יום שישי, 6 באוגוסט 2021

דיאטה מהירה – יתרונות וחסרונות

מאת: מערכת מנטול
אתם רוצים לרדת במהירות במשקל, לקראת אירוע משפחתי או חופשה אקזוטית. דיאטה מהירה היא בהחלט פתרון למצב הדורש ירידה מהירה והיקלטות זריזה בג'ינס או בבקיני.
אך חכו - אפשרות זו היא לא הבטוחה והבריאותית ביותר. קשה להתמיד בדיאטה מהירה לאורך זמן ועם השבירה סביר שתתרחש עלייה מהירה במשקל. לשיקולכם.

דיאטת כרוב, דיאטת לחם, דיאטת פופקורן.בין אם עליכן להדחק לשמלת חתונה בעוד שבועיים או להראות מיליון דולר בבגד הים היוקרתי במסגרת נופש באילת - אתם פונים לפתרון המפתה של דיאטה מהירה. דיאטה זו מבטיחה ירידה קיצונית במשקל בזמן קצר, אך ההרזיה היא אחיזת עיניים כיוון שלא מתרחשת ההפחתה הרצויה של תאי השומן ולאחר זמן קצר סביר שתחזרו למשקל הקודם בתוספת ריבית, תוך פגיעה בחילוף החומרים של הגוף. במצבים מסוימים של פיקוח נפש בריאותי, ניתן לבצע דיאטה מהירה אבל בליווי צמוד של איש מקצוע.

דיאטה מהירה הקרויה גם דיאטת בזק או דיאטת כסאח, מבטיחה ירידה קיצונית במשקל תוך זמן קצר, אך לרוב דיאטות אלה הן לא יותר מאשר הרעבה עצמית לפרק זמן מסוים, כאשר בעקבותיו יש איבוד נוזלים משמעותי ופגיעה ברקמת השריר, ולמעשה לא מתרחשת הפחתה אמיתית של תאי השומן והירידה במשקל היא מדומה בלבד.

דיאטות מהירות נחלקות לשני סוגים: דיאטה מהירה המגבילה את התפריט לכמויות מינימאליות של אוכל. הסוג השני הוא דיאטה מהירה המאפשרת זלילה בלתי מוגבלת של סוג מזון אחד או שניים.

הגוף שלנו צריך לקבל את כל המרכיבים אשר כוללים את כל אבות המזון, ויטמינים, מינרלים וכן. שומנים! והרבה! במקרה בו הגוף מתחיל לקבל מזון בכמויות מזעריות, או רק מזונות ספציפיים, הרי שהתהליך אשר מתרחש בגוף הוא הרסני. נראה כי ישנו איבוד משקל, אנחנו אכן נראים דקים יותר, והמאזניים מבשרים לנו על ירידה במשקל. טעות! המחמאות שקצרנו יעלו לנו ביוקר.

בדיאטה מהירה יש גרעון קלורי גבוה ולכן יש שריפת שומנים, פחמימות ושרירים, הגורמים להפחתה מהירה במשקל. למעשה, מה שהגוף מאבד הוא נוזלים.

בשרירים ובכבד מצוי מקור אנרגיה בפחמימה הקרויה גליקוגן. כל גרם של גליקוגן נושא איתו שני גרם של מים. בדיאטה המהירה אנו מונעים מהגוף את הגליקוגן ומרוקנים את המאגרים.
אז אם איבדנו חצי קילו גליקוגן, הוא נשא עמו גם קילו של מים ואנו חוגגים ירידה של קילו וחצי. אבל אין ארוחות חינם. הלוואות יש להחזיר.

קשה להתמיד לאורך זמן בדיאטות חדגוניות ומדכאות שכאלה. מרגע שמפסיקים עם הדיאטה המהירה, הגוף מתחיל לפצות את עצמו על תקופת הסבל שעבר. אנחנו מתחילים לצרוך כמויות מזון גדולות יותר מבעבר, והגוף שלנו מתחיל לאגור עוד יותר, מתוך צפייה לאסון חדש אשר עלול לפקוד אותו בקרוב. התוצאה היא השמנה, ובדרך כלל אנשים אף מעלים עוד יותר ממה שהיו לפני שהחלו עם דיאטת הבזק. המחסור בויטמינים, חומצות אמינו ויסודות אחרים, הדרושים לבניית הגוף עלול לגרום לתופעות לוואי קשות, כגון חולשה כללית, כאבי ראש, כאבי פרקים, עייפות, דיכאון, בעיות נוירולוגיות ועוד. מחסור בפחמימות יגרום לגוף להיכנס למצב של עייפות וגם היכולת הקוגניטיבית יורדת.

אלה שמצליחים לשמור על צריכה מאוזנת של מזון, נמצאים באיום מתמיד של השמנה, היות והגוף נמצא עדיין במצב חיסכון ואינו שורף חלק גדול מהאנרגיה, אלא הופך אותה לצמיגים. כל דיאטה כזו עושה את תהליך ההרזיה ארוך ובלתי מושג.

במצבים של משקל עודף, המהווה סיכון בריאותי, ניתן לערוך דיאטה מהירה גם בתוספת טיפול תרופתי. דיאטה כזו חייבת להיות מלווה על ידי איש מקצוע, שידריך את המטופל בצורת תזונה נכונה ובריאה ואורח חיים שיאפשר לו לשמור על הישגי הדיאטה. הדרך הנכונה לאיבוד משקל בצורה שתבטיח גם שמירה על מה שירד, היא דיאטה מתונה, תזונה מאוזנת ופעילות גופנית.
מלאו פרטים לקבלת ייעוץ בחינם בתחום דיאטה (דיאטניות)
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / תזונה ודיאטה / דיאטה מהירה – יתרונות וחסרונות. !