שבת, 18 בספטמבר 2021

איך לבחור להפסיק לעשן?

מאת: מערכת מנטול
עם עליית מחירי הסיגריות ועליית מספר המתים בכל שנה כתוצאה מעישון, שוב ושוב עולה שאלת הכדאיות של העישון.

עם עליית מחירי הסיגריות ועליית מספר המתים בכל שנה כתוצאה מעישון, שוב ושוב עולה שאלת הכדאיות של העישון. אין ספק כי המודעות לנזקי העישון גברה עם השנים, עד שאפילו המעשנים עצמם מודעים לעובדה שזה הרגל לא בריא, אך הבעיה היא שההתמכרות גורמת להם להאמין כי לעולם לא יצליחו להפסיק. האם יש דרך טובה להפסיק לעשן? ואיך עושים את זה?

נזקי העישון הוכחו מדעית כבר בעבר, ומסקנות המחקרים בדבר הנזקים הבריאותיים הרבים שגורם העישון, כגון: סרטן ריאות, סרטן בגרון, התקפי לב, שבץ מוחי ועוד - ידועים לכל אדם בכלל, ולכל מעשן בפרט.

בנוסף לנזקים הבריאותיים, גורם העישון לנזק כלכלי משמעותי ביותר: ההוצאות החודשיות על רכישת הסיגריות נעים בין 350 ל-1800 ש"ח בחודש.

אומנם המודעות לנזקי העישון גוברת מיום ליום, אך זו לא משנה את מספר המעשנים. הסטטיסטיקה מדווחת כי מחצית(!) מהמעשנים מתים מבעיה בריאותית כלשהי שקשורה לעישון; בישראל לבדה מתים 10,000 איש בשנה!

אם כן, מדוע למרות הנזקים, כל כך הרבה מעשנים עדיין בוחרים להמשיך לעשן?

התמכרות!

רוב המעשנים בטוחים שהם לא בוחרים לעשן, אלא מכורים לעישון. זה הבדל קטן אך יש לו משמעות גדולה, שכן מי שבוחר לעשן, לוקח על עצמו את האחריות, אבל מי שמכור לעישון, לכאורה לא יכול לשלוט בזה.

נהוג לחלק את ההתמכרות ככלל ואת ההתמכרות לסיגריות בפרט, ל-2 היבטים עיקריים:

1. תלות פיזית בהשפעות הניקוטין

2. התמכרות פסיכולוגית לפעולת העישון

שני ההיבטים מתקיימים במקביל אצל הרוב המוחלט של המעשנים, כאשר היחס בין ההתמכרות הפיזיולוגית להתמכרות הפסיכולוגית הוא אינדיבידואלי ושונה ממעשן למעשן.

הדרך הקלה להפסיק לעשן, שיטה ייחודית שפיתח אלן קאר היא הראשונה לשים דגש על ההתמכרות הפסיכולוגית כבעיה האמיתית ולאו דווקא התלות הפיזית. על פי השיטה, התלות הפיזית היא פועל יוצא של ההתמכרות הרגשית, היא התירוץ שעומד מאחורי הבחירה, כן הבחירה, להמשיך לעשן.

בלי גימיקים, בלי תרופות ובלי לעלות במשקל, בלי טיפול הלם, תקופה של סבל או איבוד שמחת החיים, אלן קאר מציע למטופליו להיגמל מעישון אחת ולתמיד. הוא מתמקד בהבנה רציונאלית של מנגנון ההתמכרות ובהבנת הסיבות מדוע המעשנים בוחרים לעשן, כך שאין לו צורך להשתמש בטכניקות הלם או הפחדה.

נשמע קל מדיי? ובכן, בדיוק את התואר הזה ביקש אלן קאר לגרוף, והוא מצליח לעמוד במשימה. נכון להיום, השיטה שלו נחשבת למובילה בעולם. יחד עם זאת, לא ניתן להתעלם מהעובדה כי גם הדרך הקלה להפסיק לעשן, צריכה להתחיל בהחלטה, בבחירה.

תהליך הגמילה צריך להתבסס על רצון אמיתי להיגמל מעישון ועל מוכנות לשיתוף פעולה מלא לאורך תהליך הגמילה כולו.

צוות מנטול - הפורטל לאיכות חיים, מקווים שנהנית מהמאמר אודות איך לבחור להפסיק לעשן?. אנו נשמח להציע לך מגוון בתי עסקים שישפרו את איכות חייכם ויתנו לך ייעוץ בחינם בתחום גמילה מעישון.
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / בריאות / איך לבחור להפסיק לעשן?. !