות בסנסקריט, יסביר לכן המורה הרחום, מדוע אינכן מסוגלות וגם אינכן נדרשות לרחף בישיבת לוטוס...
המדריך ליוגה
איך אומרים ציצים בסנסקריט?
טנטרה יוגה - יאללה, תשכחו מהכוונה המקורית של יוגה, זו של פיתוח הצד הימני של המוח בנוסח קשמיר. זוהי יוגה שעיקר עיסוקה בחושים ובמין - ובכל הטוב שבצד השמאלי של המוח - כולל סדנאות זוגיות, יחסים וכושר מיני. מתאים למחפשות הכרויות בלתי שגרתיות.

קונדליני יוגה - מבוססת על הדת הסיקית וכוללת מיני מאפיינים שלה כגון: שמות שוברי שיניים וצלצולי גונגים. התרגילים חפים מדינאמיות וכוללים אסאנות, מדיטציה והמהומי מנטרות.

שיבדנדה יוגה - היוגה הקלאסית השאנטית במיטבה: עיניים עצומות, מדיטציות, המון ריכוז ומודעות.
קיימות עוד המון שיטות שחלקן הוסיפו לעצמן את התואר "יוגה" כמו יוגה צחוק או בייבי יוגה וחלקן משתמשות בבסיס היוגה כמו יוגה תרפיה לטיפול נפשי וגופני ויוגה דאנס.

ויש גם יוגה לנשים בלבד ויוגה להריון (כנ"ל) ובכל דור ודור נוצרות עוד וריאציות - אבל עליכן לזכור שמדובר בגוף שלכן ובהתפתחותכן ורק אתן תקבעו היכן לשלב את רגליכן ואיזו מבין כל השיטות הולמת את יכולתכן ומהדהדת בלבכן.
צוות מנטול - הפורטל לאיכות חיים, מקווים שנהנית מהמאמר אודות מדריך לנפתולי היוגה. אנו נשמח להציע לך מגוון בתי עסקים שישפרו את איכות חייכם ויתנו לך ייעוץ בחינם בתחום יוגה.
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / גוף ונפש / מדריך לנפתולי היוגה. !