יום שישי, 30 ביולי 2021

טיפול בפחדים והתמכרויות באמצעות שיטת NLP

מאת: מערכת מנטול - טל עזר
הפחד הוא הקול הביקורתי שבראש שלנו, שמשתק ולוחש בניצחון "אתה לא תצליח, אז למה לנסות?" הפחד הוא שמונע מאיתנו לחיות חיים מספקים יותר, אז איך מטפלים בזה?
כבני אדם, אנחנו תמיד נרגיש פחד, זהו רגש המתוכנת בנו מבחינה ביולוגית על מנת שנדע לזהות ולהיזהר מסכנה. אך מה אם היו אומרים לכם שניתן לתכנת אותו אחרת? לשלוט בו, לנטרל אותו, להתגבר עליו - הייתם מאמינים?

פחד הוא תגובת שרשרת במוח שמתחילה מגירוי מלחיץ ומסתיימת עם שחרור כימיקלים. זוהי פעולה כמעט אוטונומית שאיננו תמיד מודעים לה; כאשר אנו חווים פחד, אזורים מסוימים במוח כגון קליפת המוח הסנסורית (זו שמפרשת את המידע החושי), האמיגדלה (זו שמפענחת ומאחסנת רגשות) וההיפותלמוס (זה שמפעיל תגובה של בריחה או מאבק) מופעלים מיידית. אלה, משחררים כימיקלים כגון אדרנלין או קורטיזול שמגרים תגובות פיזיות מסוימות ביניהן קצב לב מהיר, לחץ דם מוגבר, הידוק שרירים, התרחבות האישונים והזעה מוגברת. התוצאה בסופו של דבר היא בהלה.

בעוד שאצל רוב האנשים, תגובת הבהלה הראשונית דועכת ברגע שהם מבינים כי אין כל איום או סכנה ממשית, או כאשר הם מוצאים את הכוח להתעלות מעליהם, יש אנשים שעבורם הפחד פוגע בתפקוד היומיומי, גורם להתקפי חרדה, איבוד שליטה, מערער את הביטחון העצמי ומדרדר את איכות החיים.

מומחים אומרים שכאשר אנו ממלאים את המוח במחשבות אמיצות אין מקום לפחד, אך השאלה המתבקשת היא כיצד ממלאים את הראש במחשבות אמיצות?

NLP - Neuro Linguistic Programming היא שיטה שפותחה בשנות ה-70 של המאה ה-20 על ידי הפסיכותרפיסט ואיש המחשבים ד"ר ריצ'רד בנדלר והסופר והבלשן פרופסור ג'ון גרינדר. השניים האמינו כי העולם האובייקטיבי הוא בלתי ניתן לתיעוד, כלומר, לכל אדם יש תפיסת מציאות ייחודית וכל תפיסת מציאות ניתנת ללמידה, לעיצוב ולשינוי ברמה העמוקה ביותר.

שיטת NLP או בשמה העברי - ניתוב לשוני פיזיולוגי - מבוססת על טכניקה פסיכולוגית של שינוי התנהגויות ואמונות תוך זמן קצר. מטרת השיטה היא לשפר את התקשורת עם המערכת הנוירולוגית והלשונית ולרתום אותה לטובת השינוי הרצוי. כיוון שהשיטה עובדת באופן ישיר על שינוי תת מודע, מדובר בשיטה יעילה לטיפול בפחדים, חרדות ופוביות, כמו גם להתמכרויות, אלרגיות ורגישויות.

