יום ראשון, 19 בספטמבר 2021

מה ההבדל בין רפואה משלימה לפסיכולוגיה ורפואה המערבית

מאת: מערכת מנטול
תפיסת הרפואה המשלימה כרפואה שבאה להשלים את הרפואה המערבית היא תפיסה שקיימת כבר שנים רבות.
הרפואה המערבית מתרכזת בריפוי חולים, התמודדות מול הסימפטומים של המחלה, רפואה משלימה מטפלת באדם כמכלול ובמקור המחלה וגורמיה. הרפואה המשלימה מיועדת לא רק עבור חולים אלא גם עבור הבריאים תוך התמקדות בדרכי מניעת היווצרות מחלות. כאשר באים לתאר את תוצאות הטיפול ברפואה משלימה, התיאור אינו כולל רק שינויים במישור הגופני, אלא גם במישור הנפשי: הפחתת חרדה ולחץ, יכולת התמודדות טובה יותר, איזון. מונחים אלו אינם חלק מעולם הרפואה המערבית, אלא שייכים לתחום הפסיכולוגיה.

בעד ונגד טיפול ברפואה משלימה
ישנם שני מקורות התנגדות עיקריים לטיפולי רפואה משלימה. הראשון מתמודד עם תורות הרפואה המשלימה עצמן, בעוד השני מתייחס לאיכות המטפלים.

ההתנגדות שמקורה באיכות המטפלים נובעת מהפחד כי טיפול משלים עלול לעכב את הטיפול המערבי או אפילו לגרום נזק למטופל עקב חוסר הכשרה מספקת של המטפלים בסוגיות הקשורות ברפואה מערבית ותחומי הפסיכולוגיה. במסגרת לימודי רפואה משלימה מקיפים, כאלו הנמשכים מספר שנים וכוללים התמחות (סטאג') בקליניקות תוך ליווי מקצועי, המטפלים ברפואה משלימה רוכשים כלים לא רק בתחום הרפואה המשלימה ככלל והתחומים הספציפיים בהם הם מתמחים, אלא גם כלים מתחום הרפואה המערבית והפסיכולוגיה. הכשרה זו מאפשרת למטפלים לוודא כי אינם גורמים נזק וכי הטיפול המשלים יבוא לצידם של הטיפול המערבי והפסיכולוגיה תוך שימוש בידע וכלים מתחומים אלו.

רפואה משלימה היא אוסף של תורות וטכניקות לאבחון וטיפול, שנבדלות זו מזו במקורותיהן (סינית, אירופאית, הודית וכדומה), בטכניקות הטיפול (אקופונקטורה, נטורופתיה וצמחי מרפא, הומאופתיה, שיאצו, רפלקסולוגיה, דימיון מודרך וכדומה) ובתורה העומדת מאחוריהן. כדי לבסס את מעמד התורות והטכניקות השונות, נעשה מאמץ מחקרי הבא לאשש את תרומת הטיפול באמצעים הללו. ישנם זרמים רבים מתחום הרפואה המערבית שכבר היום נתמכים במחקרים רבים המדגימים את האפקט הטיפולי היעיל שניתן לקבל משימוש בטכניקות אלו. דוגמה טובה לכך היא האקופונקטורה שהוכחה במחקרים רבים כעוזרת בהתמודדות עם כאבים כרוניים, תחום שבו הרפואה המערבית מרימה ידיים.

הסימביוזה בין הרפואה המשלימה והפסיכולוגיה
רפואה משלימה כמו גם הפסיכולוגיה באות לטפל במצבו הנפשי של האדם, תחום ממנו הרפואה המערבית מתעלמת. גם הפסיכולוגיה, כמו הרפואה המשלימה, אינה כוללת זרם יחיד מקובל אלא נחלקת לזרמים שונים: החל מטיפולים פסיכודינמיים דרך טיפולים התנהגותיים, קוגניטיביים, קבוצתיים או זוגיים. לכל אחד מהזרמים שפה משלו, משך שונה, ואופן טיפול משלו. מטפל משלים מתחיל את הטיפול בשיחה על חייו של המטופל במטרה לאבחן את הטיפול הדרוש לו. מלבד שיחת האבחון גם במהלך הטיפול עשויות לצוץ סוגיות פסיכולוגיות רבות שעימן על המטפל להתמודד. יכולת ההקשבה של המטפל כמו גם יכולת ההתמודדות שלו עם סוגיות העולות במהלך הטיפול מושפעות במידה רבה מהכשרה בתחום הפסיכולוגיה שאותה קיבל המטפל ברפואה משלימה.

בין הנושאים החוזרים ועולים במהלך טיפולי רפואה משלימה עימם על המטפל להתמודד: קביעת גבולות ברורים, הבנת הגורמים לרגרסיה או התנגדות בטיפול, תפיסה שונה של נושא המגע במהלך הטיפול. הנושאים שעולים אינם קשורים רק למטופל אלא גם למטפל עצמו ולרגשות עימם עליו או עליה להתמודד במהלך הטיפול, רגשות כגון עוררות מינית, דחייה או פחדים.

לא רק המטפלים מתחום הרפואה המשלימה נעזרים בכלים מתחום הפסיכולוגיה שהם רוכשים במהלך הכשרתם, אלא גם הפסיכולוגים נעזרים בטכניקות שהגיעו מתחום הרפואה המשלימה כגון דימיון מודרך. ישנם תחומים שלמים אשר נמצאים על התפר שבין פסיכולוגיה ובין רפואה משלימה כגון תרפיה באמנות, מחול, רכיבה טיפולית, גינון או טיפול בבעלי חיים, פסיכודרמה המגיעה מתחום הרפואה המשלימה והטכניקה המקבילה- הפסיכולוגיה של משחק תפקידים ועוד. כיום, לא רק המטפלים מתחום הרפואה יכולים להיעזר בכלים מתחום הפסיכולוגיה, אלא גם פסיכולוגים עושים שימוש ונעזרים בכלים מתחום הרפואה המשלימה.
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / גוף ונפש / מה ההבדל בין רפואה משלימה לפסיכולוגיה ורפואה המערבית. !