יום שישי, 6 באוגוסט 2021

הכל אודות גוש בשד

מאת: מערכת מנטול
מתי גוש בשד מעורר חשד לסרטן ומתי הוא ביטוי לשינוי הורמונלי? אלו בדיקות צריך לעשות? הכל ועוד במאמר שלפניכן.

בארץ מתגלים מדי שנה כ-4000 מקרים חדשים של סרטן השד, מרביתם בקרב נשים בוגרות. למרות שהנתונים מפחידים, חשוב לא לחיות מתוך פחד ויחד עם זאת כן לבצע בדיקות שגרתיות. נשים רבות מבצעות בדיקות עצמיות בבית באופן קבוע על מנת לאתר גושים בשד. כל גוש חדש שמתגלה יעלה בך חשש לסרטן, אך במקרים רבים זאת לא המציאות.

גיליתי גוש בשד- האם יש לי סרטן?
אם גילית גוש בשד בבדיקה עצמית של מישוש, את בוודאי שואלת את עצמך- האם מדובר בסרטן השד? זהו רגע מפחיד עבור כל אישה, והרבה מחשבות קשות עוברות בראש- האם אצטרך לעבור כריתת שד? האם אאלץ לעבור טיפולים כימותרפיים קשים? בנוסף לפחד משינויים גופניים עולה גם הפחד ממוות. קודם כל קחי נשימה עמוקה וזכרי שלא בכל המקרים מדובר בגוש סרטני. יתכן גם שמדובר בגידול ממאיר או בציסטה שאינה מצריכה טיפול אלא רק המשך מעקב. על מנת לגלות מה טיבו של הגוש, עליך לגשת לרופא ולעבור בדיקות רפואיות. אל תדחי את הבדיקות מתוך פחד להתמודד עם התוצאות. בכל מקרה כדאי לדעת כמה שיותר מוקדם- אם תגלה שהגוש לא סרטני זה ישחרר אותך מהמתח הנפשי והפחד, ואם כן מדובר בסרטן השד כדאי לדעת שגילוי מוקדם מגדיל את סיכויי ההחלמה. מרבית הנשים שמגלות את סרטן השד בשלב מוקדם ומטפלות בו, יבריאו מהמחלה. כמו כן, כאשר הניתוח מתבצע בשלב מוקדם, לפני שהגידול הסרטני הספיק לשלוח גרורות, אין צורך לכרות את השד אלא רק להוציא את הגידול עצמו.

אלו בדיקות צריך לעשות?
על מנת להיבדק תוכלי לפנות לרופא המשפחה שלך, לגניקולוג או לכירורג שד. הרופא יכול להרגיש באמצעות מישוש אם יש גוש בשד או לא. אך כמובן, על מנת לאבחן אם מדובר בסרטן יש צורך בבדיקות נוספות. לרוב הבדיקה הראשונית אליה הרופאים מפנים היא הדמיה של השד, כלומר ממוגרפיה (צילום רנטגן של השד) בצרוף אולטרסאונד. בחלק מהמקרים תקבלי הפנייה גם לבדיקת MRI. ההדמיה תקבע האם מדובר בציסטה או שיש חשד לסרטן ואז יש צורך לעשות ביופסיה. בבדיקת הביופסיה יוציאו רקמה מהגוש באמצעות מחת, והרקמה תיבדק במעבדה על מנת לקבוע האם מדובר בגידול שפיר או סרטני.

בכל מקרה שמורגש גוש במישוש מומלץ להישאר במעקב אצל הרופא המטפל. כמו כן, הרופאים ממליצים לנשים מעל גיל חמישים לבצע בדיקת ממוגרפיה פעם בשנתיים גם אם לא מתגלה גוש בשד בבדיקת מישוש, ובדיקה זו נמצאת בסל הבריאות. יש לפנות לרופא גם במידה ואת מבחינה שינויים כלשהם בשדיים, כגון נפיחות, כאבים או הפרשות.

סרטן השד- מדוע זה קרה לי?
גידול בשד הוא למעשה שיבוש בחלוקת התאים של רקמת השד, ולא בהכרח ניתן לקבוע מה היה הגורם לשיבוש זה. עם זאת, ניתן לומר שלא מדובר רק בגנטיקה. אורח החיים בחברה המודרנית המערבית הביא אתו עלייה בתחלואה של מחלות שונות, כגון סרטן ומחלות לב. זיהום אוויר ומים, מזון מלא בהורמונים וריסוסים כימיים רעילים, לחץ נפשי, עישון או שתיית אלכוהול מופרזת - כל אלו ישפיעו על הבריאות שלנו.

אף אישה אינה מייחלת לעצמה לחלות בסרטן השד. עם זאת, נשים רבות שחלו במחלת הסרטן מספרות שהן למדו משהו מתהליך ההתמודדות עם המחלה- הן למדו לחיות את החיים במלואם. בתמרון המאתגר בין גידול ילדים וקריירה, בניסיון האינסופי לרצות את הבעל, את הילדים ואת הבוס בעבודה, לא פעם את שוכחת את עצמך. במקום להגשים את החלומות שלך, את בוחרת בהקרבה עצמית. גם החיבור לחלק הארוטי שלך כאישה, לעתים הולך לאיבוד בתוך שגרת היומיום. מחלת הסרטן מופיעה לא פעם כ"שליח" בעל מסר עבורך- תפקידו להזכיר לך להעריך את החיים ולחיות אותם כפי שאת רוצה באמת. כך גם חוויות קשות בחיים יכולות להפוך להזדמנות להתפתחות אישית. אם לא חלית בסרטן, תוכלי "להקדים תרופה למכה", להתחיל לחיות את החיים במלואם ובכך לסייע במניעת המחלה.

מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / בריאות / הכל אודות גוש בשד. !