יום שישי, 30 ביולי 2021

דיאטה לילדים

מאת: מערכת מנטול
מה הם העקרונות המנחים דיאטה לילדים ונוער? ובאילו תנאים דיאטה שכזו אכן תשפר את המצב – במאמר שלפניכם.
השמנת יתר בקרב ילדים ונוער בעולם המערבי נמצאת בשנים האחרונות במגמת עלייה ברורה. שעות של רביצה מול המחשב או הטלויזיה, פעילות גופנית מועטה מדי ומזון מהיר ולא מזין הם רק חלק מהסיבות לכך שהורים רבים מחפשים פתרון בדמות דיאטה לילדים. מה הם העקרונות המנחים דיאטה לילדים ונוער? ובאילו תנאים דיאטה שכזו אכן תשפר את המצב - במאמר שלפניכם.

בנצי השמן לא לבד. השמנת יתר בקרב ילדים ובני נוער היא תופעה הנמצאת במגמת עלייה בולטת בשנים האחרונות. כ- 20% מהילדים סובלים מעודף משקל, מתוכם כ- 30% סובלים מהשמנת יתר. מטבע הדברים -  זה הקטן גדול יהיה, ומחקרים מצאו שהסיכוי של ילד שמן להפוך למבוגר שמן הוא יותר מ-80%.

כאשר קיימת השמנת יתר בקרב ההורים, מחלחלים סיכויי ההשמנה כמו דם טבורי משפחתי אל הצאצאים, הן בגלל הגנטיקה והן בגלל הרגלי אכילה גרועים. ללא תמיכה מהוריו, ובמקרים רבים ללא שינוי משמעותי בהרגלים המשפחתיים, יקשה על הילד להשיל ממשקלו. בנוסף - עליו לגלות בשלות נפשית כדי לדחות סיפוקים ולהבין את התועלת בתזונה נכונה.

דיאטה לילדים - רק בתמיכת ההורים

נגמרו הימים הרחוקים של משחקי הכדור בחצר והעלייה הביתה רק לשמע קריאתה של אימא, המזמינה לאכול ארוחה קלה ובריאה. ילדים בארץ ובחברה המערבית כולה חשופים למזון מהיר ומעובד, עתיר שומן וסוכרים, הן במקומות הבילוי שלהם והן בפרסומות בטלוויזיה. הארוחות הן חימום ואכילה של שניצל נוטף שומן וצ'יפס מול המחשב או הטלוויזיה. מה הפלא שהמשקל עולה ועולה?

ילד מוגדר כשמן כשמשקלו גבוה ב- 20% או יותר ממשקלו הרצוי. ההשמנה, בנוסף לנידוי החברתי הכרוך בה במקרים רבים, עלולה להזיק לבריאות הילדים מכיוונים נוספים - ליצור בעיות אורטופדיות, לעכב את הצמיחה לגובה בגלל התפתחות מינית מוקדמת, ולגרום לקשיי נשימה, בעיות שינה ואף לעלייה ברמות הכולסטרול והשומנים בדם. הורים מודאגים המנסים לכפות דיאטה קיצונית על הילד או לדרוש מדיאטנית שתתפור תרופת קסם מהירה בדמות דיאטה לילדים, כדאי שיציצו לכיוון קערת הבורקאס שעל שולחנם הם.

דיאטה לילדים - צעד אחר צעד

בקרב ילדים, שדימוי הגוף קשור אצלם במישרין למשקלם, חשוב מאוד להקפיד על ביצוע דיאטה באופן מבוקר, ועדיף שתיעשה בשיתוף עם ייעוץ פסיכולוגי. ילדים עלולים לעבור במהירות ממצב של עודף משקל למצב של הפרעות אכילה ואנורקסיה. על מנת למנוע מצב זה, מומלץ לשתף בתהליך אנשי מקצוע.

לפני שפונים לפתרון של דיאטה לילדים חשוב להיוועץ עם תזונאי מוסמך אשר ירכיב תפריט תזונה עשיר, מגוון ובעיקר שלם עבור הילד החפץ לרדת במשקל, על מנת שלא יחסרו לו המרכיבים החיוניים להתפתחותו.

