שבת, 18 בספטמבר 2021

הריון ראשון

מאת: נגה חפץ שכטר, מיילדת בכירה ומדריכת הכנה לללידה
ביום אחד מסוים, ברגע אחד מיוחד במינו, הגיעה הידיעה/הבשורה – אני בהריון. זו הפעם הראשונה בחיי – זהו הריון ראשון.
וואוו...!!! מה זה אומר? יש איזה יצור זעיר שהולך להתפתח ולהיות הילד או הילדה שלי. וואוו...!!! זה לא דומה למה שחשבתי או הרגשתי כלפי המושג הזה, צירוף המילים הזה, הריון ראשון, כשהוא אצל מישהי אחרת, חברה שלי, או קרובת משפחה שלי, עכשיו זה אצלי, זו אני, אני בהריון ראשון. אמאל'ה...

אצל מי מכן ידיעה זו הגיעה בהפתעה גמורה, ללא כל תכנון מוקדם, ולעיתים אף בניגוד לכל תכנון מוקדם. אצל אחרת הידיעה הגיעה לאחר ציפייה ממושכת והשתוקקות גדולה, אולי אף אחרי ניסיונות כושלים בעבר. כל אחת מהאפשרויות מביאה כמובן לתגובה שונה. אצל מי מכן הבשורה הביאה כמובן להתרגשות עצומה ואצל אחרת אולי לחרדה גדולה. כל אחת והאמת שלה. כך או אחרת, רגע האמת הגיע, זו המציאות - את בהריון. באותה שנייה המחשבות מתחילות להתרוצץ והמוח עובד שעות נוספות. כל אחת בהתאם למצבה האישי, המשפחתי, נשואה, רווקה, יש בן זוג או אין בן זוג, יודעת מי ה"אבא" של העובר המזערי או שאולי אין לך מושג. הרגשות משתוללים. האם הבשורה משמחת או מטלטלת/מזעזעת? האם אני שמחה? אולי עצובה? מבוהלת? פוחדת? האם לשתף מישהו או לא? אם לשתף, אז את מי לשתף? האם כדאי להמתין קצת? אולי בכלל כדאי לבדוק שוב? מה מתרחש ממש ברגעים אלה בגופי? האם זה בכלל נכון? אולי זו טעות? ועוד שאלות ותהיות רבות. בלִיל של מחשבות ורגשות מעורבבים זה בזה מתרוצצים וגודשים אתכן כשאלה דוחקים באלה, כשאתן עשויות לפגוש את עצמכן צוחקות ובוכות לסירוגין, מבלי ממש להבין למה. ועכשיו, אחרי שהמחשבות מתחילות להתבהר ולהסתדר בראש, והתובנה של אני בהריון ראשון מתחילה ל"התיישב" לה ולהיות ודאית, מה הלאה? איך עלי להתנהג עם הגוף שלי, ממה עלי להיזהר, מה מותר לי לאכול, מתי עלי ללכת להיבדק על-ידי רופא, ועוד עוד שאלות רבות אחרות שאחת רודפת את האחרת.

כמיילדת שמעבירה מזה שנים רבות קורסי הכנה ללידה, הצגתי בפני קבוצת הזוגות בהריון ראשון, את צירוף המילים: הריון ראשון ושאלתי:
"הריון ראשון - מה הרגשתם כשנודע לכם שאתם בהריון?"
ואלה היו חלק מהתגובות:
הריון ראשון - (בן הזוג של אחת הנשים) - התרגשות עצומה
הריון ראשון - (אחת הנשים) - אני חייבת לספר לאמא שלי
הריון ראשון - (אישה אחרת) - איזה פחד
הריון ראשון - (בן זוג של אישה אחרת) - אחריות ענקית
הריון ראשון - (אישה נוספת) יוו, אני הולכת להיות אמא
הריון ראשון - (בן זוגה של אותה אישה) - זה עוד נשמע הגיוני, אבל ואני הולך
להיות אבא
הריון ראשון - (בן זוג של אישה אחרת) - שרק הכול יעבור בשלום
הריון ראשון - (אישה נוספת) - אני פוחדת להשמין
הריון ראשון - (אישה נוספת) - איך אני הולכת לעבור את זה?
הריון ראשון - (אישה אחרת) - אני הולכת לעשות את אמא שלי סבתא
הריון ראשון - (בן הזוג של אותה אישה) - איזו סקרנות
הריון ראשון - (אישה נוספת) - מתי אני צריכה ללדת, איזה מזל הוא יהיה?
הריון ראשון - (אישה אחרת) - פרצתי בבכי של התרגשות
הריון ראשון - (אישה נוספת) - אין מצב, אני לא מאמינה, בוא נבדוק עוד פעם.
הריון ראשון - (בן הזוג של אותה אישה) - יוו, איזה סרט עכשיו הולך להיות...

