יום רביעי, 29 בספטמבר 2021

מי שנרדם - שיעמוד!

מאת: מערכת מנטול
מי לא יסכים שאין כמו שנת לילה טובה, עמוקה וארוכה, שבסופה מתעוררים רעננים ונמרצים לקראת יום חדש?
שינה היא חלק חשוב ובלתי נפרד מחיינו, עד כדי כך שלא פחות משליש מחיינו עוברים בשינה! השינה קריטית לתפקוד הגוף שלנו במלך היום, ויש לה תפקידים רבים מבחינות פיזיולוגיות ונפשיות שמשפיעים על הבריאות שלנו. אבל תשכחו לרגע מכל התיאורים וההסברים המדעיים: לישון זה פשוט מאוד - כיף. הרי מי לא יסכים שאין כמו שנת לילה טובה, עמוקה וארוכה, שבסופה מתעוררים רעננים ונמרצים לקראת יום חדש?

אך למרבה הצער, ישנם רבים מאיתנו אשר אינם נהנים משינה טובה ובריאה לעיתים קרובות - ועבורם הירדמות בלילה היא משימה כמעט בלתי אפשרית, ואילו שינה ארוכה ללא הפרעות היא עוף נדיר. נדודי שינה הם תופעה נפוצה למדי בקרב כל שכבות הגיל באוכלוסיה, ועל פי מחקרים כ- 30% מהישראלים דיווחו על רמה זו או אחרת של נדודי שינה. התופעה גדלה אפילו יותר כאשר עוברים את גיל 65, ואז השכיחות עולה ל- 50%. כלומר, כמחצית מהמבוגרים שבינינו סבלו, סובלים או יסבלו בנקודה כלשהיא בחייהם מקשיים ומהפרעות בשינה.
נדודי שינה, כדורי שינה
נדודי שינה מתרחשים כאשר מתעוררים קשיים בהירדמות, ישנן יקיצות רבות במהלך השינה והשינה עצמה פשוט לא איכותית. כמובן, ישנן דרגות מסוימות של נדודי שינה - למשל כאלה שחולפים במהירות כלעומת שבאו, או נמשכים לתקופה קצרה בלבד. אך הסוג החמור ביותר הוא נדודי שינה כרוניים, שמתאפיינים באי יכולת ליהנות משינה טובה, מספקת ומרעננת בצורה קבועה ורציפה למשך תקופות ארוכות. הגורמים לנדודי שינה עדין לא ידועים לחלוטין, אך יש המייחסים אותם בין השאר לסיבות פסיכולוגיות, כמו מתח, חרדה ודיכאון שמצטרפים לנטייה הטבעית של חלק מהאנשים לנדודי שינה.

בקרב בני גיל הזהב התופעה היא כאמור רחבה יותר, אך הסיבות לה בדרך כלל שונות. מבוגרים רבים יעידו כי הרגלי השינה שלהם משתבשים בהדרגה עם העלייה בגיל, והדבר נובע משינויים פיזיולוגיים והורמונאליים בגוף. לקשישים קשה בדרך כלל להירדם ולישון פרק זמן ארוך ללא יקיצות. זו, אגב, גם הסיבה שמבוגרים נוטים לשקוע בנמנומים ספונטניים במהלך היום. כמובן, גם בקרב מבוגרים, עצב, דיכאון ומתח עלולים להחריף את התופעה, כמו גם מחלות או בעיות בריאותיות אחרות.

איך מטפלים בבעיה? חלק מהסובלים מנדודי שינה מסתמכים תרופות וכדורי שינה. אחרים פונים לטיפול אצל פסיכולוגים שעשויים לתת פיתרון לבעיה, כאשר מדובר בסיבות מנטליות ונפשיות. טיפולים אלטרנטיביים הוכיחו גם הם את יעילותם בעבר ועשויים לעזור להתגבר על התופעה. כך אולי, בסופו של דבר, כולנו נצליח לישון היטב הלילה...
איזה פתרונות אלטרנטיבים יש?
אחת04/02/2009 09:32:47
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / בריאות / מי שנרדם - שיעמוד!. !