יום ראשון, 17 באוקטובר 2021

טיפולים בכאב באמצעות דיקור סיני

מאת: שגב פרימן LA.c, מרפאת אלטרנטיבה
מהו דיקור סיני? איך זה עובד? כיצד דיקור סיני או יפני מפחיתים כאב? סוגי כאבים נפוצים המטופלים ע"י דיקור, על הכל ועוד במאמר...
מהו דיקור סיני?
מי לא שמע על דיקור סיני? דיקור סיני היא שיטה עתיקת יומין, המהווה חלק מהרפואה הסינית. בעבר הרחוק, אלפי שנים לפני שהתפתחה הרפואה המודרנית המוכרת לנו כיום, פיתחו הסינים שיטה, שמטרתה היתה לרפא מחלות ובעיות בריאותיות שהתגלו אצל אנשים. תרופות לא היו בנמצא, ניתוחים וצילומים ודאי שלא, אך מחלות היו, והרבה. הסינים פיתחו שיטה, המבוססת על מציאת נקודות זעירות בגוף האדם, המסוגלות להשפיע על מצבו הפיסי והנפשי של האדם. הקוטר של כל נקודה הוא כמילימטרים ספורים, ועל מנת "להפעיל" את הנקודה הסינים דוקרים את הנקודה במחט עדינה ודקה. מכאן בא המושג: דיקור סיני.

הנקודות ממוקמות על גבי מרידיאנים , מעין תעלות אנרגיה העוברות בגוף ומגיעות גם לאיברים הפנימיים של גופנו.

כיום דיקור סיני הינו שיטה פופולרית מאוד ברחבי העולם, כאשר מטפלים רבים לומדים את רזי השיטה ואפילו בתי החולים בישראל מקימים מחלקות המטפלות באמצעות דיקור סיני.

דיקור סיני וכאב:
דיקור סיני משפיע לטובה על מחלות רבות: בעיות מעיים, מחלות לב, בעיות של מערכת החיסון, מערכת הנשימה ובעצם מה לא. אולם השימוש הנפוץ ביותר בשיטה זו היא לבעיות כאב. השימוש בדיקור סיני להפחתת כאב מוכח ונבדק במחקרים מדעיים.

מי מאיתנו לא חווה כאב כלשהו. הכאב הוא תופעה לא נעימה, טורדנית, שפוגעת בשמחת חיינו ובאיכות חיינו. רשימת הכאבים היא אינסופית, אך בכל זאת נזכיר כמה כאבים די נפוצים, המוקלים באמצעות דיקור סיני:
 • כאבי ראש
 • כאבי אוזניים
 • כאבי שיניים
 • כאבי גב
 • כאבי צוואר
 • כאבי בטן
 • כאבי מחזור
 • כאבי רגליים
 • כאבי ברכיים
 • כאבי עיניים
אז. איך זה עובד? כיצד דיקור סיני או יפני מפחיתים כאב?
דיקור סיני מפחית כאב באמצעות כמה מנגנונים:
 • החדרה של מחט דיקור עדינה בנקודות מסויימות נוגעת בסיבי עצב, השולחים אותות חשמליים, באמצעות מערכת העצבים המרכזית אל המוח. המוח בתגובה מפריש חומרים משככי כאב (הנקראים אנדרופינים).
 • מצבי כאב רבים מתלווים לדלקות שנוצרות בגוף. דוגמאות: דלקת בכף היד, דלקת בברך ודלקת בקרסול. דיקור סיני מפעיל את בלוטת האדרנל. זוהי בלוטה הורמונלית, ששמה העברי הוא "בלוטת יותרת הכליה", הממוקמת. ניחשתם נכון, על הכלייה. כאשר הבלוטה מופעלת, היא משחררת הורמון הנקרא קורטיזול. הורמון זה נחשב כבעל יכולת אנטי דלקתית. כאשר הדלקת נעלמת, הכאב מופחת בצורה משמעותית.
 • על פי הרפואה הסינית כאב משמעותו חסימה או זרימה לא טובה של דם. כאשר יש כאב במקום כלשהו, המטפל בדיקור סיני בודק אילו מרידיאנים עוברים באיזור הכאוב. לאחר זיהוי המרידיאנים המעורבים הוא בוחר בנקודות מיוחדות על פני המרידיאנים, שתפקידן להזרים את הדם בצורה טובה יותר. דיקור של הנקודה הזו יגרום לתנועת דם טובה יותר, שתביא גם היא להפחתת הכאב.
האם בשיטת דיקור סיני דוקרים בהכרח היכן שכואב?
חשוב לציין כי לא חייבים לדקור במקום שכואב. כיון שהנקודות ממוקמות על גבי מרידיאנים, מספיק שנזהה איזה מרידיאן עובר באיזור הכואב. דיקור סיני של נקודות שונות המפוזרות על גבי המרידיאן, יכול להפחית כאב בצורה משמעותית. ונקנח בדוגמא אחת לסיום: משה קם בבוקר ומתלונן על כאב ראש באיזור המצח. במצח עוברים שלושה מרידיאנים (שמתחילים בכלל בכפות הרגליים). המטפל יבדוק היכן מוקד הכאב ואיזה מרידיאן מבין השלושה הכי קרוב למוקד זה. לאחר מכן המטפל יבחר נקודה כלשהי על המרידיאן המעורב כדי להפחית את כאבי הראש של משה. ייתכן שהמטפל יבחר בנקודה בכף הרגל, הידועה בהשפעתה הטובה על כאבי ראש.

מילון מונחים:
דיקור יפני - "אחיו הצעיר" של דיקור סיני. דיקור יפני מתבסס על כל העקרונות של דיקור סיני, כלומר שימוש בנקודות דיקור על מנת להשפיע על מצבו הפיסי והנפשי של המטופל. הדיקור היפני התפתח ביפן במהלך המאה הקודמת. השיטה מתבססת על שילוב ידע נרחב מהרפואה המערבית המודרנית יחד עם ידע קדום של רפואה סינית. דיקור יפני עושה שימוש במחטים דקות יותר ועומק הדיקור הוא שטחי מאוד, בהשוואה לעומק בו נכנסות המחטים בטיפולי דיקור סיני.

מרידיאן - משמעות המושג "תעלה" או חוט. הסינים הגדירו את המרידיאנים כתעלות אנרגיה, המפוזרות בגוף האדם לאורכו ולרוחבו. דרכן עוברים חומרים כמו נוזלים, דם וצ'י. נקודות הדיקור בגוף האדם ממוקמות על גבי המרידיאנים.

צ'י ( Qi ) - משמעות המילה היא "אנרגיה". על פי הרפואה הסינית, הצ'י הוא כוח החיים, האנרגיה הזורמת בגופנו, באיברי גופנו ובמרידיאנים. כאשר דוקרים נקודה מסויימת בגוף, אנו משפיעים על הצ'י העובר במרידיאן.

למידע נוסף מפי מומחים בדיקור סיני בקרו בעמוד http://www.dikursin.co/article.php?id=16
מלאו פרטים לקבלת ייעוץ בחינם בתחום דיקור סיני
צוות מנטול - הפורטל לאיכות חיים, מקווים שנהנית מהמאמר אודות טיפולים בכאב באמצעות דיקור סיני. אנו נשמח להציע לך מגוון בתי עסקים שישפרו את איכות חייכם ויתנו לך ייעוץ בחינם בתחום דיקור סיני.
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / גוף ונפש / טיפולים בכאב באמצעות דיקור סיני. !