שבת, 18 בספטמבר 2021

דמיון מודרך ככלי טיפולי

מאת: מערכת מנטול
דמיון מודרך הוא כלי רב עוצמה, המאפשר את תיעולה של היכולת לדמיין לצרכים של ריפוי, שינוי תודעתי והתפתחות אישית.
הוא משרת אנשי מקצוע רבים, מפסיכולוגים ועד מדריכים הוליסטיים ומסייע לספורטאים, אנשי עסקים, אנשים שמתמודדים עם קשיים מנטליים או בריאותיים שונים ולמי שבוחר לפתוח אפיק חדש של התפתחות וצמיחה אישית. בבסיס הטכניקות השונות של הדמיון המודרך נמצאת ההבנה שלדמיון שלנו כח לא רק ליצר אומנות לסוגיה, אלא גם מציאות ממשית, בזכות ההשפעה שלו על דפוסי החשיבה וההתכווננות האנרגטית שלנו. בשעה שמציאות החיים יכולה להיות בלתי צפויה וקשה לשליטה, הדמיון הוא מרחב אישי בו אנו יכולים לעשות שינוי בתוכנו, בקלות יחסית ודרכו ניתן להניע שינויים גם בחיים הממשיים. בנוסף, מציע לנו הדמיון המודרך חלון אל תוך עצמנו ומגע אותנטי יותר עם חלקים שהודחקו אל הלא מודע.

הרפיה ואיזון
השימוש השכיח, ואולי הפשוט ביותר, בתרגול של דמיון מודרך עוסק בשחרור הגוף והנפש ממתחים ורגשות שליליים והחזרת האיזון, הרוגע והאנרגיה החיובית אליהם. כמעט כל דמיון מודרך דורש קודם כל הרפיה של הגוף - ישיבה או שכיבה בתנוחה נוחה ומעט מתיחות ושחרור של האברים. רובנו מנהלים אורח חיים עמוס ולחוץ ונושאים איתנו כעסים, עצב או דאגות שלא עובדו ולכן עצם ההזדמנות לעזוב את טרדות היום יום ולהקדיש כמה דקות לאיזון מחודש והרפיה, היא כשלעצמה מתנה שאנו מעניקים לעצמנו. תרגול קצר של דמיון מודרך מרפה וחיובי מידי יום, או מספר פעמים בשבוע, עוזר לנו לשמור על ה'מרכז', על האיזון שלנו : לדאוג לגוף ולנפש למעט מנוחה, להזכר בדברים החשובים באמת ולהכנס לפרופורציה.

עיבוד רגשות
תרגילים מעמיקים יותר של דמיון מודרך יכולים לאפשר לנו להתמודד עם בעיה או כאב שמציקים לנו. דמיון מודרך יכול לשכלל את היכולת שלנו להרגיע את עצמנו או להכיל את עצמנו, למשל בדמיון של 'המקום הבטוח' או של מעטפת או שמגינה עלינו מכל רע. אפשר גם להפליג לעומק ולהתמודד בדמיון עם אתגרים או ייצוגים ויזואליים שלהם. במקום להכחיש או להדחיק - דמיון מודרך מאפשר לנו לנהל שיחה עם דמויות או אתגרים בחיינו, להיות בקשר ולהתיידד איתם. מטפלים בדמיון מודרך מציעים טיפול פרטני או קבוצתי, תוך שימוש במספר טכניקות של עיבוד רגשות באמצעות הדימיון.

הכוונה עצמית
דמיון מודרך מאפשר לנו לגעת באלמנטים אותנטיים וראשוניים יותר בעצמנו - כאלה שעם השנים איבדנו קשר איתם. למי שמבקש פתרון לסוגיה אישית, למשל, החלטה לגבי קריירה או זוגיות, דמיון מודרך נותן הזדמנות למצוא את המענה בתוך עצמו. דמיון מודרך עוזר 'לקלף שכבות' ולהגיע לגרעין עצמי אמיתי, שמחובר לחיוניות ילדית מלאת תשוקה, לפני שזו כוסתה על ידי אילוצים ואיסורים חברתיים.

יצירת  מציאות
לא לכל אחד קל לקבל את ההנחה ההוליסטית שמחשבה יוצרת מציאות. צריך להעמיק בתרגול דמיון מודרך בכדי להבין עד כמה האנרגיה שלנו משפיע על סביבתנו. למתחילים, מספיק להבין שהיכולת שלנו לדמיין משאלה מתגשמת בבהירות ובאמונה מלאה, מחזקת אותנו מאוד לקראת הגשמתה במציאות.

קורס דמיון מודרך
קורס דמיון מודרך ניתן ללמוד אצל מורים פרטיים ובלא מעט מכללות ובתי ספר לרפואה משלימה בארץ. בקורסים נלמדות טכניקות שונות : דמיון מודרך פתוח, מונחה או הדדי, המיושמות באופן פרטני או בקבוצה. כמה אלמנטים מקבלים דגש מיוחד : עבודה על המקום הבטוח ועל הגנות, טכניקות הרפיה, חיבור לילד הפנימי, שימוש במטפורות וארכיטיפים בתהליכים מודרכים ועיבוד רגשות.
קורס דמיון מודרך | הכוונה עצמית | עיבוד רגשות | הרפיה ואיזון
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / גוף ונפש / דמיון מודרך ככלי טיפולי. !