אלה היו חלק מהתגובות של הזוגות לשמע הבשורה החדשה של אנחנו בהריון ראשון. מזדהות?... מזדהים?... אני מניחה שכן.
אם-כן נשים הריוניות יקרות, אחרי שקצת נרגעתן מהבשורה ונכנסתן שאיזושהי שגרה חדשה, הגיע הזמן להתחיל לחגוג את ההריון הראשון הזה ואת החיים החדשים המתרוצצים בקרבכן. ישנו נס המתחולל עכשיו בגופכן שמשתנה בכל יום ומכיל בתוככן, מעבר לחיים שלכן, גם את החיים החדשים של עובר קטנטן שבעוד כתשעה חודשים (ארבעים שבועות לערך) יוולד ויהיה הילד או הילדה שלכן. אותו ילד או ילדה, יישא את המטען הגנטי שלכן, אולי יהיה דומה לכן במראהו, באופיו, בכישרונותיו. הסקרנות שממלאת אתכן אין לה גבולות. התרגשות מהולה בדאגה, בחששות, היצר האימהי שלכן מתחיל להתעורר ולהתפתח בכן באופן אוטומטי, ככל שההריון גדל בתוככן.

כמיילדת ותיקה וכאם לשלושה בנים מדהימים, אני מבקשת לחבר אתכן לצד הבריא, השמח, המחזק והמעצים שבכן כנשים. ברגעים אלה גיליתן כי אתן נמנות על הנשים הבריאות והפוריות, ובו ברגע זה נתנה לכן הזכות למחזר את סוד הבריאה האנושית. נשמע לכן כמו מילים גדולות, נכון מאוד!!! אכן כן, זה ממש כך. אני עדיין מאמינה בכל לבי שכל הריון הוא בחזקת נס של ממש. כל אחת מכן, באם תיעצר לרגע מהטירוף של החיים, ותתבונן לרגע אל תוך עצמה, תשכיל להבין את גודל הנס. כל אדם באשר הוא וכל אחת מאתנו הנשים, היינו פעם רק ביצית שהופרתה והתחילה את החיים העובריים שלה ברחם אִמהּ, בדיוק כפי שהעובר הקטנטן שנמצא עכשיו ברחמכן עושה ברגעים אלה ממש. והיום אתן, הנשים הפוריות, ממשיכות לעשות זאת ולהביא דור חדש לעולם. אני רואה בכל הריון הזדמנות ענקית להתחבר לאינסטינקטים הבראשיתיים שלנו כנשים וכאמהות לעתיד. בהריון ראשון כמובן אנחנו עוברות את החניכה הראשונית לאמהות. קבלנו מתנה - יכולת ליצר חיים בתוכנו.
יש לכן הזדמנות להיפגש עם עצמכן באופן אינטימי מאוד, להרגיש כל שינוי, אתן מפתחות חיישנים שהיו רדומים בכם, חיישני טעם, ריח, הקשבה חדשה לגוף. הכול מועצם יותר.

ולשאלה, מתי כדאי לפנות לרופא ולהתחיל לעקוב על התפתחות ההריון?
ברגע שגיליתן את עובדת היותכן הרות, עליכן לקבוע תור לרופא הנשים שלכן, ולהגיע אליו בהקדם, כדי להתחיל את מעקב ההריון באופן מסודר ונכון.
אם-כן ברוכות הבאות לעולם האמהוּת. אני מאחלת לכן שההריון הראשון שלכן יהיה הריון בריא ושלם, לידה בריאה ומוצלחת והורות נפלאה באמת.
כמה מילים לאבות שבדרך. חשבתם ששכחתי אתכם? ממש לא! לא שכחתי אתכם. גם עבורכם זה היריון ראשון. לכם היה ויהיה תפקיד חשוב ונכבד לאורך המסע כולו. קודם כל בלעדי הזרע שזרעתם, הרי כל זה לא היה מתרחש. ומעבר לכך, אף אם אינכם נושאים בגופכם את ההריון, ואינכם חשים את השינוי בהיבט הפיזי, אתם ללא ספק משתנים באופן הדרגתי בהיבט הרגשי והנפשי. אתם הופכים אט אט לצד נשותיכם להורים. מלאכה זו בהחלט מורכבת וחשובה. עליכם לתמוך בנשותיכם אשר עוברות טלטלה פיזית גדולה מאוד, לצד טלטלה הורמונאלית עצומה ובוודאי שטלטלה רגשית שאינה נמדדת בגודלה. הטבע מבין כי אתם חסונים מספיק לעמוד בכך, ולכן כדאי שגם אתם תסמכו על עצמכם ובמקום להירתע, או להדחיק, או לשחק את הקשוחים, כדאי להתקרב ולהרשות לעצמכם להתרגש. מותר לכם לגעת בבטן, לנשק אותה, לדבר אל העובר הקטנטן שמתפתח לו שם, כפי שאתם ודאי עושים כשאף אחד לא רואה. אני בטוחה כי תעמדו בכך בכבוד ובהצלחה.
אני מאחלת לכם, הנשים והגברים, ההורים שבדרך הורות אוהבת ומאתגרת.

הרבה אור ואהבה,
אשמח לענות על כל שאלה בפורום הריון ולידה,
וכמובן ניתן להשאיר פרטים בטופס ההתקשרות ואחזור אליכם,
בברכה,
נגה חפץ שכטר
מלאו פרטים לקבלת ייעוץ בחינם בתחום צילומי הריון
צוות מנטול - הפורטל לאיכות חיים, מקווים שנהנית מהמאמר אודות הריון ראשון. אנו נשמח להציע לך מגוון בתי עסקים שישפרו את איכות חייכם ויתנו לך ייעוץ בחינם בתחום צילום הריון.
/
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / הריון ולידה / הריון ראשון. !