דיאטה לכל בני הבית וגם לאורחים

כאשר מתחילים בדיאטה לילדים קיימת חשיבות רבה לדוגמה אישית ולתמיכה של כל בני המשפחה בהרגלי התזונה החדשים שמנסה הילד לסגל. אי אפשר לדרוש מהילד השמן להסתפק בפיסות מלפפון בעוד כל המשפחה חוגגת ליד קערית הפיצוחים מול הטלוויזיה. קשה לדרוש מילד כזה להתעלם מחבילות העוגיות והשוקולד שבארון, גם אם הן נמצאות שם "בשביל האורחים". גם האחים יאלצו לוותר על הממתקים, או להתרגל לממתק אחד ביום בשעה קבועה. ההורים צריכים להכריז על משטר בריאות חדש בבית. אגב, משטר שרק יביא תועלת לכולם גם אם הם דקי גזרה. כך יפנים הילד שההרזיה חיונית לבריאותו וישתף פעולה.

להשתדל, גם אם נורא עסוקים, להימנע מהמזון הקנוי המתועש. כדאי לסלק מהבית את כל ה"מוקשים" ולמלא אותו בשפע ירקות ופירות. להתחיל לבשל בבית, לגוון ולשתף בהכנת המזון ובקניות את כל בני המשפחה. חשוב לא ליצור אצל הילד פחד מפני אוכל, העלול לגרום, פעמים רבות, לתגובה הפוכה ולהביא אף לאנורקסיה. ביטויים בנוסח "זה משמין", "זה לא בריא" אינם יעילים. הילד לא יתאמץ לרזות כי הוא צריך, הוא יתאמץ כי הוא רוצה. ולכן עידוד המוטיבציה היא חלק בלתי נפרד מדיאטה לילדים. ממש כפי שהייתם רוצים לעודד אותם ללימודים גבוהים ואף ללימודים בחו"ל בבוא היום.

לא חייבים תואר ברפואה כדי למצוא ספרות וסרטים מרתקים אשר יספקו לילד השראה או הסבר מעניין, הכולל עקרונות בפיזיולוגיה ובאנטומיה על השפעת המזון על גופו ועל בריאותו. אלה, יסייעו לילד לדעת כיצד לשלוט באוכל הוא לא לפחד ממנו. עם זאת - כדאי לסווג את המזונות לכאלה המועילים לגדילה ולהתפתחות ולכאלה שאינם מועילים ותורמים לעליה במשקל.

התוספת שלא תופסת

יש להקנות לילד הרגלי אכילה נכונים תוך הקניית דוגמה אישית: לחזור לארוחות משפחתיות מסביב לשולחן האוכל במקום מול מסכי הטלוויזיה או המחשב, או תוך כדי הכנת שיעורים או דיבור בטלפון. ללמוד לאכול לאט וללעוס היטב. לקחת את הזמן בארוחה. לאכול מתוך כוונה להזין את הגוף. ילד שהותאמה לו דיאטה לילדים צריך ללמוד לשלוט בכמויות. האוכל יוגש לו במנה אישית ולא יערם על צלחתו מקערה גדולה משותפת. הוא חייב לנסות להבדיל בין תחושת שובע, צמא ורעב. אם הוא מבקש תוספת - לנסות ולתחקר אותו האם הוא באמת רעב, ואולי כדאי לנסות כוס שתייה (לא ממותקת) במקום התוספת.

פעילות גופנית תורמת רבות לירידה במשקל ולעיצוב הגוף. רצוי להקדיש זמן לפעילות גופנית משפחתית משותפת - חדר כושר, טיולי אופניים, שחיה, הליכה וכו`. אפשר לערוך גם טיולים, שמשלבים סיורים רגליים ומשחקי כדור ולא רק ישיבה, ולתת לילד חיזוקים בכל פעם שהוא מעדיף פעילות גופנית על פני ישיבה.
מלאו פרטים לקבלת ייעוץ בחינם בתחום דיאטה (דיאטניות)
צוות מנטול - הפורטל לאיכות חיים, מקווים שנהנית מהמאמר אודות דיאטה לילדים. אנו נשמח להציע לך מגוון בתי עסקים שישפרו את איכות חייכם ויתנו לך ייעוץ בחינם בתחום דיאטנית.
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / תזונה ודיאטה / דיאטה לילדים. !