יום ראשון, 17 באוקטובר 2021

עקרונות שיטת הפילאטיס הקלאסי

מאת: אורלי אורן
פילאטיס טען כי בריאות הגוף תושג כאשר האדם יקפיד באורח חייו על: אימון גופני וביצוע תרגילים, תזונה נכונה, היגיינה, הרגלי שינה טובים, אוויר טרי, שמש ואורח חיים בריא.
הפילוסופיה של ג'וזף פילאטיס כפי שהושתתה בשנת 1945, בסיפרו return to life מתארת חזון של בריאות והרגשה טובה למתאמן עפ'י תרגיליו ושיטתו ה-contrology.

בבסיס השיטה 3 קווים מנחים:
1.      whole body health
2.      whole body commitment'
3.      breath

whole body health
"אימון גופני מושג ע'י הוא תחזוקת הגוף כולו, פיתוח מאוזן בין כול חלקיו, עם *mind צלול, כאשר הגוף מסוגל לבצע בקלות, חיוניות, הנאה ושמחה מטלות יומיומיות"- ג'וזף פילאטיס
המושג בריאות הגוף כולו, מתייחס לפיתוח הגוף, ה-mind וה-spirit, כאשר קיימת התאמה בין כל החלקים באופן מלא. כך יתבצע האימון הטוב ביותר, עם התוצאות הטובות ביותר ל-mind ולגוף.
פילאטיס טען כי בריאות הגוף כולו תושג כאשר האדם יקפיד באורח חייו על: אימון גופני וביצוע תרגילים, תזונה נכונה, היגיינה, הרגלי שינה טובים, אוויר טרי ושמש, אורח חיים הכולל עבודה המאזנת עם פנאי ורגיעה.

 whole body commitment
"על מנת להגיע לתוצאות גבוהות בחיינו, עלינו להילחם על מנת להשיג גוף חזק ובריא, לפתח את ה-*mind שלנו, ו"לדחוף" רחוק את המוגבלויות שלנו"- ג'וזף פילאטיס.

breath
"above all, learn how to breath correctly...in "d" air to out "d" air"....exhale completely"
ציטוטים מפי ג'וזף פילאטיס כפי שצוטט תלמידו רון פלטשר
נשימה הינה חלק אינטגראלי מתפקוד הגוף כולו. הנשימה מעלה את רמת החמצן בגוף, את יכולת ההכלה של הריאות וגורמת בכך למס' שינויים פיזיולוגיים. שאיפה ונשיפה מלאות מסייע בסירקולציה, מעשירה את התאים השונים בגוף בחמצן, מסלקת רעלים וחומרי פסולת מהגוף ועוד. פילאטטיס כינה את הנשימה "מקלחת פנימית" המנקה, מחדשת, מרעננת ומחייה את הגוף בתוך- תוכו.
 
עקרונות התנועה בשיטת פילאטיס
"אימון גופני, הינו תנאי ראשוני לאושר. אנו, בפילאטיס, מפרשים אימון גופני, ע'י הגשמה ותחזוקה של גוף המעוצב באופן אחיד עם mind צלול...."- ג'וזף פילאטיס
פילאטיס כינה את שיטתו CONTROLOGY, התנועות הטיבעיות המבוססות על צפייה בתינוקות, בעלי חיים ההולכים על ארבע, אשר מבוצעות תחת השליטה המלאה של הרצון. ה-mind והגוף חייבים לעבוד יחד להשגת כושר גופני עפ'י שיטתו, הפילאטיס.
בכל תרגיל ותרגיל, ניתן למצוא את כול עקרונות התנועה באים לידי ביטוי:

Whole body movement

Breathing

Balanced muscle development

Concentration

Control

Centering

Precision

Rhythm

והמשמעות...
Center, מרכז הגוף מאורגן לנוע מהמרכז.
Balanced muscle development, פיתוח שרירי מאוזן מאפשר תנועתיות נכונה ומכניזם טוב למפרקים.
Concentration, ריכוז מנטלי תמידי נדרש על מנת לפתח את הגוף כולו.
Precision, דיוק פירושו ביצוע מדויק, מוגדר, ספציפי, מיוחד, עם תשומת לב לכל תנועה למנח גופני נכון.
Control, שליטה מלאה בכל תנועה נדרשת לביצוע כל תרגיל. יש צורך במס' מועט של חזרות מכל תרגיל ותנועה תוך שימוש מדויק ומועט של מאמץ להשגת הדיוק.
Breathing, נשימה מקדמת תנועה טבעית ו- Rhythmקצב מעורר את השרירים לפעילות גדולה.
Whole body movement ביצוע תרגילי הפילאטיס מכבד תנועתיות הגוף כולו. תמיד.
 
יתרונות ותועלת השיטה
"אחת מתוצאות האימון החשובות בפילאטיס, contrology, הוא השגת שליטה מלאה של ה-mind על הגוף"- גוזף פילאטיס
הקווים המנחים של השיטה ועקרונות התנועה מקלים על השגת המטרות לטווח הארוך. היתרונות ניתנים למדידה ולהבנה:

 • קואורדינציה
 • כוח
 • תנועתיות
 • תנועה יעילה
 • תנועה זורמת
 • יציבה נכונה
 • מנטליות ורוחניות צעירה וחיונית
 • מודעות עצמית
 • ביטחון עצמי
 • שימור תנועות בסיסיות וחייתיות
 • אינטגרציה של ה-mind, גוף ו-spirit
 • תחושה של בריאות והרגשה טובה
 • איכות חיים עצומה ומשופרת
פילאטיס טען כי "הציוויליזציה מחלישה את הכושר הגופני civilization impairs the physical fitness" והפך את whole body movement, תנועתיות הגוף כולו, לעיקרון המוביל בבסיס שיטתו.
בסטודיו שלי, אורלי אורן אני מייחסת חשיבות לפילוסופיה ולרוח של ג'וזף וקלרה פילאטיס ונותנת את הכלים המרביים לכל מתאמן ע'מ להתחזק, להתעצב וכן להשתקם מפציעות שונות וקיימות.
מלאו פרטים לקבלת ייעוץ בחינם בתחום פילאטיס
צוות מנטול - הפורטל לאיכות חיים, מקווים שנהנית מהמאמר אודות עקרונות שיטת הפילאטיס הקלאסי. אנו נשמח להציע לך מגוון בתי עסקים שישפרו את איכות חייכם ויתנו לך ייעוץ בחינם בתחום פילאטיס.
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / כושר גופני / עקרונות שיטת הפילאטיס הקלאסי. !