יום רביעי, 28 ביולי 2021

מדוע כל כך קשה להיגמל מעישון בכוחות עצמך?

מאת: מערכת מנטול
במאמר הבא ניתן סוף סוף להבין, מדוע לא מצליחים להפסיק לעשן, מדוע התהליך כל כך, אבל כל כך קשה?

ההחלטה להיגמל מעישון היא החלטה חשובה בחייו של כל מעשן, בעיקר כי היא מאריכה את תוחלת חייו של כל מעשן. אבל בין ההחלטה ליישום יש פער גדול, ומעשנים רבים שמנסים להיגמל מגלים שלמרות הרצון הטוב והמסירות, לא מדובר במשימה פשוטה בכלל. בדרכו של המעשן עומדים מכשולים ומשוכות רבים בדרך לגמילה, בייחוד אם הוא מנסה להיגמל לבד:

  • ההתמכרות הפיזית - מעבר להרגל ולצורך החברתי, גוף האדם מפתח מהר מאוד תלות בניקוטין, שהוא חומר ממכר לכל דבר. תוך 48 עד 72 שעות מרגע שהגוף מפסיק לקבל אספקה קבועה של ניקוטין, הניקוטין שכבר היה במערכת הדם נעלם, ומתחילות השפעות פיזיות על מערכת העצבים שיכולות להתבטא בכאבי ראש, הפרעות בשינה ועצבנות כללית. רק מי שמצליח להתגבר על התופעות הללו ולהתמיד בגמילה במשך שבועיים לפחות, מגלה שהן נחלשות עם הזמן.
  • עלייה במשקל - לפחות בשבועות הראשונים של הגמילה, כל סיגרייה פחות שנכנסת לפה, היא נשנוש אחר שנכנס לשם במקומה - מסטיקים, עוגיות, חטיפים, פירות ומה לא. כמעט כל מי שמנסה להיגמל מעישון יחווה בשבועות האלה, עד שיתרגל למצב החדש בחייו, עלייה במשקל של כמה קילוגרמים. אם מלבד הרצון להפסיק לעשן מדובר במישהו, ובעיקר במישהי, שמנסים להקפיד על המשקל ועל אכילה נכונה, המחט של המשקל שנעה כלפי מעלה בהחלט יכולה להוריד את המוטיבציה ולהחזיר את הסיגריות.
  • טעמי לוואי - בכל תקופת העישון הריח הדומיננטי שמקיף את המעשן הוא ריח הסיגריות. הוא נודף מהבגדים, מהרהיטים, מהמושבים ברכב וגם מהפה. כשמנסים להיגמל מעישון הריח הזה אומנם נעלם, אבל את מקומו תופסים בפה טעמי לוואי לא מוכרים - בעיקר תחושה של מליחות גבוהה או ליחה בצבעים ובריחות לא מוכרים (ולא נפרט יותר מכך), שנובעות מהפרשות מוגברות של ריריות בריאות. לעתים ייקחו כמה חודשים או אפילו שנה שלמה עד שהריאות יתרגלו למציאות החדשה והבריאה יותר שלכם, ועד אז - מומלץ להיעזר במסטיקים ללא סוכר כדי להעביר את התחושה הלא נעימה בפה.
  • הסביבה החברתית - מעשנים נהנים יותר, את זה יגיד לכם כל מעשן. בכל מקום חדש שהם מגיעים אליו הם ישר מוצאים חברים חדשים - המעשנים האחרים. הם נמצאים ביותר אינטראקציות חברתיות כי הם יוצאים להפסקות עישון עם המעשנים האחרים, ויש להם נושא שיחה משותף עם כל מעשן בכל מקום בעולם. קחו מהם את הסיגריות, ועכשיו הם יצטרכו להתאמץ באמת ולפתח כישורים חברתיים של ממש כדי להתחבר לאנשים אחרים.

איך בכל זאת נגמלים מעישון?
אסור לשכוח שלמרות כל הקשיים, מיליוני מעשנים ברחבי העולם הצליחו ומצליחים להיפטר מההרגל המגונה הזה. כמובן שככל שהניסיון לגמילה נעשה בגיל צעיר יותר יש לו יותר סיכויי הצלחה, אבל גם בגיל מבוגר יותר, הכל תלוי בכוח הרצון וההתמדה. בין אם מנסים להיגמל באמצעות מדבקות ניקוטין, לעיסת מסטיקים, היפנוזה, דיקור סיני או בעזרת סדנה האחד המכונים המתמחים בזה. מכל מקום חשוב לדעת - מי שלא מקדיש את כל כולו לעניין, לא יצליח לעמוד באתגר.

מלאו פרטים לקבלת ייעוץ בחינם בתחום גמילה מעישון (מאמר 268)
צוות מנטול - הפורטל לאיכות חיים, מקווים שנהנית מהמאמר אודות מדוע כל כך קשה להיגמל מעישון בכוחות עצמך?. אנו נשמח להציע לך מגוון בתי עסקים שישפרו את איכות חייכם ויתנו לך ייעוץ בחינם בתחום גמילה מעישון.
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / בריאות / מדוע כל כך קשה להיגמל מעישון בכוחות עצמך?. !