שבת, 18 בספטמבר 2021

שמירת הריון

מאת: מערכת מנטול
מה משמעות שמירת הריון? תסמינים נפוצים המעידים על הצורך בשמירת הריון, מי רשאי לאשר שמירת הריון? האם מגיע לכן כסף מביטוח לאומי? ועוד...
מה משמעות שמירת הריון?
אישה עובדת אשר מרותקת לביתה בעקבות סיכון רפואי כלשהו, מקבלת אישור מהגניקולוג / רופא נשים להישאר בביתה ולא לחזור לעבודה - מצב זה נקרא שמירת הריון.
כמובן שבמצב שמירת הריון מובטח לה גמלת הריון מביטוח לאומי ועל כך נרחיב בהמשך.

רוב הנשים חוות הריון תקין ונטול סיבוכים. יחד עם זאת, הריון צופן בחובו סיבוכים רבים לבריאותה של האישה ולמהלך התקין של הריון ולידה. אם מבצעים את כל הבדיקות הנדרשות ונמצאים במעקב רפואי מתמיד ניתן למנוע סיבוכים נפוצים כמו סכרת הריון ואנמיה של הדם שנגרמת כתוצאה ממחסור בברזל במחזור הדם של האם.  ולמרות הכל ישנן נשים החוות סיבוכים נוספים העלולים לגרום לכך שיוגדרו בשמירת הריון.

חשוב שהאישה תיידע את עצמה אודות השינויים הפיזיולגיים שהיא עוברת ואודות ההתפתחות שעובר העובר וכך תהיה מוכנה לזהות תסמינים יוצאי דופן.  מידע רב אודות השינויים ההתפתחותיים של האם והעובר ניתן לקרוא במדור שבועות הריון.

שמירת הריון דורשת מנוחה מושלמת לאם ולעובר בשל חשש רפואי לשלומם או בשל הופעת תסמינים היכולים להעיד על מצוקה הריונית לאם או לעובר.  המנוחה היא בשכיבה ללא עבודה וללא מאמץ.  חוסר המעש והצורך לשכב ללא זיע הינה חוויה מאוד לא נעימה לאם ולפיכך רופאים לא ממהרים להגדיר מצב זה.  בנוסף ישנן השלכות על מוסדות המדינה כגון ביטוח לאומי הנדרשות לשלם גמלת הריון במקרים שאישה נכנסת לשמירת הריון.  לקבלת מידע נוסף על התנאים לקבלת גמלת הריון וגובה הגמלה לחצו כאן.

פירוט של תסמינים נפוצים היכולים להעיד על הצורך בשמירת הריון:

 • צירים מוקדמים לפני שבוע 34:
  כשזה קורה בהריון הראשון קשה לאישה לזהות שאלו אכן צירים. האישה איננה מכירה את כאבי הצירים וגם איננה מוכנה לכך בשבועות כה מוקדמים.  לכן כדאי מאוד לשים לב , להיות קשובים לגוף ולהתייעץ עם הרופא/ה / אחות מטפלים באופן מיידי. צירים אלו ניתנים לזיהוי יחסית בקלות על ידי חיבור למוניטור צירים.  הטיפול הסטנדרטי הינו עירוי נוזלים שייתכן ויעצרו את הצירים שכן צירים עלולים להופיע במצבים של התייבשות. במידה והעירוי אינו מצליח להפסיק את הצירים עוברים לנטילת כדורי pressolat שמטרתם הורדת לחץ הדם.
 • לחץ דם גבוה:
  בהחלט יכול להעיד על רעלת הריון.  מדד מעל 140/90 מוגדר כלחץ דם גבוה.
 • דימומים:
  כל מצב של דימום דורש התייעצות ומעקב רפואי. אין להקל ראש בכך.
 • התקצרות צוואר הרחם:
  כל שינוי במבנה ובאורך צוואר הרח מעיד על היתכנות של תחילת תהליך לידה. צוואר הרחם במצבו התקין במהלך ההריון צריך להיות ארוך וסגור.
 • ריבוי או מיעוט מי שפיר:
  מצב זה ניתן לזיהוי באמצעות בדיקת אולטרא סאונד. ריבוי מי השפיר נגרם כתוצאה מכמה סיבות חלקם תלוים באם וחלקם בעובר וחלקם בלתי מוסברות. מיעוט מי השפיר מעיד על מצב של מחסור של נוזל בבטן ובעיקר על מצוקה של העובר. מצב זה יכול להיגרם בין היתר כתוצאה מחסם בין השליה לרחם או מירידה ביצור השתן ע"י העובר.
 • בקע טבורי:
  בד"כ ניתן לזהות בקע טבורי באמצעות מישוש הבטן. מדובר בקרעים קטנים בסיבי שרירי הבטן. תופעה זו גורמת להרחבת טבעת הטבור ולבליטה של איברים פנימיים דרך הבקע. המצב מחייב מעקב קבוע של הרופא שירצה לוודא שאין סכנה לאם או לעובר.
טיפ:
נשים הריוניות, לקוחות קופ"ח כללית נהנות מגישה לחדרי המיון של בתי החולים לאחר השעה 19:00 ללא הפניה מרופא.
מלאו פרטים לקבלת ייעוץ בחינם בתחום ליווי הריון ולידה
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / הריון ולידה / שמירת הריון. !