שבת, 18 בספטמבר 2021

יתרונות שימור דם טבורי – וסקר מחירים כללי

מאת: מערכת מנטול
מהם היתרונות בשימור דם טבורי, למה דווקא דם טבורי ולא דם אחר וכמה זה עולה, הכל ועוד במאמר שלפניכם...
רובנו פוחדים מאוד ממחלות מסכנות חיים למיניהן מהטיפולים הקשים שהן דורשות ובכלל מכל מה שמקרב אותנו אל הסוף. אנחנו מזועזעים כשזה נוגע לילדים ונחרדים שאין מרפה זמין להצלת חייהם. שימור דם טבורי, הנאסף מחבל הטבור המהודק, רגעים לאחר הלידה, יכול להוות בשבילנו ובשביל אחיו של התינוק, מאגר תאים שיש להם פוטנציאל לחדש ולהחליף רקמות חולות ובכך להביא לריפוי, בעיקר אצל ילדים החולים במחלות מסוכנות.

הדם הטבורי הנאסף לאחר הלידה, מכיל תאי גזע שהם תאים ייחודיים היכולים להפוך בסביבה מתאימה לכל תא אחר ולקבל את תפקידו, הם יכולים להפוך להיות תאי עור, תאי שריר, תאי שומן, תאי דם, הם יכולים להחליף רקמות חולות בכבד, בכליות, במעי, בלב ובעצם בכל מקום בגוף.

למה דווקא דם טבורי ולא דם אחר
כמעט כל לידה מסתיימת בהידוק חבל הטבור והשלכתו לאשפה עם השליה הרוויה. אף אחד לא משתמש בדם שנותר בטבור כך שבעצם אנחנו זורקים לפח אוצר בלום, והמסתבר שהוא יכול לבטח אותנו או אפילו להציל את חיים (כשמשמרים אותו במאגר הציבורי). יתרונות שימור דם טבורי ושימוש בו על פני שימוש במח עצם או תרומת דם אחרת הם: כאשר מחפשים דם להשתלה הדם הטבורי עמיד יותר לשמירה בהקפאה מאשר מח עצם ולכן נוח יותר לשימוש ולניוד בהשתלות. בנוסף, התאמת רקמות מתאי גזע לא חייבת להיות התאמה מלאה של 100%, כלומר הדם הטבורי שנאסף מחבל הטבור של תינוק א' יכול לשמש גם בני משפחה אחרים ואפילו זרים. תאי גזע מדם טבורי נחשבים סבלניים יותר כלפי הגוף שמקבל את ההשתלה ולכן יש פחות תופעות דחיה הדדיות, בין המושתל להשתלה. הדם הטבורי נקי מאוד מזיהומים, תאי הגזע הטבוריים עוד לא חוו מחלות סביבתיות, למעט CMV שניתן לבדוק אם העובר נשא אותו, לא ידוע על זיהומים אחרים היכולים לפסול את תאי הגזע הללו משימוש.

עוד יתרון הוא שהדם שנאסף כבר מצוי בבנקים השומרים ולכן אין צורך לאתר את התורם כשנמצאת התאמה ואפשר לבצע השתלה. כמו כן, ניתן להשיג יותר תרומות דם טבורי ממיעוטים אתניים שלא שכיח למצוא אותם תורמים דם ומח עצם.

כמה זה עולה?
המחירים משתנים מבנק שימור דם טבורי לאחר אבל כולם נעים בין 4,000 ל-7,000 ש"ח לתקופה של 15-20 שנה. מעל תקופה זו עוד לא ידוע אם תאי הגזע ישמרו כי המחקר עוד צעיר אבל חברות הביטוח מבקשות סכום שנתי נוסף לכל שנה שתבקשו מעבר לביטוח הבסיסי. כמו כן הסכום יכול גם לעלות מעבר ל-9,000 אם אתם מרחיבים את הביטוח לבני משפחה נוספים.

המחירים הזולים יותר הם מחיריהם של חברות ובנקים השומרים את הדם בשיטת שימור בה ההקפאה היא מיידית והדגימה נשמרת כדגימה אחת ואינה מפוצלת. המחיר יעלה אם תבקשו לפצל ולשמור את הדגימה כשתי דגימות (כך שאם משהו קורה לאחת מהן, עדיין יש לכם דגימה אחרת) או שתבקשו הקפאה הדרגתית המשמרת טוב יותר את תאי הגזע).

ייקור נוסף יכול להיות אם תבקשו לבטח גם עלויות השתלה בתוך הפוליסה.

ביטוחי בריאות של קופות החולים נותנים החזרים מסויימים על שימור דם טבורי, כמו כן, החברות עצמן עורכות מבצעים מחלקות קופונים וניתן מעט להתמקח איתן ולהוזיל את העיסקה. לכן שווה לערוך סקר מקיף בכל החברות ועם הביטוח המשלים שלכם בקופת החולים ובתקווה  שבכלל לא תצטרכו את הדגימה הזו לעולם.
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / הריון ולידה / יתרונות שימור דם טבורי – וסקר מחירים כללי. !