יום ראשון, 19 בספטמבר 2021

טיפול בכאבי ראש? מיליארד סינים לא טועים...

מאת: שגב פרימן LA.c, מרפאת אלטרנטיבה
אם אתם סובלים מכאבי ראש כרוניים וניסיתם טיפולים שונים ללא הצלחה – המאמר הבא עשוי לעניין אתכם מאוד.
כאביי ראש הם מטרד רציני, הפוגם באיכות החיים של כולנו. כאשר הכאבים מופיעים לעיתים רחוקות, רובנו מתמודדים עם התופעה בעזרת נטילת משכך כאבים, שיטות טבעיות, "תרופות סבתא", או פשוט פורשים לישון ומחכים עד יעבור זעם.

הבעייה מתחילה כאשר כאבי הראש הופכים לכרוניים, או שהתדירות שלהן הופכת לכזו הפוגעת בשיגרת חיינו ופוגמת בשמחת החיים שלנו. במצבים אלו אנו משוועים לעזרה ותרים אחרי טיפול בכאבי ראש שיגאל אותנו מהתופעה המטרידה.

לרפואה הסינית נסיון של מאות שנים של טיפול בכאבי ראש. על מנת לטפל בכאבי ראש הרופא הסיני מאבחן את מקור הבעייה ונעזר באמצעי ריפוי טבעיים כגון דיקור סיני, צמחי מרפא סיניים וטווינה - פיזיותרפיה סינית.

מהו כאב ראש על פי הרפואה הסינית?

על פי הרפואה הסינית, כאב ראש משמעותו חסימה וזרימה לקויה של תעלות האנרגיה הזורמות בגוף ובראש. הסיבות לחסימה הן רבות ועלולות לנבוע הן מסיבות פיזיולוגיות (איברים פנימיים לא מאוזנים, שרירים תפוסים וכדומה) והן מסיבות רגשיות - נפשיות.

מדוע נגרמים כאבי ראש על פי הרפואה הסינית?

  • מתח
  • סינוסיטיס כרוני הפוגם בזרימת הצ'י והאנרגיה
  • אדם המרגיש "תקוע" במערכת יחסים או סביבת עבודה היוצרת לו "כאב ראש" תרתי משמע
  • רעלים בכבד
  • תפיסות בשרירי הצוואר הלוחצת על עצבים וכלי דם
  • תקיעות של אנרגיה זרימת דם לקויה במרידיאנים (תעלות אנרגיה) הזורמים בראש

כיצד הרפואה הסינית מטפלת בכאבי ראש?
הרפואה הסינית מציעה טיפול בכאבי הראש בהתאם לסיבות שהביאו להיווצרותו. אם הסיבה היא רגשית, הטיפול יתמקד באיזון של רגשות. אם הסיבה היא רעלים בכבד, הטיפול בכאבי ראש יתמקד בניקוי רעלים מהכבד. באופן כללי, טיפול בכאבי ראש נעשה בעיקר על ידי איזון מרידיאנים לא מאוזנים והפחתה של רגשות כעס, תיסכול ודאגה. הפיסקה הבאה תרחיב כיצד כל זה נעשה בפועל.

כיצד נעשה הטיפול בפועל?
לאחר בדיקת רפלקסים בגוף באמצעות נגיעה בנקודות דיקור ואיזורים בצוואר ובראש המרמזים על מרידיאנים חסומים ועל מערכות לא מאוזנות (כגון מערכת העצבים ומערכת השרירים), יוכנסו מחטים דקות לעומק שטחי במספר נקודות בגוף. מאחר והרפואה הסינית מטפלת בשורש הבעייה במרבית המקרים לא יידקרו נקודות בראש. כאבי הראש הם תוצאה של חוסר איזון וניתן להשפיע על הראש באמצעות דיקור נקודות הנמצאות על תעלות אנרגיה המגיעות לראש. במקרים מסויימים בהם יש צורך בהמשך טיפול בבית, המטופל יקבל צמחי מרפא בהתאם למצבו הבריאותי והמנטלי. לדוגמא: אם האדם סובל מבעיות שינה וכתוצאה מכך מתעורר עם כאבי ראש בבוקר, יינתנו צמחי מרפא סיניים לשיפור איכות השינה.

מדוע טיפול תרופתי בכאבי ראש כמעט תמיד אינו מצליח?
מעבר לתופעות הלוואי הכרוכות בנטילת חומרים כימיים תרופתיים, המתבטאות ביו היתר בעלייה אפשרית של תפקודי הכבד והכליות, הבעייה העיקרית היא שכאבי הראש מפתחים עמידות כנגד הטיפול התרופתי. במקרים מסויימים הבעייה הופכת לחמורה יותר, שכן הגוף מפתח תלות בחומרים ומייצר כאבי ראש כרוניים (תופעה המכונה גם בשם Rebound Headache - תופעה זו מקורה בשימוש יתר במשככי כאבים או בשילוב של כמה סוגי תרופות).

מעבר לתופעות הלוואי ולתופעת "ההתמכרות" לתרופות, טיפול תרופתי בכאבי ראש אינו יכול לטפל בשורש הבעייה, כלומר בסיבה המקורית שהביאה לכאבי הראש.

לסיכומו של עניין, טיפול בכאבי ראש חייב להתייחס לאדם כישות המשלבת גוף פיזי וגוף מנטלי - נפשי. בנוסף, טיפול יסודי בכאבי ראש צריך להמליץ למטופל על שיטות משלימות ועל אורח חיים מתאים, הכולל פעילות פיזית, שיטות לרגיעה ולשיפור השינה, תזונה נכונה וטיפים למניעה והפחתה של התקפים עתידיים.

באדיבות אופיר שגב פרימן La.c, B.A, מומחה ברפואה סינית ודיקור סיני, מרפאות אלטרנטיבה. אופיר מתמחה בטיפול טבעי למיגרנה וכאבי ראש.
למרפאת אלטרנטיבה לחץ כאן

מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / גוף ונפש / טיפול בכאבי ראש? מיליארד סינים לא טועים.... !