יום ראשון, 17 באוקטובר 2021

הידרותרפיה: הכוח המרפא של המים!

מאת: טל עזר
הידרותרפיה היא שיטה טיפולית העושה שימוש במים כדי להחיות, לתחזק ולשקם את בריאות האדם.
הידרותרפיה היא שיטה טיפולית העושה שימוש במים כדי להחיות, לתחזק ולשקם את בריאות האדם. היא קיימת כבר למעלה מ-100 שנים ויש לה אפילו עקיבות ברפואה המסורתית העתיקה, אך רק בשנים האחרונות היא הפכה נפוצה בישראל. מה יש בהידרותרפיה שגורם לה לצוף מעל שאר השיטות הטיפוליות?
על אף שניתן למצוא סימני דרך באימפריה הרומית והיוונית, נקודת הציון המשמעותית בתולדות ההידרותרפיה התרחשה בסוף המאה ה-19, כש-Sebastian Kneipp הנזיר מבוואריה, המציא שיטה טיפולית ("Kneipp therapy") המתבססת על האמונה כי אפשר לרפא מחלות ולטהר את הגוף באמצעות מים. שיטה תרפויטית זו הניחה בסיס מוצק לסגולות הייחודיות של המים וחלחלה אל לב הרפואה המשלימה כאלטרנטיבה יעילה לטיפול בשלל מחלות ומצבים.

הידרותרפיה, בצורתה המודרנית, היא סוג של טיפול הוליסטי המשלב בין טיפול מערבי לבין עקרונות של טיפול משלים מהמזרח. הטיפול מיושם בבריכה מיוחדת לשיקום, המותאמת לשיטות העבודה, כמו למשל גובה אחיד, מערכת חימום ואביזרי טיפול נלווים.

הידרותרפיה מיועדת לטיפול בבעיות אורטופדיות, כמו: בעיות גב תחתון (היצרות בתעלה, פריצות דיסק, בלט או כל כאב אחר), בעיות צוואר (הנובע ממתח נפשי, פריצת דיסק, תזוזת חולייה), כאבי כתפיים (כתוצאה מדלקת בגיד, מתיחה, פציעת שחיינים, כתף קפואה, הסתיידות), כאבי אגן, קריעת שרירים חוזרים וחוסר איזון שרירי. כמו כן, היא מיועדת לטיפול גם בהצטננות, דיכאון, כאבי ראש, לחץ, שרירים תפוסים, בעיות עצבים, הפרעות שינה, הפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות.

למה דווקא מים?

תכונות הריפוי של המים מתבססות על שימוש בגוף; בתגובה שלו לגירויים חמים או קרים וביישום הממושך של החום או הקור על מקורות הכאב. הלחץ המופעל על ידי המים והתחושה שהמים מספקים מהווים טיפול משלים וחיוני שכן, העצבים שעל פני העור, נושאים את מה שהם חשים עמוק לתוך הגוף, שם הם מגרים את המערכת החיסונית, משפיעים על ייצור הורמוני הלחץ, משפרים את זרימת הדם והחמצן ומפחיתים כאב.

בתוך המים, המטופל מאבד כ-2/3 ממשקל גופו על הקרקע. ובצורה זאת, הרבה יותר קל להשכיבו במנח הוריזונטלי ולטפל בכאב או בפציעות מהם הוא סובל, ללא לחץ על עמוד השדרה.

ככלל, חום משמש כדי להרגיע את הגוף, כדי להרחיב את כלי הדם, להסיר פסולת מרקמות הגוף ולהאט פעילות של איברים פנימיים. קור לעומת זאת, משמש כדי לכווץ את כלי הדם ולהגביר פעילות פנימית בתוך הגוף. כך שניתן להתאים את טמפרטורת המים לשיטת הטיפול. כאשר הגוף שקוע באמבטיה או בבריכה, נוצר מצב של חוסר משקל - המים מנטרלים את השפעות כוח הכבידה על הגוף וההשפעה ההידרוסטטית מהווה עיסוי עדין וחיוני. המים מגרים את הקולטנים למגע על העור, מגבירים את זרימת הדם ומביאים לתחושה של הרפיה ורפיון.

למה זה טוב?


כאמור, הידרותרפיה מטפלת במגוון כאבים אורטופודיים, אך כאבי גב היא התלונה הנפוצה ביותר. עבור חלק מהאנשים, כאבי הגב נמשכים רק כמה ימים, עבור אחרים הם עשויים להפוך למחלה כרונית. הם עשויים להתפתח כתוצאה מטראומה ישירה, מהפרעות בעמוד השידרה, מהרמת משאות כבדים, יציבה גרועה, ישיבה ממושכת מול המחשב או בעיות בריאות אחרות כמו דלקות פרקים. לדברי קרן הכאב האמריקנית, הידרותרפיה היא אחת השיטות היעילות לטיפול בכאבי גב.

מדוע? הידרותרפיה מאפשרת להשתמש בהתנגדות של המים גם כאמצעי משחרר וגם כאמצעי מחזק. צמיגויות המים מהווה כלי שמגדיל את כוח שרירי הגב, משפר את היציבה ומגדיל את הגמישות. פעילות במים חמים עשויה להפחית נפיחות או דלקת סביב העצמות והרקמות הרכות בגב, להגביר את זרימת הדם והחמצן ולסייע לשרירים התפוסים.

להבדיל מפעילות גופנית סדירה שאומנם יכולה להקל על כאבי גב, אבל כאשר היא נעשית על יבש ובצורה לא נכונה היא עשויה להחמיר את המצב, תרגילי ההידרותרפיה על רטוב, משיגים את התועלת הטיפולית של פעילות גופנית ללא מאמץ, הזעה וכאב.

ישנם תרגילים רבים בהידרותרפיה שיכולים לעזור להקל על כאבי הגב; תרגילי מתיחות עדינים או תרגילי אירובי נמרצים, תרגילי נשימות או תרגילים דינאמיים.

לפניכם דוגמא לרצף תרגילים לשחרור כאבי גב תחתון:
אומנם תרגול עצמאי של הידרותרפיה הוא אפשרי, אך הוא לא תמיד מומלץ, שכן יש הרבה אלמנטים שצריכים להילקח בחשבון כמו טמפרטורת המים, מצב רפואי ואבחון מקצועי, לכן מומלץ להסתייע במטפלים מומחים.

נכון להיום, פזורים בארץ מרכזי שחייה מקצועיים, כמו למשל עולם המים של אורי סלע. המרכז מתוכנן במיוחד לצורך טיפול ושיקום בקרב צעירים ומבוגרים כאחד, ומאוייש בצוות מטפלים מומחה. במהלך טיפול הידרותרפיה, המטפל משכיב את המטופל ומציף אותו בעזרת מכשירי ציפה שונים, לאחר מכן הוא מבצע מניפולציות שמטרתן להפחית לחץ עצבי ולהניע מפרקים תקועים. בשלב הבא של הטיפול, המטפל מרגיע את המטופל ומשחרר שרירים תפוסים בעזרת מתיחות ותרגילים שונים. בשלב האחרון, המטפל בונה תוכנית עבודה בדומה לתוכנית עבודה פיזיותרפית לשיקום וחיזוק מערכת השריר והשלד.
מלאו פרטים לקבלת ייעוץ בחינם בתחום מאמר הידרותרפיה
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / גוף ונפש / הידרותרפיה: הכוח המרפא של המים!. !