שבת, 18 בספטמבר 2021

בעיות בתפקוד המיני - פערים בחשק מיני

מאת: ענת בן דוד - סקסולוגית ומטפלת מינית מוסמכת
"אני מרגיש כאילו אני שוכב עם בובה, היא שוכבת שם בלי לזוז ורק מחכה שאני כבר אסיים" אמר י. שהגיע עם אשתו לטיפול בעקבות פערים בחשק המיני.
אז בכתבה זו נעסוק במגוון בעיות בתפקוד המיני  שמתבטאות בפערים בחשק המיני בין בני הזוג כשבן הזוג רוצה יותר מבת הזוג., איך זה נשמע, למה זה יכול לגרום וכמובן טיפים לשיפור המצב.

בעיות בתפקוד המיני - פערים בחשק המיני - מה קורה בפועל: במצבים מתמשכים של פער בחשק המיני, תתפתח דינמיקה של רודף/מתחנן ובורחת/הודפת בהתאמה.

בעיות בתפקוד המיני מצד הגברים:
הגברים לרב, ככל שמבחינתם עבר יותר זמן מהפעם הקודמת שהיו יחסי מין יפעילו יותר לחץ ישיר על בנות זוגן ופחות השקעה במשחק מקדים. זה יכול להגיע למשפטים כמו: "מה אכפת לך, זה יהיה קצר את לא תרגישי" ויחד עם זאת בטיפול המיני אותם גברים משתפים כי הם לא נהנים מיחסי מין כאלה ויוצאים עם תחושת תסכול לא פשוטה גם אם הייתה אורגזמה פיזית. הסיבה לכך היא שהם חשים שבת הזוג עושה להם טובה, ואף חשים במידה מסוימת השפלה וחוסר ביטחון. באופן אמביוולנטי מה שקורה זה שמצד אחד הם ממשיכים "להתחנן או ללחוץ ומצד שני נשארים לא מסופקים ואף דחויים.
הבעיות בתפקוד המיני והזוגי אצל גברים שיכולות להתפתח כתוצאה מצב מתמשך של קשיים כאלה הם: שיח מיני ואף רגשי טכני של מקבל ונותנת, שפיכה מהירה או קושי להגיע לאורגזמה, איבוד זקפה, פגיעה רגשית בביטחון העצמי, מתח וריחוק בזוגיות, כעסים ורצון להעניש, בגידה וכו'.

בעיות בתפקוד המיני מצד הנשים:
נשים רבות במצבים אלו באופן משלים לרב אכן מרגישות תחת לחץ, שהן צריכות "לתת" לבעליהן  כדי לייצר "שקט תעשייתי" בבית או אפילו מבחינת חלק מהן כדי למנוע מבני זוגן לעזוב או לבגוד. הן מפתחות את היכולת שלהן לנתק עצמן רגשית מהמגע המיני ולחשוב על דברים אחרים: "אני עושה את זה כמו מטלה שצריך לעשות ובזמן הזה אני חושבת על דברים אחרים נוספים שעליי לעשות כמו לשים מכונה". בד"כ אפילו יש איזושהי תחושה שנשים מתארות כמו שעון  חול של סקס, מרגע המגע המיני הזמן מדוד עד הפעם הבאה: "אני יודעת שאם היום עשינו את זה אז יש לי שקט עכשיו לשלושה ימים עד שהוא שוב יתחיל להציק".
בעיות בתפקוד המיני ובכלל הזוגי האופייניות לנשים במצב כזה הן: ירידה בחשק המיני עד כדי איבוד עניין, יובש ווגינלי, כאבים בחדירה, ריחוק רגשי, תחושת איבוד בן הזוג השותף, וכמובן מתחים בזוגיות, הפרעות פסיכוסומטיות שונות שקשורות לשימוש בגוף באופן טכני ללא חיבור רגשי, בגידה וכו'.

מה לעשות?

טיפ מספר אחד: הימנעו מלרדוף ולדחוק בבן הזוג לסקס על בסיס קבוע. ככל שיותר תלחצו כך החשק המיני של בני זוגכם ירד, או כמו שאמרה נ. לבעלה בטיפול: "תן לי הזדמנות לרצות אותך".

טיפ מספר שתיים: תפסיקו לעשות סקס עם בן הזוג רק כדי לרצות אותו על בסיס קבוע. או במילים אחרות תפסיקו "לתת". זה לא מכבד את הזוגיות שלכם וזה משמר ומחמיר את הבעיה. בעלך רוצה שותפה בסקס ולא משהי ש"נותנת" לו את ההקצבה החודשית שלו. את גם רוצה שותף לסקס שיעשה לך טוב, לא?

הערה חשובה: שינויים במערכת הזוגית אינטימית כדאי וחשוב לעשות ברגישות וזהירות. יכול להיות שאתם אומרים לעצמכם שאם תפסיקו עם זה אז לא יהיה סקס, אז כן מאוד יכול להיות שתקופה לא יהיה סקס כחלק משינוי ההרגלים והדינמיקה המינית. לשינוי יש מחיר ואתם צריכים לעשות את זה רק אם אתם אכן מרגישים שאתם לא מוכנים להמשיך כך יותר ושוב מתוך מודעות ומשנה זהירות. ייתכן ותופתעו לגלות שפעמים רבות כשאתם מפסיקים לרדוף או להדוף , הצד השני מפסיק בהתאמה.

טיפ מספר שלוש: דברו על המצב, תנו לבני זוגכם לקרוא את הכתבה אם זה יעזור לכם להתבטא. נסו להגיע להחלטה שאתם שניכם רוצים לשנות את מה שקורה.

טיפ מספר ארבע: קבעו זמן קבוע בשבוע שמיועד לחוג האינטימיות שלכם ובו אתם מנסים ליצור זמן של קרבה אינטימית מספקת לשניכם.

ומה קורה כשבת הזוג היא זו שרוצה יותר ובן הזוג פחות? כן, כן, זה לגמרי קורה ובהיקף לא קטן. זה בהחלט חלק מכובד מבעיות בתפקוד המיני שקיימות. כשהתופעה היא הפוכה, כלומר שהנשים חשות חשק מיני גדול יותר משל בני זוגן, הדינמיקה שמתפתחת היא לעיתים דומה במובנים מסוימים לזו שתוארה כאן אבל במובנים אחרים שונה משמעותית. מאחר ומדובר בתופעה בפני עצמה מבחינה סטטיסטית אפרט על כך במאמר בנפרד.

ולסיום, אם ניסיתם את כל זה ועדיין אתם לא מרוצים או שאתם חשים שעזרה מקצועית יכולה לקדם אתכם, פנו לטיפול מיני ממוקד שיעזור לכם להגיע למקום שבו אתם רוצים להיות.

אשמח לקבל תגובות ולענות על שאלות נוספות בנושא בפורום סקסולוגיה שאני מנהלת או דרך אתר הבית שלי.
מלאו פרטים לקבלת ייעוץ בחינם בתחום סקסולוגיה (סקסולוגית)
צוות מנטול - הפורטל לאיכות חיים, מקווים שנהנית מהמאמר אודות בעיות בתפקוד המיני - פערים בחשק מיני. אנו נשמח להציע לך מגוון בתי עסקים שישפרו את איכות חייכם ויתנו לך ייעוץ בחינם בתחום סקסולוגית.
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / סקסולוגיה / בעיות בתפקוד המיני - פערים בחשק מיני. !