יום ראשון, 19 בספטמבר 2021

תזונה נכונה – מה מאחורי הביטוי?

מאת: מערכת מנטול
תזונה נכונה – מה עומד מאחורי הביטוי? מהם הפיתויים והבעייתיות? והכי חשוב כיצד לעשות את הבחירה הנכונה...
בשנים האחרונות חלה התעוררה גדולה סביב המודעות לתזונה נכונה: חנויות מזון אורגני וטבעי נפתחות לבקרים, רשתות מזון מצהירות על "מנות בריאות", תכניות בישול מדגימות מתכונים בריאים פחות או יותר. הטרנד כל כך חזק שיש היום פרסומות המצהירות על מזונות מתועשים עתירי סוכר כעל מוצרי בריאות... "תזונה נכונה" היא דרך חיים של אכילה מתונה ומגוונת של כל אבות המזון: פחמימות, חלבונים, שומנים, סיבים תזונתיים, מים, ויטמינים ומינרלים.
הרכב תפריט התזונה הנכונה משתנה לפי הגיל, המין והמצב הבריאותי אך הכללת כל אבות המזון והכנתם בצורה מגוונת, ארוחות מסודרות לאור כל היום ושתיית מים מרובה הם חובה בכל התפריטים.

הפיתויים והבעייתיות שבהם
קשה לנו לשמור על תזונה נכונה. הפיתויים רבים: מזנונים עשירים בגני אירועים, ארוחות פינוק במסעדות, או במלונות ים המלח למשל, גורמים לפה של כולנו להתמלא רוק. הבעיה היא שאנחנו נוטים להגזים וחוגגים שם בכמויות מזון אדירות. בעידן המודרני אנחנו  מתרחקים מהאפשרות לתזונה נכונה משום שאנו ממעיטים בבישול ביתי ונחשפים ליותר ויותר מזון עתיר קלוריות או מזון תעשייתי זמין מלא שומנים רוויים וחומרים משמרים ללא ויטמינים ומינרלים חיוניים. כדאי לזכור לפני כל נגיסה כי המזון המהיר וכמויות מזון מוגזמות משפיעים לא רק על משקל גופנו. יש להם השפעה שלילית על כמות השומנים בדם, רמת הכולסטרול, הסיכון למחלות לב וכלי דם, מחלות ריאה, חוסר איזון הורמונאלי ואפילו סוגים מסוימים של סרטן בגלל הטיגון, חומרי ההדברה וההנדסה הגנטית.

גם דיאטות "כסאח" אינן בגדר תזונה נכונה. הן אמנם אמורות למזער את נזקי ההשמנה נזקן מרובה מתועלתן כי פרט לחזרה המהירה למשקל הקודם בתום הדיאטה, חסרים בהן הרבה אבות מזון.

אבות המזון
חלבונים משמשים כמרכיבים לבניית הרקמות בגוף ומובילים את המזון והחמצן בדם. הם נמצאים בבשר, דגים, מוצרי חלב ועוד.
שומנים חיוניים לגוף היות והם מגנים על האיברים הפנימיים בגוף ועל ידי פירוקם מהווים מקור אנרגיה לגוף. כמו כן, השומנים מתפרקים ומהווים מקור אנרגיה חיונית לגוף. שומנים "טובים" נמצאים באבוקדו, שמן זית, שמן קנולה ועוד.
פחמימות שהן מקור האנרגיה המיידי של הגוף. הן כוללות עמילן וסוכרים והופכות לסוכר שנקרא גלוקוזה. הגוף ממיר עודף פחמימות לשומן. פחמימות נמצאות בלחם, קמח, תפוחי אדמה, אורז ועוד.
סיבים תזונתיים עוזרים לשמור על פעילות תקינה של מערכת העיכול, מורידים את רמת הכולסטרול בדם ומונעים מחלות לב. נמצאים בין השאר בקמח מלא, פירות וירקות (בייחוד הקליפה) אגוזים וגרעינים.
ויטמינים ומינרלים כמו סידן וברזל, משמשים לפעילות תקינה של תהליכים שונים כמו פירוק ובניית חומרים שונים בגוף.

בחירות חכמות
תזונה נכונה היא דלה בשומנים מעובדים וכולסטרול ומתונה בצריכת השומן הכללית (פחות משלושים אחוז מצריכת הקלוריות היומית).
תזונה נכונה כוללת מגוון של דגנים יומיים, בעיקר דגנים מלאים - מקור מעולה לסיבים.
תזונה נכונה כוללת פירות וירקות  מכל הצבעים (חמש עד תשע מנות כל יום).
תזונה נכונה מכילה מספר מועט, אם בכלל, של קלוריות מסוכרים נוספים (כגון שוקולד,עוגיות ועוגות)
תזונה נכונה מכילה מאכלים שמכינים אותם עם פחות מלח.
תזונה נכונה היא לא יותר ממשקה אלכוהולי ליום לנשים ושניים לגברים.
ישנם הרבה סוגי מאכלים ודרכים רבות לבנות תזונה נכונה ובריאה, והמון מקום לבחירות חכמות ובריאות שיגרמו לנו הנאה. תזונה נכונה בתוספת פעילות גופנית תשאיר אותנו אנרגטיים ובריאים לאורך זמן.
מלאו פרטים לקבלת ייעוץ בחינם בתחום דיאטניות
צוות מנטול - הפורטל לאיכות חיים, מקווים שנהנית מהמאמר אודות תזונה נכונה – מה מאחורי הביטוי?. אנו נשמח להציע לך מגוון בתי עסקים שישפרו את איכות חייכם ויתנו לך ייעוץ בחינם בתחום תזונאית.
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / תזונה ודיאטה / תזונה נכונה – מה מאחורי הביטוי?. !