יום ראשון, 1 באוגוסט 2021

איך נכון לבחור דיאטנית

מאת: מערכת מנטול
שמירה על דיאטה היא אחת המטלות הקשות ביותר של החברה המודרנית. שפע המזון שעומד לרשותנו, הפיתויים, המחירים הזולים יחסית ועוד...

הקלות בהשגת מזון לצד ההקטנה המשמעותית בפעילות הגופנית שלנו יוצרות עבורנו בעיות השמנה. אם בעבר רק אנשים עשירים היו שמנים, היום החברה כולה נעשתה עשירה יותר ולכן גם שמנה יותר. בשל שפע הפיתויים שעומדים בפנינו קשה היום לעשות דיאטה לבד וחשוב לדעת איך לבחור דיאטנית שתעזור לנו לבחור תפריט מתאים, שתהיה קשובה לצרכים שלנו, לחולשות שלנו,  ותעמוד לצדנו לאורך הדרך.

איך לבחור דיאטנית - דמות סמכותית או משתפת
חשוב לעבוד עם דיאטנית שמדברת בשפה שעוזרת לנו. הבת שלי למשל לא יכולה לסבול שאומרים לה מה לעשות. הדרך היחידה להשיג ממנה שיתוף פעולה היא לעבוד איתה ביחד, לתת לה תחושה שמתייעצים איתה ושבונים איתה את הדרך ביחד. לכן, היה קשה למצוא דיאטנית מתאימה, אך כשמצאנו אחת כזו התוצאות המהירות לא אחרו לבוא. בעלי לעומת זאת, כמה שהוא יודע לחלק הוראות לעובדים שלו, בכל מה שקשור להתנהלות יום-יומית הוא צריך שיגידו לו מה לעשות. לכן, הדיאטנית הסמכותית בקופת חולים השיגה ממנו שיתוף פעולה מדהים. הוא פשוט אוכל מה שאומרים לו, כל זמן שדואגים שהוא לא רעב. נשמע לכם מוכר? כל אחד מאיתנו נמצא איפה שהוא על הרצף הזה ולכן חשוב לדעת כיצד לבחור דיאטנית שתעבדו איתה לאורך זמן תוך שיתוף פעולה.

איך יודעים אם בחרנו דיאטנית מתאימה
בנוסף למה שאמרנו כאן על צורת העבודה של הדיאטנית, חשוב לראות שהיא מנסה להכיר אתכם, את ההרגלים שלכם ולבנות לכם תפריט שיתאים לאורח החיים שלכם. אם הדיאטנית מכתיבה לכם תפריט מוכן, קשה להאמין שזה יחזיק לאורך זמן. דיאטנית מעמיקה תנסה לבדוק באילו שעות אתם אוכלים, מאילו סיבות רגשיות ותתן לכם כלים להתמודדות. היא תבדוק אם אתם טיפוסים של מסעדות, ממתקים, ג'אנק פוד ותלמד אתכם לווסת את ההרגלים. היא תבדוק את אורח החיים שלכם: סטודנטית, פועל בניין, עובד הייטק, ותתאים לכם תפריט שיתאים לצריכת הקלוריות שלכם ולנקודות התורפה של כל עיסוק, והיא גם תתן לכם פתרון לכל רגעי החולשה כולל נשנוש מול הטלויזיה.

תעודות והשכלה
לפני שמחליטים איך לבחור דיאטנית צריך לדעת כי ישנם שני סוגי תעודות. דיאטנית היא מי שקיבלה תעודה של משרד הבריאות לאחר עמידה בהצלחה בלימודי תואר ראשון ועברה הכשרה של חצי שנה בבית חולים מוכר. תזונאי, הוא כל מי שעבר הכשרה אחרת בתחום התזונה. זו יכולה להיות הכשרה כללית, הכשרה נטורופתית, טבעונית, סינית ועוד. כך שאם החלטתם לעבוד עם דיאטנית, בדקו נושא זה. יש לציין כי ישנן דיאטניות שלאחר לימודיהן עוברות הכשרה מיוחדות באחד מהתחומים הנוספים שציינו לעיל ולכן יש להן בנוסף גם תעודת תזונאית בתחום ספיצפי.

התמחות והחזר כספי
יש דיאטניות בעלות התמחות וניסיון בתחומים מסויימים כך שאם השאלה היא איך לבחור דיאטנית באופן כללי או כיצד לבחור דיאטנית למקרה ספציפי כמו בעיית כולסטרול, מומלץ לבדוק את הנושא ולקבל המלצות. כמו כן מומלץ לבדוק מה הזכות שלכם לקבלת דיאטנית במסגרת קופת החולים שלכם. לפעמים יש לנו קליק עם דיאטנית פרטית. גם במקרה כזה לבדוק אם הביטוח המשלים שלכם מכסה לפחות חלקית את ההוצאה.

מלאו פרטים לקבלת ייעוץ בחינם בתחום דיאטנית (מאמר מספר 285)
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / תזונה ודיאטה / איך נכון לבחור דיאטנית. !