נכון להיום, NLP נחשבת לאחת השיטות היעילות ביותר, לא רק בגלל התוצאות המיידיות שהיא מבטיחה, אלא בעיקר בגלל שהיא מותאמת לצרכים ולהרגלים של כל אדם ואדם ומבטיחה לו שינוי תודעה ארוך טווח.
פסיכולוגיה
ממה מורכבת שיטת NLP?
Neuro (עצבי): הבנת התהליכים העצביים שבאמצעותם אנו קולטים, מעבדים ומתרגמים מידע שהובא למוחינו דרך החושים.
Linguistic (לשוני): זיהוי הפעילות המוחית בעזרת ניתוח של מערכת סמלים שבאה לידי ביטוי בתקשורת המילולית או הבלתי מילולית שלנו כמו שפת מילים, שפת מוזיקה, שפת גוף ושפת סימנים.
Programming (תכנות): ארגון תוצאות הניתוח של הפעילות העצבית והלשונית ויצירת דפוסי התנהגות וחשיבה רצויים.
כאמור, תשומת הלב בשיטת ה-NLP מוקדשת לתת מודע וזאת מכיוון ששם שוכנות האמונות העמוקות שלנו, אלה שגורמות לנו לפיתוח תגובות אוטומטיות, יצירת הרגלים (טובים ורעים) וקבלת החלטות. שם בדרך כלל שוכן הפחד.

מכיוון שהמחשבות, הרגשות והפחדים שלנו מבוססים על אמונות, השיטה מתמקדת בשינוי אמונה. דהיינו, אם אדם מאמין כי אין לו כישרון מסוים, הרי שבטיפול NLP ניתן לשנות אמונה זו. אם אדם מאמין שעליה למטוס היא מסוכנת, שלעולם לא יצליח להתגבר על אהבה נכזבת או טראומה, שלא יצליח לרדת במשקל או להתקבל לעבודה, אם הוא מאמין כי הוא לא טוב מספיק או לא אמיץ מספיק, אם הוא מאמין כי ההתמכרות אינה ניתנת לחיסול, הרי שאמונות אלה מגבילות אותו והוא צריך עזרה בשינוי האמונה.  המטרה בטיפול היא לנטרל את התגובות השליליות ולחזק את החיוביות, לייצר את אותן מחשבות אמיצות שיאפשרו לאדם לשפר את איכות החיים שלו ולחיות במלוא הפוטנציאל שלו.
כוחו של התת מודע לא מתבטא רק בביטוי רגשות של פחד, במקרים רבים הוא גם קושר אותנו להרגלים רעים שאיננו מצליחים להשתחרר מהם. בעוד שרובינו חושבים כי התמכרויות לסיגריות, אלכוהול, שוקולד, סמים, הימורים או פורנו לדוגמא, הן ביולוגיות-פיזיולוגיות, הרי שניתן גם להסביר אותן בהיבט הפסיכולוגי ולהציע להן טיפול הפונה ישירות לתת-מודע ועוקר אותן מהשורש.

אנשים הסובלים מהתמכרויות לא יכולים "פשוט להפסיק". זו אינה החלטה מודעת ונשלטת, גם אם הם יודעים שההתמכרות עשויה לפגוע בהם או בסביבה שלהם. שיטת NLP מסווגת את ההתמכרות ומזהה סימפטומים שלה, הן ביולוגים (כימיקלים והורמונים המשתחררים בגוף) והן פסיכולוגיים (הקשרים רגשיים). השיטה משתמשת במגוון טכניקות כדי לבצע שינויים בתת המודע כמו למשל להפעיל טריגרים חיוביים לנטרול התשוקה, להגדיר מטרות שיקטינו את הצורך בבריחה רגשית ולהגביר את ההערכה העצמית.

היתרון, כך מספרים המטופלים, היא שהשיטה לא רק מנטרלת את הפחד או גומלת מההתמכרות, אלא גם מעניקה כלים להתמודד עם "המשברים" לאורך הדרך.

האם את/ה סובל/ת מפחדים, התמכרויות וחרדות? בטיפול קצר אפשר לפתור לך את זה כך שתיהיה לך איכות חיים שמגיעה לך...
בריאות, מדע, החיים הטובים, פסיכולוגיה, טיפול, תת מודע
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / גוף ונפש / טיפול בפחדים והתמכרויות באמצעות שיטת NLP. !