שבת, 18 בספטמבר 2021

טיפול פסיכולוגי

מאת: מערכת מנטול
טיפול פסיכולוגי הפך למקובל יותר, נגיש יותר ומדובר יותר. מה זה טיפול פסיכולוגי, למה ומתי כדאי, ולמה לשים לב כשמחפשים טיפול מתאים.
טיפול הפסיכולוגי נתפס בעבר כמשהו מביך ואפילו מביש. כיום רווחת יותר הגישה שכמו שלפעמים צריך להעזר באינסטלטור או בבעלי מקצוע אחרים, כך צריך או רצוי לפעמים להעזר בפסיכולוג.

מהו טיפול פסיכולוגי
המגוון באפשרויות הטיפול הפסיכולוגי הוא רחב. בלי להכנס להבדלי הגישות בין פרויד ליונג נציין שיש ההבדלים בסוגי הטיפול שניתן למצוא.
אורך הטיפול: ניתן למצוא מטפלים העוזרים לתהליכים ממוקדים וקצרי מועד ומצד שני אחרים הדוגלים בטיפול ארוך, לפעמים על פני שנים.
נושאי הטיפול: טיפול הבא להתמודד עם בעיה נקודתית או מסע לחקר העצמי.
הגישה הטיפולית טיפול בסימפטום (טיפול התנהגותי) או ירידה אל חקר מקור הבעיה.
וכן הבדלים בגישה לדינמיקה בין המטפל/ת למטופל/ת.
המשותף לכולם הוא, שהטיפול הפסיכולוגי מתנהל על ידי שיחות ושמטרתו שיפור איכות החיים של המטופל על ידי הגברת המודעות העצמית, יצירת הבנה טובה יותר של דפוסי הרגש והפעולה שלנו, ויצירת שינוי הנולד מתוך הכרות טובה יותר עם עצמנו.

מתי כדאי לפנות לטיפול פסיכולוגי
לעיתים אנשים מגיעים לטיפול פסיכולוגי אשר הם מתמודדים עם משבר חיים קשה כמו פרידה או מוות של אדם קרוב, או לאחר אירוע טראומטי. לפעמים יותר קל לעשות את הצעד ולחפש עזרה כאשר יש התרחשות חיצונית בולטת. אבל גם בנסיבות פחות דרמטיות יש ערך בטיפול - כאשר אדם מרגיש שבאחד מתחומי חייו הוא על "דרך ללא מוצא", כאשר אדם מרגיש שביחסיו עם הזולת הוא חוזר על טעויות או דפוסים שאינם רצויים לו, כאשר מרגישים שאפשר ורצוי להפיק יותר שמחה וסיפוק מחיינו. לפעמים גם סקרנות היא סיבה טובה לפנות לטיפול פסיכולוגי - סקרנות לגבי עצמנו ולגבי מה שנוכל ללמוד בתהליך כזה.

מהמורות בטיפול פסיכולוגי
לעיתים אנשים חוששים לפנות לטיפול פסיכולוגי פשוט מפני החשש מהלא נודע - הלא נודע שבתהליך וגם בתחושות או בתובנות שיצופו מתוכו. מטפל/ת טוב/ה תדע להוביל בבטחון בתוך המסע המורכב הזה. גם אם לעיתים יש במהלך הטיפול תחושה של עומס והצפה - כנראה זה במינונים שהנפש שלנו יכולה להכיל ומשם לצמוח.
ישנו פחד מתלות במטפל/ת, ופעמים רבות אכן חווים תלות כלשהי במהלך טיפול, אולם בטיפול פסיכולוגי מוצלח זוהי חוויה חולפת והמטופל/ת אמורה לסיים את התהליך מחוזקת ומועצמת.
מהמורה נוספת היא עלות, טיפול פסיכולוגי אינו זול. ניתן לבדוק אפשרויות של סבסוד על ידי קופות החולים או חברות הביטוח, לפנות לטיפול פסיכולוגי שניתן במסגרת של עמותות או מכונים שאינם פרטיים, לשקול טיפול קצר מועד או לבחון מה המקום של טיפול בסדר העדיפויות הכלכלי שלנו.

בחירת מטפל
חלק מהבעיות האפשריות נפתרות על ידי בחירת הגישה הטיפולית המתאימה ועל ידי בחירת מטפל/ת טוב/ה. זו אינה רק שאלה של השכלה או שנות נסיון, אלא גם של התאמה וכימיה אישית.
אם יש בידיכם המלצות למטפל או לגישה טיפולית מסוימת - התחילו משיחת טלפון, נסו להציג בקצרה את הבעיה או את המוטיבציה שלכם בפניה לטיפול פסיכולוגי, וכך לבדוק ולהתרשם אם זה "שידוך" נכון. לתחושה האישית שלכם יש משקל רב ואל תהססו להשתמש באינטואיציה שלכם. גם אם המטפל הוא מצוין, אבל אתם תבואו מלאי התנגדות, זה יקשה עליכם להפיק את המירב מהתהליך.

היתרונות בטיפול פסיכולוגי
הטיפול הפסיכולוגי מסייע לנו להכיר את עצמינו, את תגובותינו ואת ההתמודדות שלנו עם מצבים שונים. במהלך טיפול פסיכולוגי יש מישהו שמקשיב לנו בתשומת לב, הוא לגמרי לטובתנו ומקדיש איתנו זמן להתפתחותנו. הטיפול מעניק לנו מסגרת לעסוק בעצמינו ולבחון דרכה את חיינו. הטיפול במיטבו הוא מקום בטוח לצמיחה אישית. ככזה יש לו רק יתרונות.
מלאו פרטים לקבלת ייעוץ בחינם בתחום פסיכולוגיה (פסיכולוגים)
צוות מנטול - הפורטל לאיכות חיים, מקווים שנהנית מהמאמר אודות טיפול פסיכולוגי. אנו נשמח להציע לך מגוון בתי עסקים שישפרו את איכות חייכם ויתנו לך ייעוץ בחינם בתחום פסיכולוג.
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / גוף ונפש / טיפול פסיכולוגי. !