שבת, 18 בספטמבר 2021

שיטת מוהס וניתוחי מוהס – מהם?

מאת: מערכת מנטול
מי שסובל מנגעי עור חוזרים, נקודות חן חשודות, ציסטות וודאי שמע על הניתוח הייעודי לטיפול בהן, ניתוח מוהס.
בהליך של מספר שעות, בהרדמה מקומית ניתן כיום להסיר את הנגע העור, ולאבחן את מהותו, תוך שמירה מרבית על האסתטיקה. עוד על ניתוח מוהס במאמר שלפניכם.

שיטת מוהס (mohas) מיועדת להסרת נגעי עור וגידולי עור סרטניים כגון ציסטות, שומות (נקודות חן), פצעים כרוניים, גידולי שומן וכן גידולים ממאירים כמו "בזליומה" (Basal Cell Carcinoma), שאת קשקשית (Squamous Cell Carcinoma) ומלנומה".

השיטה פותחה בארצות הברית בראשית המאה הקודמת על ידי הרופא ד"ר פרדריק מוהס, ומאז נפוצה בעולם כולו. ייחודה של השיטה באפשרות לבדיקה מיקרוסקופית מידית של רקמת הגידול שהוסר וכריתתו המלאה. שיטת מוהס יעילה במיוחד במקרים של גידולים שחזרו לאחר הסרה קודמת או לגידולים הממוקמים באזורים בעלי חשיבות אסתטית וקוסמטית. עם זאת, שיטת מוהס אינה מספקת מענה לכל סוגי הסרטן.

מהו ניתוח מוהס?
ניתוח מוהס מתבצע על ידי צוות רפואי וטכנאים שהוכשרו בשיטת מוהס. הוא מתבצע במסגרת של "אשפוז יום" מכיוון שמדובר בהליך של מספר שעות ואינו מחייב צום לפני כן. יחד עם זאת, יש להיערך, כמו בכל הליך ניתוחי קצר - ליום מלא ולא לתכנן פעילויות לאותו יום או לימים הקרובים שאחרי הניתוח. הניתוח מתבצע במספר שלבים:

* הרדמה מקומית

* הסרה של הגידול

* המתנה - אבחון ממצאים: הצוות הרפואי מקפיא את הרקמה שהוסרה פורס אותה ובודק אותה תחת מיקרוסקופ. אם תמצא עדות לשארית גידול יוזמן המטופל להמשך טיפול בו במקום והתהליך יתבצע במלואו מחדש. בדרך זו ניתן לשמר כמה שיותר רקמה בריאה ולהימנע מהסרת רקמות בריאות שלא לצורך.

* שחזור וסגירה של החתך באזור הניתוח - נעשה בהקפדה יתרה על אסתטיקה ותפקוד בהמשך. בחלק קטן של המקרים ידחה השחזור למועד מאוחר יותר. במקרה כזה הטיפול בחתך שנוצר בעקבות הניתוח יעשה בבית או בבית החולים בהתאם לצורך.
אופיו של ניתוח מוהס הינו תהליכי: ברוב רובם של המקרים יושלם התהליך בכ-שלושה סבבים כפי שתוארו להלן - שמוערכים במספר שעות (4-5 שעות). אך בדרך כלל יכין הצוות הרפואי את המטופל ליום טיפולים שלם.

ייתרונותיו של ניתוח מוהס
אסתטיים - ניתוח MOHS ככל הניתוחים מותיר אחריו צלקת אך היא תהיה מינימלית ביותר ובוודאי בהשוואה לניתוחים רגילים. לאחר ההליך תיוותר אדמומיות באזור הצלקת למשך מספר חודשים, אך היא תלך ותתבהר בהמשך. במהלך תקופה זו יומלץ על פי רוב להימנע מחשיפה ישירה לשמש.

כאב - הכאב, על פי המטופלים בשיטה איננו משמעותי, וניתן לשכחו באמצעות משככי כאב הנמצאים בכל בית: אופטלגין, אקמול, נורופן וכו'.

ריפוי - אין ערובה של 100% שהגידולים הסרטניים שהוסרו לא יחזרו - אולם בשיטת מוהס אחוז ההישנות של הגידולים נמוכה באופן ניכר מניתוחים אחרים.
מנטול הינו הפורטל לאיכות חיים הגדול והמוביל בישראל, אשר מחולק ל-8 ערוצים עיקריים: אסתטיקה, ניתוחים פלסטיים, הריון ולידה, כושר גופני, בריאות, תזונה ודיאטה, סקסולוגיה וגוף ונפש. אינדקס האתר כולל מידע מקיף ועדכני אודות בתי עסק ומגוון רחב של קטגוריות, ותחומים התורמים לשיפור איכות החיים שלנו.
מנטול מציע רצפי מאמרים, מאמרים, בתחומי איכות החיים אשר נכתבו בעזרתם האדיבה של טובי המומחים. תמצאו סקרים ופורומים שונים המנוהלים ע"י מומחים.
בנוסף, קיימים מספר שיתופי פעולה עם אתרים שונים ביניהם אתר דרושים, אתר לימודים ועוד, וכן המלצות על אתרים שונים.
אנו מזמינים אתכם להוות חלק בלתי נפרד מאיכות החיים החשובה כל כך עבורינו, לקבל מידע וייעוץ בחינם ממיטב המומחים אשר יתרמו לשיפור איכות חייכם. / בריאות / שיטת מוהס וניתוחי מוהס – מהם?. !