יום ראשון, 1 באוגוסט 2021

חופשת לידה

מאת: מערכת מנטול
לאחר תקופת ההריון, אחרי ההמתנה הארוכה, מגיעה חופשת הלידה, האם זו באמת חופשה או הזמן בו לא נחים אפילו רגע?
בתום תקופת ההריון, אחרי ההמתנה הארוכה לפגוש את התינוק, לחבק, להרגיש, סוף סוף הוא בזרועותייך, ואת מולו, ולפניכם חיים שלמים יחד כאם וצאצאה. 12 השבועות הראשונים מרגע הלידה נקראים 'חופשה לאחר לידה' והם מגיעים על-פי חוק לכל אישה שילדה תינוק או תינוקת ועבדה במקום עבודה מעל לחצי שנה לפני הלידה. מהן המשמעויות שיש לזמן משותף זה עבור האם והתינוק, עד כמה חופשת לידה באמת נחוצה לנו ומה נבחר לעשות בה? בוקר, צהריים, ערב בפיג'מה
נשים רבות אחרי לידה מכירת את התסריט הבא: אמצע היום, לקראת הצהריים, במבט חטוף אל הראי, את מגלה את עצמך עדיין בפיג'מה, עם קורי השינה בעיניים, השיער מפוזר. בלי תחושת זמן או קשר עם העולם החיצון, מתרוצצת סביב העולל הקטן. כשהוא נרדם, את עומדת פעורת פה מול הרי הכביסה, הבקבוקים, המקרר הריק ולא יודעת מאיפה להתחיל. לא כל אישה מצליחה למצוא עצמה בסדר היום המטורף שנקבע על-ידי התינוק הקטן שמתקשר איתנו בבכי, בכי ועוד בכי. האם יש חשיבות פסיכולוגית ורגשית עבורנו ו/או עבור תינוקנו בכך שאכן נבלה יחד את הזמן הזה שנקראת חופשת לידה?

הקרבה לאם בתקופת הינקות
תיאוריות רבות מדברות על התקופה הראשונית בחיי התינוק, ועל חשיבות הקשר עם הדמויות המטפלות בו. בחודשים הראשונים, התינוק הוא כל מה שאמור לעניין את האם, עד כדי כך שהשלב הקריטי הזה נקרא ה"שלב האוטיסטי" בו האם והתינוק הופכים להיות כמעט אחד ואין להם כמעט צורך באף אחד אחר מלבדם.
התינוק בחודשי חייו הראשונים תלוי תלות מלאה בהוריו ולכן מענה מהיר ועקבי לפניותיו יקנה לו בעתיד ביטחון בסביבה ובעצמו. האם ממשיכה את תהליך הקינון שאפיין מאד את התקופה שקדמה ללידה ולומדת את הרגליו של התינוק הצעיר.

משרת האמהות
בין אם זהו תינוקך הראשון, השני או הרביעי, מרגע שהפכת לאימא קיבלת על עצמך אחריות עצומה, שתחומיה הולכים ומתרבים עם השנים. התפתחותו של התינוק הוא אחריותנו מבריאותו, וכן חינוכו, רווחתו ותמיד תמיד בטיחותו ושלמותו. חופשת הלידה מקנה לכל אחת מאיתנו את הזמן נטו להכיר את תינוקנו ולתת לו להכיר אותנו. בקצב החיים שבו אנו חיים במרוץ בין מחויבויותינו, המעט שאנו יכולות להעניק לתינוק ולנו הוא זמן פנוי בשבילו ובשבילנו.

זמן מנוחה או זמן הכנה
בדרך כלל תינוקות נכנסים לשגרה שינה וסדר יום קבועים רק לקראת גיל שלושה חודשים, ויש מי שתבחר לנוח בזמן שהתינוק ישן, כדי לצבור כוחות ואנרגיה. אחרי הכול, הגוף זקוק למנוחה כדי לחזור לעצמו ולתפקד כרגיל ובטח כדי להניק. תמיד יש מה לעשות, ותמיד נרצה להתקדם עם הסידור של הבית, הכביסות, השלמת החומר מהקורסים שפספסנו. אם נדע לקחת את הזמן למנוחה, ניטיב לנצל תקופה זו גם כדי להתכונן לקראת החזרה לחיים, לעבודה, להשלמת לימודי ההנדסה, או לתיכנון השיפוץ בבית.
מלאו פרטים לקבלת ייעוץ בחינם בתחום לאחר לידה - כללי (חדר כושר, התעמלות, חניות לתינוקות) ועוד
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / הריון ולידה / חופשת לידה. !