יום ראשון, 1 באוגוסט 2021

למה כדאי לעשות סרט אישי ומה היתרונות שלו על פני הספר?

מאת: סמדר גל, גלגל הפקות סרטים
מתלבט/ת איך לתעד את החיים שלך? איך להעביר לדורות הבאים את סיפור חייך? ספר הוא אמצעי תקשורת חשוב המעביר אינפורמציה אך אינו מצליח ל"חבר" את הצופים לגיבור הסרט.
הסרט נראה כמו החיים וכמו המציאות
לעומת צורת התקשורת הכתובה שאינה  דומה כלל לאיך שהחיים נראים ונתפשים על ידנו, סרט הקולנוע דומה מאוד לצורה בה אנו תופשים את החיים ואת המציאות הנראית לעין. הסרט  בנוי כמו הדמיון והתודעה שלנו מרצף של דימויים חזותיים, קולות ורחשים ומשום כך אנחנו מייחסים לו אמת גדולה יותר מאשר לאמצעי תקשורת אחרים. הסרט דומה כל כך לחיים  עד שמאפשר  לנו להאמין לדמויות עד מאוד  ולהזדהות  איתן. נראה כי  דווקא 'אשליית החיים'  שהסרט מייצר,  מאפשרת  לנו  להזדהות עם המצולמים ועם האופן שבו הם חווים את מסעם בחיים ולתפוש כיצד הם חיו באמת.

הסרט מעביר הרבה אינפורמציה
בהתבססו על דימויים חזותיים,  הסרט הקולנועי מעביר הרבה אינפורמציה.  ביכולתו  לרשום על גבי סרט הצילום (הדיגיטלי כיום) איך אנשים חיים, נראים ומתנהגים ממש כמו בחיים- עם הג'סטות, המחוות והבעות הפנים הייחודיות של המצולמים. ביכולתו של הסרט לתאר וליידע את הצופים  על האופן בו נראים  המקום  והסביבה בה חיים ופועלים  גיבורי הסרט. בנוסף  גם  הקולות והצלילים המוכרים מאפשרים לנו להכיר את הדמויות  ולעמוד על שפתן  הייחודית, המבטא שלהן ואפילו על דקויות  האינטונציה. כמו כן  הסרט משתמש במטאפורות ודימויים חזותיים המאגדים בתוכם מידע רב, ומהבחינה הזו ''תמונה שווה אלף מילים' וביכולתו של הסרט להעביר את ה'דמיון' הייחודי  של התקופה.

סרט עובד על חוויה ורגש ולא על תיעוד 'יבש' של עובדות
להבדיל מספר,  הקולנוע אינו תיעוד 'יבש' של עובדות כי אם מעביר את החוויה ההיסטורית ואת הרגש של הדמויות.  העריכה הקולנועית מאפשרת לספר את הסיפור ממספר נקודות מבט ומתארת את  הפרשנויות להיסטוריה יותר מאשר את הסיפור הכללי המוכר לכולם. ריבוי נקודות המבט בסרט  וכן העריכה הצולבת המתארת אירועים באופן סימולטני (ולא כרונולוגי עוקב) מאפשרים  לתאר  את הביוגרפיה האישית  בצורה מעגלית מיתית וכאמור להעצים את החוויה ואת הרגש.  
בעיני, טעות לחשוב שהסרט הקולנועי הוא 'פרימיטיבי', אמנם  ידענו לראות עוד לפני שהתחלנו לדבר ולתקשר באופן מילולי עם הסביבה,  אך דווקא הראשוניות של המדיום  מצביעה על מורכבותו של ועל הימצאו בתחום בין פנטזיה ודמיון לבין מציאות.

סרט ותהליך של מודעות
המנגנון של הסרט הקולנועי מושתת על תנועה. השימוש  בדימויים ובשפה חזותית  הבנויה כמו התודעה שלנו  מאפשר פניה למישורים העמוקים והלא  מודעים שלנו.  הסרט האישי  יכול לשנות את האופן בו אנחנו תופשים את עצמנו ואת החיים. הקולנוע מההיבט הזה הוא סוג של מראה ובאם הוא בנוי טוב ובאופן קולע,  באפשרותו לספק לנו את מה שסוזאן סונטאג (1977) קוראת לו "צופן ויזואלי חדש" על עצמנו.

חומר הגלם נשאר גם אחרינו
למרות שהסרט הסופי הוא חוויתי,  חולף ומשתנה  ומעודד אותנו לעבור תהליך,  אסור לשכוח את חומר הגלם והקלטות שהן התוצר של שעות הצילום המרובות.  חומר הגלם השמור בקלטות ו/או דיסקים הוא מוצר שנשאר גם אחרינו. אפשר להסתכל בו לעומק ולשאוב הרבה אינפורמציה ומידע על חייהם ופועלם של המצולמים ושל האנשים הקרובים לנו.
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / גוף ונפש / למה כדאי לעשות סרט אישי ומה היתרונות שלו על פני הספר?. !