יום ראשון, 19 בספטמבר 2021

הריון ראשון – להתענג על התחושות

מאת: מערכת מנטול
הפס הוורוד שמעיד על הריון ראשון הוא הגבול שבין האני הישן שלנו לבין מערכת רגשית חדשה בעלת רבדים שלא הכרת – עולם האמהות.
עם כל הריון נולדים גם אם חדשה, אושר  גדול וגם המון שאלות.

הריון ראשון
מעלה אצל נשים רבות לא מעט שאלות ופחדים. חלק מהנשים נבהלות מהשינוי הפיסי שעובר עליהן, אחרות חוששות מכך שאולי לא ישילו את הקילוגרמים אחרי הלידה, יש שחושבות באימה על הלידה, דואגות אם התינוק ייוולד בריא ושלם, ויש שתוהות לגבי התפקוד האימהי שלהן, או איך יראו בעתיד חייהן: העבודה, חיי המשפחה והחברה.
הריון ראשון מחקה מאד את התהליך שעובר עלינו בגיל ההתבגרות. יש חוסר ודאות לגבי העתיד, ובחינה של האני הפנימי נוכח השינויים הצפויים.
עלינו להבין שהדרך לגיבוש הזהות האימהית שלנו עוברת גם דרך הפחדים שבתוכנו. יש משהו אוניברסאלי בתהליך הרגשי שעובר על נשים הרות, ופחדים הם חלק מכך.

חיוך מסתורי לא יסתיר את הבטן
במהלך הריון ראשון אנו מתוודעות לחוויות חדשות ולתחושות פיזיות ונפשיות שונות שלא הכרנו אותן קודם, בין אם זה בחילות והקאות, צרבות, בטן נפוחה, בצקות, עצבנות, חרדות, התרגשות, התלהבות ואושר.
מתוך פרצי הרגשות אנו מתלבטות מתי לספר למשפחתנו וידידינו על המאורע המשמח. לפעמים אנו דוחות זאת עד לסיום השליש הראשון כדי להיות בצד הבטוח. אנו מחייכות חיוך מסתורי כשמישהו מעיר לנו שאנו נראות נפלא ושעלינו קצת במשקל. ממילא לא נוכל להסתיר זאת זמן רב...
ההריון מתקדם לו והעייפות והתשישות מתחילות לחלוף. גם התיאבון חוזר כי רמת ההורמונים מתייצבת. הרחם מתרחב ואפשר כבר לראות את הבטן הבולטת.
עם סיום השליש הראשון  נעשה ההריון שלנו נחלת הכלל: כל אישה זרה בתור לרופא תשיא לנו עצות בענייני דיאטה, אנשים ברחוב יחייכו אלינו ולפעמים נרגיש יד זרה מלטפת את בטננו.
נדמה שכל הנשים ברחוב בהריון. זה כל כך טרנדי עכשיו! חלפו הימים של חולצות האוהל וטוניקות ההריון ההופכות אותנו לפילות בחודש התשיעי. אנו יכולות להרשות לעצמנו לטייל אפילו בחולצת בטן  ובביקיני ולהתגאות בנשיותנו הפורצת ובציצים הסקסיים שלנו. אנחנו מצטלמות עם הבטן החשופה, הולכות להתעמלות מיוחדת להריוניות ולקורסים של הכנה ללידה, מתלבטות  בין בתי חולים למיניהן ואם ללדת בעזרת דולה או בג'קוזי. השיגעונות שלנו נסלחים ואנו מחוזרות על ידי בעלי מקצוע בתחום הרפואה המשלימה המבטיחים לנו סדנאות לנפש רגועה וללידה קלה.

מתחברות להתפתחות החיים בתוכנו
בכל הריון, אולם בהריון ראשון ביתר שאת - כשאנו מקשיבות  בעזרת הרופא לפעימות הלב של הבייבי שלנו, לבנו פועם איתו בהתרגשות אין קץ. אנו יודעות שהוא כבר מתחיל לגדל ציפורניים, מערכת העיכול שלו מתפתחת, הכליות מפותחות ויש לו (או לה) רפלקסים. גם מיתרי הקול שלו כבר נוצרו והוא יכול להשמיע קול. אנחנו לא שומעות אבל מתחילות לדבר אליו.
בתחילת השליש השני אנו מתחילות להרגיש את התנועות, זוכות לראות את הנולד בבדיקת האולטרסאונד ולקבל צילום למזכרת. כעת אנו יודעות בבירור אם זה בן או בת וכבר יודעות שזה האף של אבא. הבונבון כבר הצמיח שיער, תפסנו אותו מוצץ אצבע (נגמול אותו מזה). כבר בחרנו שם  ואנו מתחילות לנהל עם פרי הבטן שיחות משפחתיות .
בסוף השליש השני של ההריון מערכת הדם והעצבים מתפקדת במלואה ועל אצבעות הידיים וכפות הרגליים של התינוק מופיעות טביעות אצבע. האוזניים מפותחות לחלוטין ונאמר לנו שהוא כבר שומע על באמת את קולה של אימא, ואת פעימות הלב שלה. עכשיו צריך לדבר בצורה מנומסת ובקול שקט. התינוק מגלה שנאה לשוקולד ולעגבניות ובועט בחוזקה כשאנו מעזות להכניס מאכלים אסורים אלו לפינו.

הבן שלי יהיה אינסטלאטור
בחודש השביעי, בשבועות 24 עד 28 להריון, כך אנו קוראות באינטרנט, העפעפיים נפרדים זה מזה; הראייה והשמיעה, האחרונים להתפתח בדרך-כלל, הם תקינים כעת. הגב של אימא מפסיק להיות תקין.
מהשבוע ה-33 חלה התפתחות גדולה ביכולות האחיזה של העובר ובשליטתו על קצות האצבעות. מיומנויות שישרתו אותו היטב כשיצא מן הרחם. באמצעות שליטה במוטוריקה אותה מפתח בשבועות אלו העובר, הוא יוכל לאחוז בחפצים. נראה שיהיה אינסטלטור כשיגדל! כשאינו חולם הוא אינו מפסיק לבעוט, להתהפך ולהתגלגל.
עם התפתחות והתקדמות ההריון העובר מאט את תנועותיו. גם אנחנו מתגלגלות בקושי. מהשבוע 38 העובר מוכן ליציאה מן הרחם. אנחנו מתחילות להכין תיק לבית החולים. אולי כאב הבטן הזה הוא צירים? אנחנו כבר מוכנות!
בהרבה מקרים הוא לא ממש רוצה להיפרד ונשאר גם עד שבוע 41. מתות כבר לחבק ולהריח אותו...  סוף סוף  נשמע הבכי המיוחל. ברוך הבא, קטנצ'יק שלי!
מלאו פרטים לקבלת ייעוץ בחינם בתחום הריון כללי - לא תחום ספציפי
צוות מנטול - הפורטל לאיכות חיים, מקווים שנהנית מהמאמר אודות הריון ראשון – להתענג על התחושות. אנו נשמח להציע לך מגוון בתי עסקים שישפרו את איכות חייכם ויתנו לך ייעוץ בחינם בתחום צילום הריון.
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / הריון ולידה / הריון ראשון – להתענג על התחושות. !