יום שישי, 30 ביולי 2021

בדיקת הריון - מה חייבים ומה לא?

מאת: מערכת מנטול
מזל טוב! את בהריון! מה עליך לעשות עכשיו? אילו בדיקות הריון את צריכה לעבור מנקודה זו ועד ללידה המיוחלת?
כל כך הרבה שאלות מתרוצצות במוחך עד שאינך יודעת מה עדיף לעשות קודם. מה כדאי, מה חובה, על מה אפשר לוותר? מה כולל ביטוח בריאות בכל הקשור לנושא בדיקת הריון?

גילוי הריון
הבדיקה הראשונה שאישה מבצעת לאחר הגילוי כי ייתכן והיא הרה, היא כמובן בדיקת הריון. זוהי בדיקת דם המאתרת הורמון המעיד על הריונה של האישה. רמת החלבון בדם מעידה על השלב שבו נמצאת האישה ההרה. 
לאחר גילוי ההריון רופא הנשים עורך בדיקת אולטרסאונד ראשונית. מטרת הבדיקה היא לוודא שההריון תקין בשלביו הראשונים. במהלך הבדיקה נבדק שק ההריון ומיקום (לשלילת אפשרות של הריון מחוץ לרחם), מספר העוברים, הדופק של העובר והתאמת גודל העובר לשלב ההריון. הבדיקה מבוצעת בסביבות השבוע השביעי להריון.

אבחון לפני הלידה
הגנטיקה של זוג ההורים יכולה להשפיע על התפתחות מחלות תורשתיות בעובר וביילוד. זו הסיבה שנשים בהריון וכן בני הזוג שלהם עוברים בדיקת הריון לגילוי מחלות תורשתיות שונות. הבדיקות הגנטיות הבאות נערכו ליוצאי רוב העדות: טיי זקס, תסמונת X שביר וסיסטיק פיברוזיס. בדיקות הריון גנטיות נוספות נערכות בהתאם למוצא העדתי. גם אם לא ידוע לכם על מחלות תורשתיות משפחתיות, מומלץ לכם לא לוותר על הבדיקות הגנטיות ולהימנע מסיבוכים מיותרים בהמשך.

מעקב אחר הריון
סמוך לתחילת ההריון נבדק סוג הדם של היולדת וכן מרכיב בשם אנטיגן המצפה את כדוריות הדם האדומות. זאת כדי לטפל באפשרות שבה האישה ההרה תייצר נוגדנים שיוכלו לפגוע בעובר שבבטנה. אישה הרה צריכה גם לעבור ספירת דם לאיתור רמה נמוכה של המוגלובין שיכולה להעיד על אנמיה. רופאים רבים ממליצים לצרוך תוספי ברזל בזמן הריון כדי להימנע מאפשרות של אנמיה במהלכו.
בנוסף, על האישה ההרה לבצע בדיקת שתן שבה נבדקים רמות החלבון, הסוכר, כדוריות הדם הלבנות והאדומות ועוד. בדרך כלל הבדיקה אינה מחייבת צום או כל הכנה מראש אחרת. הבדיקה גם נועדה כדי לשלול אפשרות של דלקות בדרכי השתן.

סיכונים היכולים להשפיע על העובר
רוב הנשים בארץ כבר מחוסנות נגד מחלת האדמת, חיסון אותו קיבלו בימי בית הספר היסודי. אם האישה אינה מחוסנת בפני אדמת על האישה בהריון לקבל זריקות שיגנו על העובר מפגיעה במקרה והאישה תידבק במחלה במהלך ההריון. ראוי לציין כי הסיכון לפגיעה בעובר הולך ופוחת ככל שההריון נמצא בשלביו המתקדמים.
בדיקת מי שפיר היא בדיקה שבאמצעותה ניתן לאבחן הפרעות כרומוזומליות ומחלות תורשתיות. את הבדיקה נהוג לבצע בין השבוע ה-16 לשבוע ה-20 של ההריון. לנשים הבאות מומלץ לבצע בדיקת מי שפיר: נשים מעל גיל 35, נשים בעלות סיכון גבוה ללידה של תינוק בעל תסמונת דאון, נשים שחוו הריון קודם בעייתי, נשים שהן נשאיות של ליקוי גנטי, או נשים שבעקבות בדיקת האולטרא סאונד שערכו הרופא ממליץ להם לערוך בדיקת מי שפיר. אם אישה אינה נופלת באחת מן ההגדרות הללו ועדיין מעוניינת בבדיקת מי שפיר עליה לדעת כי עלות הבדיקה תהיה על חשבונה ולא על חשבון קופת החולים.
בין השבוע ה-18 לשבוע ה-22 להריון מקובל לבצע סריקת מערכות רגילה שמטרתה לאתר מומים אנטומיים בעובר. במידה והבדיקה העלתה ממצא חשוד, האישה ההרה נשלחת לבצע סריקת מערכות מורחבת.

טירחה? שווה לבדוק
לאחר קריאת הרשימה, בוודאי נראה לך כי הריון כרוך בבדיקות רבות, מפרכות ומלחיצות. למרות שלעיתים הדבר נראה אולי מיותר וכרוך בסיכונים, רצוי להיבדק בכל הבדיקות האפשריות, כדי להביא ילד לעולם בראש שקט. כשם שאת ובן זוגך עורכים בדיקות כלכליות רבות לצורך לקיחת משכנתא על הדירה הראשונה שבה תגדלו את ילדכם, כך מומלץ לעבור את כל הבדיקות הרפואיות  בזמן הריון, שיבטיחו את בריאותו של ילדכם.
בדיקת הריון - חשוב מאד! אל תזניחו ואל תגידו אצלי הכל יהיה בסדר.
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / הריון ולידה / בדיקת הריון - מה חייבים ומה לא?. !